A pajzsmirigy egy endokrin, azaz hormont termelő, belső elválasztású mirigy. Pillangó alakú szerv, amely a nyak elülső részén, a légcső előtt helyezkedik el. Hatást gyakorol az anyagcserére, légzésre, pulzusra, hangulatra, idegrendszerre, testsúlyra és a testhőmérsékletre is. A pajzsmirigy problémák sajnos igen gyakoriak nők körében, különösen az alulműködése, ami fáradtságot, súlygyarapodást, bőr- és hajszárazságot, menstruációs zavarokat és meddőséget is okozhat. Cikkünkben bemutatjuk a pajzsmirigy működését, zavarainak tüneteit, termékenységben betöltött szerepét, továbbá eláruljuk azt is, hogy mely ételek, tápanyagok ártanak vagy éppen használnak a pajzsmirigy egészségének.
16 jel, hogy pajzsmirigy működés zavarod van
Így működik a pajzsmirigy
A pajzsmirigy a szervezet legnagyobb hormontermelő szerve. Tüszősejtjei termelik a T4 (tiroxin) és T3 (trijódtronin) nevű pajzsmirigyhormonokat, melyeknek több mint 99%-a fehérjéhez kötődve és kevesebb mint 1%-a szabadon kering a vérben.
Csak a szabadon keringő pajzsmirigyhormonok fejtenek ki biológiai aktivitást. Minden sejtünkre és szervünkre hatnak, szerepet játszanak számos alapvető élettani funkció szabályozásában: anyagcsere, szívverés sebessége és ereje, növekedés és fejlődés, légzés, izomműködés, vérnyomás, koleszterinszint, testhőmérséklet, menstruációs ciklus, testsúly, idegrendszer működése.
A pajzsmirigyzavarok népbetegségnek számítanak, hazánkban a lakosság 10-15%-át érintik. A nők körében sokkal gyakoribbak, mint férfiaknál: a pajzsmirigybetegek 75-80%-a nő.
A pajzsmirigy alulműködés tünetei, okai és következményei
Pajzsmirigy alulműködés esetén a pajzsmirigy nem termel elegendő hormont, ami olyan tüneteket okoz, mint
- folytonos fáradtság
- hízás
- hidegrázás
- depresszió
- bőrszárazság
- alvászavarok
- elvékonyodó haj, hajhullás
- koncentrációs zavar
- rendszertelen, elhúzódó vagy erős menstruáció
Leggyakoribb oka az autoimmun Hashimoto-betegség: a beteg saját szervezete támadja meg a pajzsmirigyet, ezzel krónikus gyulladást előidézve, ami csökkenti a szerv működését. Pajzsmirigy-gyulladás a szülés utáni első évben is előfordulhat, de jellemzően 12-18 hónapon belül elmúlik.
Egyéb lehetséges okai a pajzsmirigy alulműködésének: a pajzsmirigy eltávolítása, sugárkezelés, bizonyos gyógyszerek (pl. lítium) szedése, jód- és szelénhiány.
A pajzsmirigy alulműködés idegkárosodást, perifériás neuropátiát, kéztőalagút szindrómát, alvási apnoét, súlyos esetben akár csökkent veseműködést és mixödémás kómát is okozhat. Ha nincs kezelve megfelelően, megnehezíti a teherbeesést és fokozza a terhességi komplikációk veszélyét.
Hogyan előzhető meg vagy kezelhető a pajzsmirigy alulműködés?
A betegség megelőzését, kezelését és a pajzsmirigy normál működését egyaránt támogatja a dohányzás abbahagyása, rendszeres testmozgás, megfelelően összeállított, feldolgozatlan ételekben gazdag étrend, stressz csökkentése, valamint a jód és szelén szerves formában történő pótlása.
Az alulműködés kezelése szintetikus pajzsmirigyhormonnal (levotiroxinnal) történik, ami segít helyreállítani a hormonszintet, hogy megszűnjenek vagy legalábbis jelentősen csökkenjenek a tünetek. A gyógyszer csak T4 hormont tartalmaz, de a szervezet ebből képes T3-at is előállítani.
Mikor beszélhetünk pajzsmirigy túlműködésről?
Pajzsmirigy túlműködés esetén a pajzsmirigy túl sok hormont termel, ami olyan tüneteket okoz, mint:
- fogyás
- szorongás
- idegesség, nyugtalanság
- remegés
- hőhullámok
- hajhullás
- melegre való érzékenység
- szemfájdalom
A túlműködés hátterében leggyakrabban a Basedow-kór nevű autoimmun betegség áll: ilyenkor a szervezet a pajzsmirigy működését serkentő ellenanyagot termel. Egyéb okok: túlzott jódbevitel, pajzsmirigygyulladás, a pajzsmirigy vagy agyalapi mirigy jóindulatú daganata, petefészekdaganat.
A kezeletlen pajzsmirigy túlműködés szívproblémákat, csontritkulást, látásproblémákat vagy akár sürgős orvosi ellátást igénylő, lázzal, szapora pulzussal járó tireotoxikus krízist is okozhat. A túl sok pajzsmirigyhormon megzavarhatja a menstruációs ciklust és terhességi komplikációkat is okozhat.
Kezelése a pajzsmirigy hormontermelését gátló gyógyszerekkel, radiojóddal vagy a pajzsmirigy eltávolításával történik. A megelőzést, tünetek enyhítését segíti a dohányzás abbahagyása, a stressz kezelése, a testmozgás és az orvos által előírt, illetve dietetikus által összeállított étrend követése.
Tiltólistás ételek pajzsmirigy alulműködés esetén
Az étrendnek fontos szerepe van a megelőzésben és kezelésben
A pajzsmirigy alulműködés kockázatát elsősorban egészséges táplálkozással és életmóddal lehet csökkenteni, de sajnos 100%-ig biztos módszer nincs a megelőzésre. Érdemes odafigyelni az optimális jód- és szelénbevitelre, a friss gyümölcsök, zöldségek és feldolgozatlan élelmiszerek fogyasztására, a testmozgásra és az étrend-kiegészítők használatára is.
A pajzsmirigy alulműködését mindenekelőtt gyógyszeresen kezelik, ám vannak olyan tápanyagok és ételek, melyek támogatják a pajzsmirigy egészségét és a betegséggel járó tünetek enyhítését.
Alapvető étrendi tanácsok pajzsmirigy alulműködés esetén
Nemcsak a pajzsmirigy, hanem az egész szervezet egészségének megőrzéséhez fontos, hogy fogyasszunk:
- minden nap legalább 5 adag (40 dkg) zöldséget, gyümölcsöt
- sovány fehérjéket, pl. hal, baromfi, marha, szója, hüvelyesek
- rostban gazdag szénhidrátokat, pl. barna rizs, quinoa, bulgur, teljes kiőrlésű kenyér
- telítetlen zsírsavakat, pl. extra szűz, olívaolaj, hal, olajos magvak
Ügyeljünk a folyadékpótlásra (napi 2 liter víz), és kerüljük a cukor, finomított szénhidrátok, telített zsírsavak és transzzsírsavak fogyasztását.
Pajzsmirigy diéta – ezek a káros ételek
A goitrogének olyan anyagok, amelyek ronthatják a pajzsmirigy működését, mivel akadályozzák a pajzsmirigyhormonok képződéséhez nélkülözhetetlen jód felszívódását. A jódhiány hazánkban igen gyakori, a goitrogéneket tartalmazó élelmiszerek pedig csak fokozzák a problémát.
Goitrogénekben gazdagok a keresztesvirágúak (pl. káposzta, brokkoli, kelbimbó, spenót, karalábé, retek, karfiol) és a szója. De ezek nagyon egészséges ételek, amelyeket kár lenne teljesen kiiktatni az étrendből – szerencsére ez nem is szükséges, mert párolással, főzéssel, erjesztéssel a goitrogének semlegesíthetők.
Kutatások alapján a glutén kiiktatása még a nem gluténérzékeny Hashimoto-betegeknél is javítja a pajzsmirigyműködést. Glutén a búzában, rozsban, árpában található.
A cukor és a feldolgozott élelmiszer kerülendő, ezek elhagyása segít a tünetek csökkentésében, a testsúly kordában tartásában és a közérzet javításában. Ide tartoznak pl. a cukros üdítők, csomagolt édességek, chipsek, gyorséttermi ételek, feldolgozott húsok, készételek. Ezek betartása könnyen megvalósítható, ha minden étkezés változatosan tartalmaz valamilyen zöldséget vagy gyümölcsöt, de mégsem csak nyers saláta vagy paprika, paradicsom kerül a tányérra. Ide kattintva, egy másik cikksorozattal adunk ötleteket a megfelelő zöldségek kiválasztásához és kreatív elkészítéséhez.
Pajzsmirigy diéta – ezek a pozitív hatású ételek
A következő ásványi anyagokat kell feltétlenül szem előtt tartani: jód, szelén és cink.
A jódot a szervezet pajzsmirigyhormonná alakítja át. A napi jódszükséglet felnőtt korban 150 mcg, terhesen 175 mcg, szoptatáskor 200 mcg. Hozzájuthatunk jódozott sóból, tengeri halakból, tenger gyümölcseiből, tejtermékekből és jódtartalmú kiegészítőkből. De vigyázzunk: a túl sok jód árthat is a pajzsmirigyzavarnak, ezért orvosunkkal mindig konzultáljunk a jódpótlásról.
A szelén szintén szükséges a pajzsmirigyhormonok előállításához, a pajzsmirigy szövete magas koncentrációban tartalmazza. Kutatások szerint megfelelő bevitele segít a pajzsmirigybetegség megelőzésében. A napi szelénszükséglet 50-100 mcg. Forrásai: brazil dió, tenger gyümölcsei, szárnyashús, teljes kiőrlésű gabonafélék, étrend-kiegészítők.
A cink pótlása is hasznosnak bizonyulhat, egy kutatásban a cink – önmagában vagy szelénnel együtt – javította a pajzsmirigybeteg nőknél a szerv funkcióját. Forrásai: osztriga, tenger gyümölcsei, máj, húsfélék, hüvelyesek, olajos magvak, étrend-kiegészítők.
További hasznos étrend-kiegészítők, gyógynövények
A gyógyszeres kezelés, életmódváltás mellett ajánlott odafigyelni a gyulladáscsökkentő omega-3 zsírsavak , az anyagcsere-folyamatokban fontos szerepet játszó B-vitaminok és az immunrendszert erősítő D-vitamin pótlására. Emellett gyógynövények, például a jódban gazdag hólyagmoszat, az anyagcsere pörgetését és hormontermelést támogató indiai csalán, közönséges galaj és szurokfű, és a hangulati zavarokat enyhítő orbáncfű is hasznos társ.
Miért fontos a pajzsmirigy, ha teherbe szeretnénk esni?
Pajzsmirigy alulműködés esetén a szervezet próbálja ösztönözni a pajzsmirigyhormon képződését, aminek egyfajta mellékhatása, hogy az agyalapi mirigy több prolaktint kezd előállítani. A fokozott prolaktintermelés gátolhatja a peteérést előidéző LH és FSH hormonok termelését, ami a peteérés elmaradásához vezethet.
A pajzsmirigy alulműködés a női termékenységben kulcsszerepet játszó ösztrogén és progeszteron egyensúlyát is felboríthatja. Emiatt megtörténhet, hogy a megtermékenyített petesejt nem ágyazódik be a méhnyálkahártyába és így nem jön létre a terhesség.
Pajzsmirigy túlműködés esetén a magas tiroxinszint fokozhatja a nemihormon-kötő fehérje (SHBG) termelést, hatással lehet az ösztrogénanyagcserére, az LH és FSH termelésére. Ennek rendszertelen menstruációs ciklus és meddőség lehet a következménye, annak ellenére, hogy a peteérés ilyenkor általában megtörténik.
Ha pajzsmirigy zavarok testi-lelki tüneteit, szabálytalan vérzést, szokatlanul erős menstruációt vagy a menstruáció teljes elmaradását tapasztaljuk, érdemes endokrinológushoz fordulni. A pajzsmirigy betegségeinek egy része öröklődik, ezért ha a családban pajzsmirigybeteg fordult elő, hívjuk fel erre kezelőorvosunk figyelmét és menjünk el a szükséges vizsgálatokra.
Az endokrinológus kikérdezi a beteget, figyelembe véve minden fontos szempontot, például életkor, testsúly, táplálkozás, életmód, kórtörténet, családban előforduló betegségek. A hormonszinteket vérvizsgálat segítségével ellenőrzi, a pajzsmirigy, illetve egyéb belső szervek állapotát ultrahangos vizsgálattal nézi meg. A babatervezésben, felkészülésben és egészséges terhességben kiemelt szerepe van az endokrinológiai szakorvosi konzultációnak, vizsgálatnak.
A pajzsmirigy egészsége szorosan összefügg a termékenységgel
Összegezve: kétség sem férhet hozzá, hogy a pajzsmirigyzavar útjába állhat a sikeres fogantatásnak. Egészséges terhesség azonban pajzsmirigy alul- vagy túlműködéssel is lehetséges, ha tudatosak vagyunk, időben szakemberhez fordulunk, kezeltetjük a problémát és odafigyelünk az étrendünkre, életmódunkra.
Igyekezzünk mindenképp elkerülni a pajzsmirigy alulműködés esetén tiltólistát ételeket, viszont fogyasszuk azokat az ételeket, melyek pozitív hatást fejthetnek ki a pajzsmirigy működésére. Kerüljük a feldolgozott élelmiszereket, válasszuk inkább a friss, természetes alapanyagokat.
Fontos, hogy ne feledkezzünk meg a pajzsmirigy egészségét, termékenységet támogató vitaminok, ásványi anyagok és egyéb tápanyagok beviteléről sem: