fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Menstruáció, női ciklus
Pajzsmirigy problémák - megoldások, életmód
PCOS - étrend, gyógynövények, tanácsok

Miért késik a menstruációd? Itt van 10 lehetséges válasz!

menstruáció késése

Késik a menstruációd? Nem csak a terhesség miatt lehet! Habár a késő menstruáció leggyakoribb oka egyértelműen a terhesség, számos egyéb ok is állhat a jelenség mögött, például hormonális egyensúlyzavar, életmódbeli tényezők vagy akár súlyosabb egészségügyi probléma is.

Emellett két olyan időszak is van egy nő életében, amikor teljesen normális, hogy rendszertelen a menstruációja: amikor először kezd el menstruálni, és amikor a menopauza kezdetét veszi. Ahogy a női szervezet elkezdi az átmenetet a menopauzába, a normális ciklus sokszor válik rendszertelenné.

A legtöbb nőnek 28 napos a ciklusa, de bármi egészségesnek és normálisnak számít, ami 21 és 35 nap közötti. Ha a menstruációd nem érkezik meg időben, vagyis ezen az időintervallumon belül, és tudod, hogy nem vagy terhes, akkor lehet, hogy az alábbi okok között érdemes keresgélned.

A menstruáció késés okai az alábbiak lehetnek

1. Stressz

A stressz felboríthatja a hormonegyensúlyt, megzavarja a napi rutint, sőt, az agy menstruációt szabályozó területére, a hipotalamuszra is hatással lehet. A súlyos és hosszantartó stressz fokozza a stressz hormonok – többek között a kortizol – termelését, mely gátolja az egyik legjelentősebb nemi hormont, a GnRH-t (gonadotropin-felszabadító hormon). Ez negatív hatással van a peteérésre és a menstruációra is.

A krónikus stressz legyengíti a szervezetet, betegségeket válthat ki, illetve hirtelen súlygyarapodást is okozhat, melyek ugyancsak kihathatnak a menstruációs ciklusra (és ezzel együtt, vagy emellett akár a termékenységre is).

Ha úgy érzed, maga alá temet a stressz, próbálkozz relaxációs gyakorlatokkal és igyekezz életmódodon változtatni. A rendszeres mozgás például bizonyítottan csökkenti a stresszt. Vedd figyelembe, hogy a stressz kezelhető szintre történő csökkenése után akár néhány hónapba vagy többe is telhet, mire a menstruációs ciklus visszaáll.

2. Túlzásba vitt edzés

A túledzettség változásokat idéz elő az agyalapi mirigy, illetve a pajzsmirigy által termelt hormonokban, ami kihat az ovulációra és a menstruációra. A rendszeres testmozgás nagyon fontos és egészséges, napi 1-2 óra edzés esetén semmi okod nincs az aggodalomra. A gondok akkor kezdődnek, ha napi szinten több órányi megerőltető edzést végzel. Ha ezt tervezed, akkor mindenképp konzultálj egy sportorvossal, aki segít az optimális tápanyagbevitel fenntartásában, a megfelelő nyújtó gyakorlatok alkalmazásában, illetve az esetleg szükséges vérvizsgálatokat is elvégzi, hogy tested lépést tudjon tartani az intenzív terheléssel.

3. Pajzsmirigy problémák

A túlműködő vagy alulműködő pajzsmirigy is kiváltó oka lehet a késve érkező vagy kimaradó menstruációnak. A pajzsmirigy a teljes test anyagcseréjét szabályozza, ezért a hormonszintekre is hatással lehet. A pajzsmirigy problémákat gyógyszeres úton, illetve kiegészítő természetes módszerekkel is lehet kezelni. Miután helyreállt a pajzsmirigyműködés, nagy valószínűséggel a menstruáció is normalizálódik.

4. Változás a napirendben

A belső órádat alaposan összezavarja, ha rendszertelen a napirended. Ha a munkahelyeden gyakran váltogatod a nappali és az éjszakai műszakot, vagy ami még rosszabb, teljesen kaotikus a napirended, akkor a ciklusod is elég kiszámíthatatlan lesz. A napirendváltozás önmagában általában még nem okoz menstruáció kimaradást, ugyanakkor előfordulhat, hogy emiatt a vártnál előbb, vagy épp később jön meg. A ciklus hosszúsága a jet lag, vagyis a gyors időzóna-átlépés hatására is változhat néhány nappal.

5. Fogamzásgátló szedése

A menstruációs ciklusodban változást tapasztalhatsz, ha fogamzásgátló gyógyszert kezdesz szedni, illetve akkor is, ha abbahagyod a szedését. A fogamzásgátló gyógyszerek hormonokat tartalmaznak, egészen pontosan ösztrogént és progesztint, melyek megakadályozzák a peteérést és a pete kilökődését a petefészekből.

A fogamzásgátló abbahagyása után akár 6 hónapba is telhet, mire a ciklusod ismét rendszeres lesz. Fontos tudni, hogy nem csak a szájon át szedett, hanem a beültetett és az injekciós fogamzásgátlók is okozhatják a menstruáció elmaradását.

6. Egyéb gyógyszerek szedése

A fogamzásgátlókon kívül más gyógyszerek szedése is hatással lehet a menstruációra. Kimaradást vagy késést okozhatnak például antidepresszánsok, antipszichotikumok, pajzsmirigy gyógyszerek, görcsoldók és egyes kemoterápiás szerek.

7. A testsúly változása

A soványság, a túlsúly, illetve a testsúly drasztikus változása mind hatással vannak a menstruációs ciklusra. Az elhízás befolyásolja az ösztrogén és a progeszteron hormonok szintjét, továbbá a termékenység csökkenését is okozhatja. A nagyon magas testtömeg-index (BMI) összefüggésben áll a menstruáció kimaradásával, ezért elhízott nők esetében a fogyás segíthet szabályozni a menstruációs ciklust.

A kóros soványság is megzavarhatja a rendszeres menstruációt. Ha a szervezet nem jut elég zsírhoz és egyét tápanyaghoz, akkor nem tudja a hormonokat megfelelően előállítani. Az anorexiában vagy bulimiában szenvedő nőknél nem ritka a menstruáció elmaradása. Az egészséges testtömeg-index 19 és 25 közé esik, ezért 19 alatti értéknél már szükség lehet a tömegnövelésre.

A hirtelen testsúlyváltozás, legyen szó csökkenésről vagy növekedésről, sem tesz jót a hormonrendszernek. A drasztikus fogyás vagy hízás oka lehet betegség, gyógyszerek szedése vagy épp étrendbeli változások, az eredmény azonban ugyanaz: a hormonok termelése vagy felszabadulása kárt szenved, amitől kimaradhat egy vagy több menstruáció.

8. Policisztás ovárium szindróma (PCOS)

A policisztás ovárium szindróma (röviden PCOS) a női szervezet hormonális megbetegedése, amely a férfi nemi hormon, az úgynevezett androgén túlsúlyából ered. Ennek a hormonális egyensúlytalanságnak a következményeként a petefészek felületén apró ciszták jönnek létre. Ettől az ovuláció rendszertelenné válhat, vagy teljesen le is állhat.

PCOS esetén egyéb hormonok is kibillenhetnek az egyensúlyi állapotból – ilyen hormon például az inzulin. Ennek az inzulinrezisztencia az oka, mely szoros összefüggésben áll a PCOS-sel. A PCOS, illetve inzulinrezisztencia kezelésében az életmódbeli változtatások és természetes étrend-kiegészítők (vitaminok, gyógynövények) nagyon sokat segíthetnek.

9. Korai perimenopauza

A legtöbb nőnél 45 és 55 éves kor között kezdődik a menopauza. Abban az esetben, ha egy nőnél 40 éves kor körül vagy korábban jelentkeznek a menopauzás tünetek, akkor korai perimenopauzáról beszélünk. Ez azt jelenti, hogy a petesejtek száma csökken és ennek eredményeképp a menstruáció eleinte kimaradozik, majd végül teljesen megszűnik. Kutatások szerint a korai perimenopauza megelőzhető tudatos életmóddal, pl. rendszeres edzéssel, a dohányzás abbahagyásával, tej és tejtermékek gyakori fogyasztásával. Ha erre gyanakodsz, érdemes egy FSH-gyorstesztet elvégezned, segíthet közelebb jutni a válaszhoz - kínálatunkban is találsz, ide kattintva.

10. Krónikus betegségek

A krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség vagy a lisztérzékenység, ugyancsak hatással lehetnek a menstruációs ciklusodra. A vércukorszintben bekövetkező változások kapcsolatban állnak a hormonális változásokkal is, ezért ritkán ugyan, de előfordulhat, hogy a rosszul kontrollált cukorbetegség szabálytalan menstruációt okoz.

A lisztérzékenység gyulladásokat vált ki, amelyek károsíthatják a vékonybelet, ezzel megakadályozva azt, hogy a szervezet fel tudjon szívni minden kulcsfontosságú tápanyagot. Ennek következménye pedig lehet késői vagy elmaradó menstruáció.

MIKOR AJÁNLOTT ORVOSHOZ FORDULNI?

Rendszertelen menstruációs ciklus, továbbá erős menstruációs fájdalom és intenzív vérzés esetén is tanácsos azonnal orvoshoz fordulni. Mivel menstruációs problémákat akár súlyos elváltozások is okozhatnak, ezért semmiképp nem érdemes halogatni a vizsgálatokat. Szerencsére nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, viszont nem is szabad elbagatellizálni a dolgot. Lehet, hogy csak egy bizonyos gyógyszer szedése miatt késik a ciklusod, illetve előfordulhat, hogy csupán az elmúlt időszak feszültsége következtében késik a menstruáció.

A menstruáció késésekor természetesen a legtöbben rögtön terhességre gondolnak, de korántsem csak a várandósság állhat a hátterében. Ugyanis a stresszes életmód és a túlzásba vitt sportolás, a fogamzásgátló szedése, illetve különböző krónikus betegségek is a menstruáció késését eredményezhetik. Első lépésként érdemes terhességi tesztet vásárolni, majd szakorvossal is konzultálni. Ugyanis ha a késést nem várandósság okozza, akkor fényt kell deríteni a probléma forrására, hiszen többek között a cukorbetegség és a lisztérzékenység is hatással lehetnek a menstruációs ciklusra – ezeket a betegségeket pedig minél hamarabb kezelni kell.

MIKOR AJÁNLOTT ORVOSHOZ FORDULNI?

Rendszertelen menstruációs ciklus, továbbá erős menstruációs fájdalom és intenzív vérzés esetén is tanácsos azonnal orvoshoz fordulni. Mivel menstruációs problémákat akár súlyos elváltozások is okozhatnak, ezért semmiképp nem érdemes halogatni a vizsgálatokat. Szerencsére nem kell rögtön a legrosszabbra gondolni, viszont nem is szabad elbagatellizálni a dolgot. Lehet, hogy csak egy bizonyos gyógyszer szedése miatt késik a ciklusod, illetve előfordulhat, hogy csupán az elmúlt időszak feszültsége következtében késik a menstruáció.

A menstruáció késésekor természetesen a legtöbben rögtön terhességre gondolnak, de korántsem csak a várandósság állhat a hátterében. Ugyanis a stresszes életmód és a túlzásba vitt sportolás, a fogamzásgátló szedése, illetve különböző krónikus betegségek is a menstruáció késését eredményezhetik. Első lépésként érdemes terhességi tesztet vásárolni, majd szakorvossal is konzultálni. Ugyanis ha a késést nem várandósság okozza, akkor fényt kell deríteni a probléma forrására, hiszen többek között a cukorbetegség és a lisztérzékenység is hatással lehetnek a menstruációs ciklusra – ezeket a betegségeket pedig minél hamarabb kezelni kell.

Felhasznált irodalom
verywellhealth.com/reasons-you-missed-your-period-2757503
healthline.com/health/womens-health/why-is-my-period-late
Ezt láttad már?
Mit árul el a menstruációs ciklusod a termékenységedről?
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna