fbpx
Loading...
Cikkek
Férfi termékenységet támogató cikkek
Női termékenységet támogató cikkek

Így növelhetők a teherbeesés esélyei

Teherbeesés esélyei

A teherbeesés és annak befolyásoló tényezői egyre felkapottabb témák. Ennek oka, hogy egyre több pár ütközik váratlan nehézségbe a családtervezés elején a teherbeeséssel. A WHO adatai szerint világszerte 60-80 millió pár küzd termékenységi problémával, ezen belül Kelet-Ázsia és Európa állnak a terméketlenségi listák élén. Alapvetően akkor beszélünk terméketlenségről, amikor egy egészséges pár 35 év alatti női tagja nem esik teherbe egy év próbálkozás után sem. 35 éves kor felett fél év sikertelen próbálkozás után állítható fel a diagnózis. A terméketlenség hátterében számtalan ok meghúzódhat, mely a pár bármelyik tagját érintheti.

Bár gyakori problémáról van szó, szerencsére megannyi megoldás létezik, melyek segíthetnek a megtermékenyülési nehézségeken. Alábbi cikkünkben hasznos ismeretekkel és tippekkel látunk el, amelyek sokat segíthetnek, amennyiben te is termékenységi problémákkal közdesz. Amellett, hogy áttekintjük a teherbeesés esélyeit különböző életkorokban, valamint az azt befolyásoló tényezőket, körüljárjuk, hogyan javíthatók az esélyek sikertelenség esetén, valamint arról is szót ejtünk, mi a teendő, ha a tippek betartásával sem járnánk sikerrel.

A teherbeesés esélyei

Ahogy arra a bevezetésben is utaltunk, rengeteg tényező befolyásolja a teherbeesés esélyeit. Ebben a bekezdésben áttekintjük az elsődleges befolyásoló tényezőket, amelyeket érdemes ismerni és figyelembe venni.

Korosztálybeli megoszlás

A 20-as években van a csúcsán a termékenység

  • A szervezet jellemzően a késői tinédzserkortól a huszas évek közepéig a leginkább termékeny. Egy 21 éves nő petesejtjeinek 90%-a kromoszómálisan normális, ez nagyban növeli az egészséges fogantatás esélyét.
  • A huszas évek közepétől a harmincas évek elejéig 25%-os teherbeesési esélyről szoktak beszámolni egy menstruációs ciklus alatt. Ez azt is jelenti, hogy a legtöbb egészséges pár, aki próbálkozik ezekben az években, egy éven belül sikerrel jár. Ráadásul ekkor a legalacsonyabb a sikertelen terhességek aránya.

A 30-as években már beállnak változások

  • A harmincas évek elején még mindig magas a teherbeesés esélye (kb. 20% ciklusonként), azonban ekkor már számolni kell a vetélés megnövekedett esélyével. Az egyetlen jelentősebb változás az, hogy a vetélés esélye 30 éves kortól növekedni kezd, de ebben sem tapasztalható drasztikus változás 35 éves korig.
  • A harmincas évek második felében már romlanak az esélyek, de még mindig nem túlzottan rosszak a kilátások. Ugyanakkor tény, hogy a 35-öt szokás fordulópontnak tekinteni, ilyenkor ugyanis a petesejtek minősége drasztikus romlásnak indul és nagyobb kockázatnak vannak kitéve a terhességek. Ilyenkor kb. 10-15% a ciklusonkénti esély.
  • A 35 év feletti teherbeesésről részletesen olvashatsz alábbi szakértői cikkünkben: teherbeesés 35 felett - tények, tippek, tanácsok.


40 éves korra a sikeres teherbeesés aránya 5%-ra csökken menstruációnként, ennek egyik fő oka, hogy ilyenkorra a petesejtek 90%-a kromoszóma-rendellenes.

Hatással van rá

  • Egészségi állapot
  • Életmód
  • A partner egészsége
  • Időzítés

Mikor kezdjünk el foglalkozni az esélyek növelésével?


Életkor függvénye is, mikor érdemes szakemberhez fordulni, de jellemzően egy év aktív, sikertelen próbálkozás után javasolt szakemberhez fordulni és tudatosan dolgozni a sikeres terhesség esélyének növelésén.

6 módszer, amivel javíthatjuk az esélyeinket

Ismerjük a ciklusunkat!

  • A teherbeesés esélye ovuláció alatt a legmagasabb, ezért ennek időpontját mindenképp érdemes ismerni és ekkorra időzíteni az együttléteket. A kutatások szerint a reggeli órák a legalkalmasabbak, amiatt is, mivel a spermiumok száma és minősége ilyenkor magasabb.
  • Az ovuláció, azaz a petesejt kiszabadulása a petefészekből a fogantatás közvetlen előfeltétele, ezután történik a petesejt megtermékenyítése. A petesejt 24 óráig életképes, a spermiumok azonban akár 5 napig is elélnek a női testben. A termékeny napok ezért az ovuláció előtt 5 nappal kezdődnek és az ovuláció utáni 24 óráig tartanak.
  • A ciklus hosszának és egyes szakaszainak ismerete egyébként is hasznos lehet. A termékeny időszak jellemzően a ciklus közepére esik, ekkor van a legnagyobb esélye a teherbeesésnek. Ez azt jelenti, hogy egy 28 napos menstruációs ciklus esetében az ovuláció 14 nappal a menstruáció első napja után történik meg és az ekörüli napok jelentik a legtermékenyebb időszakot.
  • A ciklus során változik a szexuális vágy, a hangulat, valamint a méhnyak nyálkhártyájának állapota is. Ma már a nyálkahártya és a testhőmérséklet is könnyen monitorozható, de ovuláció előrejelző készleteket is találni a patikákban, amelyekkel mind javítható a fogamzás esélye.

Egészséges életmód

A párok mindkért felének oda kell figyelni az egészségére, hogy az esélyeket leginkább optimalizálni lehessen és sikerrel járjon a teherbeesés.

  • Figyeljünk oda az egészséges súly fenntartására – A túlsúly (25 feletti BMI) vagy az elhízás (30 vagy afeletti BMI) csökkenti a termékenységet. Hasonlóképp az alultápláltság és a túlzott soványság is befolyásolják az ovulációt és rontják a teherbeesési esélyeket.
  • Ne igyunk alkoholt - Az alkoholfogyasztás minimalizálása a fogantatás előtt azért fontos, mert az alkohol befolyásolhatja és megzavarhatja a terhesség első néhány hetét, amikor is a baba szervei elkezdenek fejlődni. Emellett az alkoholfogyasztás lecsökkentése a spermiumtermelésre is jótékony hatással van.
  • Ne dohányozzunk - A dohányzásról való leszokás a terhesség előtt pozitívan befolyásolhatja a fogantatás esélyét és a terhesség egészséges lefolyását. A dohányzás ugyanis nem meglepő módon számos egészségi és termékenységi problémával áll összefüggésben mind a férfiak, mind a nők körében.
  • Táplálkozzunk egészségesen – A teherbe eséshez kiemelten fontos a megfelelően összeállított étrend is. A fehérjéket, telítetlen zsírokat és összetett szénhidrátokat tartalmazó, kiegyensúlyozott termékenységi étrend előkészíti a testet egy egészséges terhességre, férfiaknál pedig jótékonyan hat a spermiumtermelésre.
  • Csökkentsük a koffeinbevitelt – Bár a koffein önmagában még nem áll útjába a teherbeesésnek, jobbak az esélyek, ha törekszünk a fogyasztás minimalizására és alacsonyabb koffeintartalmú italokat választunk, vagy a napi adagot csökkentjük. Napi 1-2 csésze kávé (200 mg koffein) legyen a határ.
  • Törekedjünk a stresszmentességre - A stressz amellett, hogy befolyásolhatja a partnereddel való kapcsolatot és a szexuális vágy elvesztését okozhatja, súlyosabb esetekben az ovulációt és a spermiumtermelést is befolyásolhatja. Amennyiben sikerül lecsökkenteni a stresszt a mindennapjaidban, a termékenység javításán és a terhesség biztosításán túl az életed számos területén pozitív változást tapasztalhatsz.
  • Mérsékelt sport - A testmozgás egyaránt csökkentheti a stresszt és jó kondícióban tarthatja a testet, ezek pedig nagyon hasznosak lehetnek a fogantatás és a terhesség minden szakaszában. A férfi nemzőképességnek, a spermaminőségnek is nagyon jót tesz a rendszeres sport.

Ne erőltessük meg magunkat

A mozgás fontos, de a túlzottan intenzív, hosszúra nyúló edzések a nőknél és a férfiaknál is negatívan befolyásolják a termékenységet. Mint minden másban, a sportban is ügyeljünk a mértékletességre.

Keressünk babaváró vitamint


A magas foláttartalmú vitaminok és táplálékkiegészítők bevitele elősegítheti a magzat fejlődését és csökkentheti a születési rendellenességek esélyét.
Női termékenységet támogató készítményeink között ide kattintva válogathatsz.

A férfiak szintén szedhetnek férfi termékenység-támogató készítményeket, vagy napi multivitamint és antioxidánsokat, például Q-10 koenzimet.
Férfi termékenységet támogató készítményeink között ide kattintva válogathatsz.

Amennyiben bizonytalan vagy, kérd termékenységi szakértő vagy orvos segítségét, hogy a számodra leginkább megfelelő készítményeket tudd kiválasztani.

Együttlét után…

Feküdjünk a hátunkra 15 percre. Ha egyből felállunk, vagy elmegyünk a mosdóba az együttlétet követően, az eltérítheti a spermiumokat a megfelelő helytől. Ezzel szemben, ha fekve maradunk egy rövid ideig, akkor a spermiumok a megfelelő irányban mozoghatnak.

Keressünk fel egy szakembert még a fogantatás előtt

Fontos lehet, hogy már a próbálkozás kezdetén, a családtervezés legelején egyeztessünk egy szakemberrel, háziorvossal, szülésznővel. A fogamzás előtti vizsgálat nem sokban tér el az éves fizikai vizsgálatoktól, de nagyobb fókuszt kap a családtervezéssel és a terhességgel kapcsolatos kérdések körüljárása. Ez a szűrés segíthet minden olyan probléma azonosításában, ami a későbbiekben megnehezítheti a fogantatást, vagy negatívan befolyásolja az egészséges terhességet. Fontos, hogy a pár mindkét tagja kivizsgáltassa egészségi állapotát.

Gyűjtsünk minél több információt

Ez az egy tipp tulajdonképpen az összes korábbit lefedi, de tény, hogy minél több információ van a birtokodban, annál hatékonyabban tudod növelni a teherbeesés esélyét.

Ha bővebben olvasnál róla, milyen hibákat vétenek leggyakrabban a párok, ami megnehezíti a teherbeesést, alábbi cikkünkben megteheted: 10 gyakori hiba, ami megnezehíti a teherbeesést.

Mi a következő lépés?

Vannak olyan esetek, amikor hiába a sok próbálkozás és az egészséges életmód, nem következik be a sikeres fogantatás. Ez egy rendkívül megterhelő, bizonytalan és stresszes időszak a párok éeltében. Az alábbiakban arról olvashatsz, mi a teendő, ha te is ebben a cipőben jársz és mikortól beszélünk termékenységi problémáról.

  • Bár ez életkoronként eltérő, általánosan elmondható, hogy amennyiben egy év próbálkozás után sem következik be a fogantatás, ajánlott felkeresni egy orvost, termékenységi szakembert.
  • Ezt követően a pár mindkét tagjára vizsgálatok várnak, hogy fény derüljön a probléma gyökerére. A termékenységi vizsgálatokról részletesebben is olvashatsz alábbi cikkeinkben: tudnivalók a női és férfi termékenységi vizsgálatokról.
  • A probléma megállapítása után az orvos javasolhat különböző megoldásokat, de ezek értelemszerűen sokfélék lehetnek, csak úgy mint az okok. Van, akin a gyógyszeres kezelés segít, van aki műtéti kezelésre szorul, van akinél pedig asszisztált megtermékenyítésre (IUI vagy IVF) kerül sor.

Összességében tehát elmondható, hogy bár világszerte rengeteg nőnek okoz problémát, hogy teherbe essen, számtalan dolgot lehet tenni a termékenység növelésére. Fontos, hogy ismerjük, milyen esélyeink vannak az adott életkorban és hogy minél jobban ismerjük testünket, ezzel ugyanis valóban megnövelhetjük egy sikeres terhesség esélyét. Amennyiben pedig a termékenységi probléma hosszasan fennáll, fontos, hogy mindenképp vonjunk be egy szakembert a folyamatba.

Felhasznált irodalom
ccrmivf.com/blog/is-infertility-on-the-rise/
parents.com/getting-pregnant/trying-to-conceive/up-your-chances-of-getting-pregnant-at-every-age/
ntima.hu/intim-magazin/meddoseg/meddig-varjunk-meg-ha-nem-jon-a-baba
nhs.uk/conditions/infertility/
americanpregnancy.org/getting-pregnant/how-to-get-pregnant/
healthpartners.com/blog/how-to-increase-chances-of-getting-pregnant/
medibank.com.au/health-support/pregnancy/article/options-for-infertilty/
nhs.uk/conditions/infertility/treatment/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
13 teherbeesést segítő tipp pároknak
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna