A méhpempő egy egyedülálló tulajdonságokkal rendelkező, igazán különleges táplálék, amelynek számos jótékony hatása van a szervezetünkre. Egyik kiemelten fontos terület, ahol nagyon sokat segíthet, az a babatervezés. Hagyományos tapasztalatok és a modern tudományos kutatások is azt mutatják, hogy hatóanyagaival a női és férfi termékenységet is támogatja. Nem véletlen, hogy rendszeres szedését előszeretettel ajánlják a gyermekre vágyó, illetve a teherbeesési nehézségekkel küzdő pároknak is. De pontosan hogyan is segíthet egy méhpempő kapszula a gyermekáldásban Olvass tovább és tudj meg többet erről a természetes szuperélelmiszerről!
Mi az a méhpempő?
A méhpempő (más néven royal jelly, avagy királyi gél) a dolgozó méhek garatmirigyében termelődő tejszerű, szúrós illatú, savanykás, sárgásfehér anyag. Elsősorban a méhanya tápláléka, ő kikelésétől kezdve egész életében ezt fogyasztja, míg a dolgozók és a herék lárvái csak három napig táplálkoznak méhpempővel. Ez az anyag rendkívül gazdag tápanyagokban, mint például vitaminok, ásványi anyagok, fehérjék, aminosavak, zsírsavak, enzimek, pro-hormonok, flavonoidok. Egyedülálló, kizárólag a méhpempőben megtalálható hatóanyag a royalaktin nevű fehérje (ez váltja ki az anyává fejlődést) és a 10-hidroxi-2-decénsav (10-HDA) nevű zsírsav.
Mire jó a méhpempő?
A méhpempő alkalmazása az alternatív gyógyászatban és a népi gyógyászatban hosszú múltra tekint vissza, és napjainkban is egyre nagyobb figyelmet kap a tudományos kutatások körében. Antioxidáns tulajdonságai révén segít semlegesíteni a szabad gyököket, ezáltal csökkentve a sejteket, szöveteket károsító oxidatív stresszt és lassítva az öregedési folyamatokat. Emellett gyulladáscsökkentő hatása is ismert, amely hozzájárulhat különböző gyulladásos állapotok kezeléséhez. A méhpempő támogatja az immunrendszer működését, javítja a lipidanyagcserét, és pozitív hatással van a szív- és érrendszeri egészségre is. Ezen felül antibakteriális tulajdonságokkal rendelkezik, különösen a Gram-pozitív baktériumok ellen hatékony.
A méhpempő hatása a női termékenységre
A női termékenység és hormonális egyensúly szempontjából a méhpempő különösen figyelemre méltó tulajdonságokkal bír. Számos modern kutatás azt mutatja, hogy a méhpempő kapszula – vagy akár a nyers méhpempő – rendszeres fogyasztása a női hormonháztartás egyensúlyát, az egészséges ovulációt, szabályos menstruációs ciklust, és így a gyorsabb teherbeesést is segíti.
A méhpempő összetevői között megtalálhatóak természetes prohormonok (hormonális előanyagok), a szervezet saját hormontermelésére bizonyítottan hatással lévő 10-hidroxi-2-decénsav (10-HDA) nevű zsírsav és a hormonszerű royalaktin nevű fehérje is. Utóbbi két összetevő ráadásul kizárólag a méhpempőben fordul elő a természetben. Kutatások szerint a méhpempőnek a női szervezetben hormon-kiegyensúlyozó hatása van, így segíti helyreállítani az ösztrogén és progeszteron ideális egyensúlyát, szabályozza a rendszertelen ciklust, támogatja a petefészek megfelelő működését, az ovulációt. Mindezeknek köszönhetően a méhpempő segíthet növelni a teherbeesés esélyét.
Klinikai kísérletek során bebizonyították, hogy a méhpempő segítségével növelhető a luteinizáló hormon szintje a vérben – ez a hormon részt vesz a ciklus szabályozásában, serkenti a tüszőérést és kiváltja az ovulációt vagyis a tüszőrepedést. A méhpempő szedése a fogantatást akadályozó progeszteronhiány és az ebből fakadó ösztrogéndominancia kezelésében is segíthet. Különösen ajánlott a babára vágyó 35 év feletti nőknek is, mivel a petefészek hormonjainak termelését serkentheti.
Egy klinikai vizsgálatban – melynek eredményeit 2023-ban tették közzé – az alacsony petefészek-tartalékkal rendelkező nőket felosztották két csoportra: az egyikben a nők napi 1000 mg méhpempőt szedtek, 2 hónapig a lombikbébi kezelés előtt, míg a másikban a nők méhpempőt nem tartalmazó placebo kapszulát szedtek. A méhpempő csoportban a kezelés 66%-nál volt sikeres, míg a placebo csoportban ez az arány csak 30% volt.
A kezdeti tudományos kutatásokban az is igazolódni látszik, hogy a méhpempő a női meddőség egyik leggyakoribb okának számító policisztás ovárium szindróma (PCOS) kiegészítő kezelését is segítheti. Fogyasztása pozitív hatással lehet a kizökkent hormonszintekre (növelheti az FSH és csökkentheti az LH, tesztoszteron és ösztrogén szintjét), elősegítheti a tüszőérést, csökkentheti az oxidatív stresszt és gyulladást – így növelheti a teherbeesés esélyét és enyhítheti a PCOS okozta fizikai és pszichés tüneteket is.
A méhpempő hatása a férfi termékenységre és spermatermelésre
Kutatások alapján a méhpempő szedése a babatervezés során nemcsak nőknek, hanem férfiaknak is hasznos, mivel javítja a férfi nemzőképességet. Nemcsak laboratóriumi és állatkísérletek, hanem emberek részvételével végzett klinikai vizsgálatok is bizonyították, hogy a méhpempő pozitívan hat a spermiumszámra és a motilitásra, azaz a spermiumok mozgékonyságára, és javítja a spermiumok megtermékenyítő képességét. Emellett a tesztoszteronszint fokozásában is segíthet, ami egyúttal a férfi nemi vágy növekedéséhez is vezethet.
Egy 2007-es klinikai vizsgálatban meddő férfiakat kezeltek napi 100 mg, napi 50 mg vagy napi 25 mg méhpempővel. A három hónapig tartó kezelés hatására az aktív, jól mozgó spermiumok aránya, a lassan mozgó spermiumok aránya és a vér tesztoszteronszintje is jelentős mértékben emelkedett. Egyúttal a szexuális vágyat mutató heti szexuális együttlétek száma is jelentős növekedést mutatott. A legjobb hatást a napi 100 mg méhpempőt szedő férfiaknál mutatták ki.
Egy másik, 2022-ben publikált vizsgálatba 100 meddő férfit vontak be, akik naponta 100 mg méhpempőt fogyasztottak, két hónapon át. Amikor az orvosok összevetették a kutatás elején és végén elvégzett vizsgálatok eredményeit, azt figyelték meg, hogy a méhpempő szedése jelentős mértékben növelte a spermium motilitást, javította a spermium morfológiát (azaz az egészséges spermiumok arányát) és növelte a tesztoszteron szintjét is. Egy 2020-as török kutatásban pedig napi 1000 mg méhpempő ülő életmódot folytató, egészséges férfiaknál növelte a tesztoszteronszintet.
A méhpempő jótékony hatásai férfiaknál minden bizonnyal az erős antioxidáns és hormonserkentő képességeire vezethetők vissza.
A méhpempő adagolása: mennyit és milyen formában szedd?
Többféle formában is történhet a méhpempő szedése: két leggyakoribb módja a friss, nyers méhpempő és a méhpempő kapszula. Habár mindkettő ideális lehet, a kapszulázott formának ugyanakkor több előnye is van a friss méhpempővel szemben.
Egyik az íz: a méhpempőnek jellegzetes íze van, általában kesernyés, savanykás, kicsit csípős, savas ízű – ezt sokan nem igazán kedvelik, főleg mivel a pozitív hatás eléréséhez minden egyes nap enni kell belőle. Egyesek mézzel keverik el a méhpempőt, hogy jobbá (elviselhetőbbé) tegyék az élményt. Kapszulázva azonban elkerülhető a kellemetlen íz, csak bő folyadékkal le kell nyelni az előírt mennyiséget és meg is vagyunk arra a napra.
Másik a méhpempő adagolása: nyers méhpempőt minden nap méricskélni kell, és persze a megfelelő adag kimérése sem valósul meg mindig, legalábbis milligrammra pontosan. A kapszula viszont tulajdonképpen előre ki van adagolva, biztosak lehetünk abban, hogy minden egyes alkalommal ugyanahhoz a dózishoz jutunk, ami rá van írva a termék csomagolására.
És végül, de nem utolsósorban, a méhpempő kapszulákat a friss méhpempővel ellentétben nem kell hűteni, ez pedig jóval nagyobb szabadságot, kényelmet is jelent, hiszen mindig magunknál tarthatjuk és bárhova magunkkal vihetjük a kapszulába zárt értékes hatóanyagokat.
A méhpempő szakértők által javasolt napi adagja 500 mg és 2000 mg közé tehető. Választhatunk ennek megfelelő méhpempő koncentrátumot tartalmazó kapszulát is. Amire nagyon fontos még figyelni, az a 10-HDA tartalom, ez ugyanis a méhpempő minőségének és eredetiségének a legfőbb mércéje! Nyers méhpempőben legalább 1,4%, koncentrátumban pedig legalább 3,5% legyen ebből az egyedülálló zsírsavból!
Bár a méhpempő célja a termékenység támogatása, amint a terhesség bekövetkezik, ajánlott abbahagyni a használatát, mivel várandósság és szoptatás ideje alatt nem vizsgálták a méhpempő lehetséges hatásait!
Méhpempő: a babára vágyó párok bizonyított segítője
Összefoglalva, a méhpempő számos jótékony hatással bír az emberi szervezetre, különösen a női és férfi termékenység és hormonális egyensúly terén. Szedése elősegítheti a hormonális egyensúly helyreállítását, támogatja az ovulációt, javítja a spermiumok minőségét és mennyiségét, növeli a termékenységet, és segíthet a teherbeesés elősegítésében. A méhpempő kapszula praktikus megoldást kínál azok számára, akik egyszerűbb formában szeretnék beépíteni ezt az értékes anyagot a mindennapjaikba. A méhpempő adagolása egyénre szabott lehet, ezért a megfelelő eredmény eléréséhez fontos a rendszeres és megfelelő alkalmazás.
Mielőtt elkezdenénk a méhpempő szedését, érdemes konzultálni szakemberrel, különösen hormonális problémák vagy meddőség esetén. A tudományos kutatások továbbra is folynak annak érdekében, hogy pontosabb képet kapjunk a méhpempő hatásairól és alkalmazási lehetőségeiről, de a jelenlegi eredmények alapján kijelenthető, hogy a méhpempő hatékony természetes támogatást nyújthat a női és férfi termékenység fenntartásában.