Ma már köztudott, hogy a fogantatás előtt is rengeteget tehetünk a várandósság sikeréért. A várandósság előtti és a terhesség alatti időszakra összeállított vitaminkészítmények, vagy terhesvitaminok fedezik az anya és a magzat vitaminszükségleteit. Ezeknek a készítmények összetevői a felnőttek számára is hasznosak, így mindenképp jól döntünk, ha már a gyermekvállalás gondolatának felmerülését követően beépítjük őket az életünkbe. Ha így teszünk, a vitaminhiány egyaránt elkerülhető az anyáknál – mint a teherbeesést nehezítő tényező – valamint a magzatnál is. A terhesvitaminok emellett csökkentik a fejlődési rendellenességek kockázatát; kimondottan igaz ez a központi idegrendszer rendellenességeire.
Az alábbiakban részletesen kifejtjük, mi különbözteti meg a terhesvitaminokat a hagyományos vitaminkészítményektől, hogy mikortól érdemes elkezdeni a szedésüket, valamint, hogy jellemzően milyen összetevőik vannak. Cikkünk végén egy rövid ajánlást is találsz a Babalesz csapatától a legjobb terhesség előtti vitaminokról.
Teherbeesést segítő és hagyományos vitamonok - Mi a különbség?
Sokakban merülhet fel a kérdés, vajon mivel tudnak többet a terhességi vitaminok a más jellegű vitaminkészítményeknél. Az alábbiakban arról olvashatsz, melyek a legfontosabb különbségek a teherbeesést segítő és a hagyományos, „hétköznapi” vitaminok között. A terhesvitaminok fontos ismérve a szükséges összetevők összegyűjtése mellett a mértékletesség, hiszen hasonlóan kritikus, hogy semmiből ne lépjük át az ajánlott mennyiséget, ugyanis a vitamin túladagolás legalább olyan veszélyes lehet, mint a vitaminok hiánya.
Kevesebb A-vitamin tartalmaznak
Ugyanis a magasabb vagy túlzott A-vitamin-bevitel fejlődési rendellenességet okozhat a magzatnál. Fontos viszont kiemelni, hogy ez elsősorban nem a táplálékban előforduló A-vitaminra vonatkozik, hanem a tablettában beszedett formára, mivel ez a fajta vitamin zsírban raktározódik és amennyiben nem ürül ki a szervezetből a fogantatás előtt, annak művi-terhesség megszakítás vagy vetélés is lehet a következménye. (A máj ugyan magas A-vitamin-tartalommal bír, de mértékkel, nem heti rendszerességgel nyugodtan fogyasztható.)
Megfelelő mennyiségű D-vitamint biztosítanak
Szakértők várandósok számára legfeljebb 4000 NE D-vitamin napi bevitelét javasolják. A terhes vitaminok általában 200-1000 NE D-vitamint tartalmaznak, így biztosan nem áll fenn a D-vitamin-túladagolás veszélye.
Jódban bővelkednek
Így jelentősen csökken a testi és szellemi betegségek esélye, illetve a halvaszületés kockázata is. Köztudott továbbá, hogy a megfelelő mennyiségű jód bevitele elengedhetetlen a baba központi idegrendszerének egészséges fejlődéséhez. Már a terhesség előtt érdemes 200 µg jódot beépíteni az étrendbe, azonban maximum 600 µg-ot szabad – erről célszerű az orvossal egyeztetni. Jó hír ugyanakkor, hogy ha az orvos valamilyen okból (pl. pajzsmirigyzavar) jódszegény étrendet ír elő, akkor jódmentes terhesvitamin is választható!
MIT TARTALMAZNAK A TERHESSÉG ELŐTTI VITAMINOK?
A terhesvitaminok összetevőiről, valamint az egyes összetevők jelentőségéről és szerepéről is fontos szót ejteni, hiszen van, amelyik a fogantatás megvalósulását támogatja és van, amelyik pedig inkább a magzat egészséges fejlődéséhez járul hozzá. Az alábbiakban sorra veszünk minden olyan vitamint és ásványi anyagot, melyek jellemzően megtalálhatók a terhesség előtti vitaminokban.
A-vitamin
- Kiemelt szerepet játszik a növekedésben; valamint a fogak és csontok fejlődésében és a szem megfelelő működésében.
- Bár a túladagolás, ahogy korábban is írtunk, veszélyekkel járhat, bizonyos mennyiség mindenképp szükséges belőle. Ennek elkerülése érdekében semmiképp ne lépd túl az adott készítményből a napi előírt mennyiséget!
B-vitaminok
- A B-vitaminok kategória egy egész sornyi vitamint takar, melyek különböző módokon támogatják meg az egészséges fejlődést.
- Az egyik legfontosabb a vérképzést támogató és termékenységjavító B6 és B12-vitamin.
- A B2-vitamin antioxidáns hatása miatt szintén rendkívül fontos.
Cink
- A cink egy talán kevésbé ismert, de annál hasznosabb tápanyag a gyermekvállalás idején, ugyanis egyik elsődleges jótékony hatása, hogy megtámogatja az egészséges hormontermelést.
- A petesejtek osztódásában és megtermékenyítésében is szerepet játszik.
- Fontos a magzat növekedéséhez és fejlődéséhez, illetve csökkenti a vetélés és koraszülés kockázatát is.
- A terhesvitaminok jellemző összetevője a szülés utáni regenerálódásban betöltött szerepe miatt is. Mivel a szülés komolyan megterheli a női testet, a szülést többrétű regenerálódási folyamatok követik a hüvelyben és a kismedencében egyaránt. Az ehhez szükséges sejtosztódás folyamatában játszik kiemelt szerepet a cink.
C-vitamin
A C-vitamin a várandósság ideje alatt is sokrétűen fejti ki hatását. Antioxidáns hatásai, valamint az ellenálló képesség növelésében betöltött szerepe mellett számos egyéb módon is hozzájárul a kismama és a magzat egészségéhez.
- Védi és segít megőrizni a sejtek egészségét (a petesejtekét is!).
- Elősegíti a vas felszívódását.
- Segíti az egészséges, normál csontozathoz szükséges kollagén termelését.
D-vitamin
A D-vitamin talán az egyik legfontosabb összetevő, amennyiben ugyanis alacsony ennek a vitaminnak a szintje, az számos fertőzéshez, koraszüléshez, a csontok és fogak minőségének romlásához vagy a terhesség során jelentkező magas vérnyomáshoz is vezethet. A D-vitamin-hiány már a fogantatást is akadályozhatja, negatív hatással lehet az ovulációra és hormonműködésre!
A jótékony hatások ellenére itt sem szabad túlzásokba esni, és érdemes betartani a várandósok számára ajánlható maximális mennyiséget, ami naponta 4000 NE (100 µg). A legtöbb hazai terhesvitamin is ehhez igazodik, ezek ugyanis jellemzően 200–1000 NE D-vitamint tartalmaznak. Szükség esetén ez kiegészíthető külön, csak D-vitamin-tartalmú kiegészítővel is.
Folát
- A folát esetén kimondottan igaz, hogy már a babatervezés időszakában érdemes rendszeresen magunkhoz venni, ugyanis segíti a fogantatást és már a magzati fejlődés korai szakaszában rendkívül fontos tápanyagnak számít.
- Csökkenti az idegcső-záródási rendellenességek kockázatát.
- Segíti a vörösvértestek és fehérvérsejtek képzését, valamint a sejtosztódást.
- Folsav vagy folát? Nem mindegy! A folsav a szintetikus forma, amit nem mindenki szervezete képes hasznosítani, bioaktív foláttá alakítani. Ezért a folát a helyes választás, amit átalakítás nélkül, azonnal képes hasznosítani mindenki.
Jód
- A foláthoz hasonlóan a jód is nagyon fontos szerepet játszik a magzat fejlődésében, valamint a kognitív fejlődés során. A megfelelő jódbevitel a szoptatás idején is kulcsfontosságú, ebben az időszakban ugyanis az újszülött babák az anyatejjel kapják a számukra szükséges jódot.
- Egyaránt felelős a megfelelő anyagcsere folyamatokért, az idegrendszer normál működéséért, valamint a pajzsmirigy megfelelő működéséért.
Magnézium
- Egyaránt támogatja a sejtosztódást, valamint segíti a csontozat, fogazat, izmok és idegek egészséges fejlődését és működését.
- Amennyiben nincs biztosítva megfelelő mennyiségű magnézium, megnő a vetélés és koraszülés kockázata.
Szelén
- A terhesvitaminok kevésbé ismert hozzávalói közé tartozik a szelén is, ami a szaporodáshoz fontos enzimeket támogat, képes semlegesíteni a kismama szervezetében lévő sejtkárosító anyagokat, és hozzájárul a magzat normál idegrendszeri működéséhez.
Vas
- Támogatja a leendő kismama és a magzat egészséges vérképzését is. Ez rendkívül fontos, hiszen terhesség alatt jóval több vér kering a szervezetben, a második trimeszter közepére 30-50%-kal megnő a vérmennyiség.
- A vashiány súlyos esetben akár koraszülést is okozhat, valamint alacsony születési súlyt is eredményezhet.
MIKOR AJÁNLOTT ELKEZDENI A TERHES VITAMINOK SZEDÉSÉT?
Bizonyos szempontból a terhesvitaminok szedését nem lehet elég korán elkezdeni. A tudatos családtervezés egyik első lépése lehet, hogy a leendő szülők minden módon az egészséges életmódra törekednek, amelybe nem csak a kellő mozgás, a stresszmentesség és a kiegyensúlyozott táplálkozás tartoznak bele, hanem a szükséges vitaminok és ásványi anyagok pótlása is.
Ha mégis számokra szeretnénk fordítani az ajánlásokat, a tervezett fogantatás előtt 2-3 hónappal már érdemes elkezdeni a megfelelő vitaminok szedését.
Mivel a fogantatás legelső feltétele egy egészséges szervezet, fontos, hogy már a tervezgetés időszakában elkezdjük szedni a megfelelő vitaminokat (amelyek a felnőtt szervezetnek is hasznára válnak.)
A fogantatást követően azért válnak fontossá a vitaminok, mert a magzat a terhesség elején a legsérülékenyebb, valamint mivel a várandósság ideje alatt teljes mértékben az anyától függ; minden tápanyagot, vitamint, valamint ásványi anyagot az anya szervezetéből nyer, így ha nem figyelünk kellőképpen a vitaminpótlásra, könnyen kialakulhat vitamin- és ásványianyag-hiány.
Ugyan elsősorban a nők számára készülnek a terhesvitaminok, az apák egészsége is nagyon fontos, ezért a pár férfi tagjának is érdemes megfelelő vitaminkészítményeket szedni. Ezt segítik a férfiak számára kialakított komplex étrend-kiegészítők. A spermiumok képződését és egészségét a cink, szelén, C-vitamin, E-vitamin, Q10 koenzim bizonyítottan jelentősen támogatja.
Egy általános laborvizsgálat segíthet a még precízebb étrend megtervezésében.
EZEK A LEGJOBB TEHERBEESÉST SEGÍTŐ VITAMINOK
Az alábbiakban olvashatsz a leghatékonyabb teherbeesést elősegítő vitamin csomagokról, melyek elérhetőek a Babalesz kínálatában.
Komplex módon támogatja a fogantatást, egyaránt tartalmaz vitaminokat, ásványi anyagokat és gyógynövényeket is.
Ez az összeállítás tartalmaz egy nők számára és egy férfiak számára összeállított termékenységi vitamint, valamint Maca gyökér kivonatot. Utóbbiról korábban még nem esett szó, de rendkívüli mértékben képes megtámogatni mind a női mind a férfi nemi működést.
A ProCreation nőknek kapszulákban több mint 35 speciális összetevő segíti az egészséges peteérést és a sikeres beágyazódást.
A ProCreation férfiaknak kapszulákban megtalálható 39 speciális összetevő elősegíti az egészséges spermaszámot és spermaaktivitást.
Ovuláció támogatása válogatás-csomag
Ez a csomag elsősorban a normális ovulációt és az egészséges reproduktív rendszert támogatja, ideális a babát tervező nők számára.
A csomagban megtalálható a ProCreation nőknek kapszula mellett 100% tisztaságú mio-inozitol por, valamint 1000 mg C-vitamin csipkebogyóval és bioflavonoidokkal.
A mio-inozitol javítja a petefészek-funkciót és a petesejt minőségét.
Ez a különleges vitamincsomag kiválóan illeszkedik a PCOS által megkívánt életmódba.
Kizárólag vitaminokat, gyógynövényeket és természetes hatóanyagokat tartalmaz, amelyek több oldalról támogatják a női szervezetet a sikeres fogantatásban és a hormonegyensúly megteremtésében.
A barátcserje segít kiegyensúlyozni a hormonháztartást és enyhíti a PCOS tüneteit, emellett a tüszőrepedés elősegítésével segítheti a sikeres fogantatást.
A fűrészpálma segíti a küzdelmet a betegség olyan kellemetlen tünetei ellen, mint a szőrösödés, vagy a haj elvékonyodása, valamint segíthet visszaállítani a hormonok egyensúlyát.
A csukamájolaj gazdag A- és D- vitamin-forrás, továbbá értékes omega-3 zsírsavakat is tartalmaz, amelyek enyhítik a PCOS tüneteit a hormonszint kiegyensúlyozásával.
További termékenységet támogató csomagjaink között ezen a linken böngészhetsz.
Összességében elmondható a terhességet támogató vitaminokról, hogy minél korábban elkezdjük szedni őket, annál sokat tehetünk a leendő gyermek egészségéért, valamint saját magunkért is. Amennyiben a sok utánajárás ellenére is bizonytalan lennél, milyen étrend-kiegészítőket válassz, bátran konzultálj egy szakorvossal, aki segítségedre lehet a megfelelő vitaminok és ásványi anyagok kiválasztásában. Emellett fontos észben tartani, hogy a pár mindkét tagjának egészsége kulcsfontosságú a teherbeesés szempontjából, ezért a legtöbbet azzal tehetitek, ha mindketten odafigyeltek a megfelelő tápanyagbevitelre, már attól a ponttól, hogy a családtervezés gondolata felmerül.