A progeszteron egy női nemi hormon, melyet másképpen sárgatesthormonnak is neveznek. Nélkülözhetetlen szerepet játszik a terhességben és a termékenységben. Az alacsony progeszteronszint a női egészségre és életminőségre nézve számos negatív következménnyel járhat. Menopauza idején nemcsak az ösztrogénszint kezd ingadozni, majd drámaian csökkenni, hanem a progeszteron termelése is leáll. Emellett azonban fiatalabb, termékeny korú nők esetében sem ritka a progeszteron alacsony szintje. Mi okozhatja ezt? Milyen tünetekhez vezethet, és hogyan lehet helyreállítani a szervezet progeszteronszintjét? Ezeket a kérdéseket járjuk körbe cikkünkben!
Mi a progeszteron szerepe a női testben?
A progeszteron vagy sárgatesthormon egy hormon, ami a termékeny korú nők petefészkében termelődik, a tüszőrepedést (ovuláció) követően a tüszőhám és a belső tok sejtjeinek átalakulásával kialakuló sárgatestben (corpus luteum), a tüszőrepedést is kiváltó (luteinizáló-LH) hormon hatására.
A progeszteron feladatai a női testben:
- Leállítja a méhnyálkahártya ösztrogén által kiváltott vastagodását
- Csökkenti a méhnyaknyák termelését
- Előkészíti a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt beágyazódására
- Támogatja a terhességet a kezdeti szakaszában, illetve segít fenntartani az egészséges terhességet
- Elősegíti az emlőmirigyek fejlődését terhesség alatt, felkészítve azokat a tejtermelésre
- Csökkenti a méhösszehúzódásokat, ezáltal is segít megőrizni a terhességet
A progeszteron szintje nem marad állandó, hanem változik a menstruációs ciklus ideje alatt. Ovulációt megelőzően, a menstruációs ciklus kezdetén a progeszteronszint alacsony, és a follikuláris fázis alatt végig alacsony is marad. Ovulációt követően, vagyis a luteális fázisban a progeszteron válik a domináns hormonná. A progeszteronszint a luteális fázis közepén (6-8 nappal ovuláció után) éri el a csúcsot.
Amennyiben a fogamzás nem jön létre, a sárgatest 9-10 nappal ovulációt követően lebomlik, ettől pedig ismét lecsökken a progeszteronszint és megkezdődik a menstruáció. Ha a terhesség bekövetkezik, a sárgatest továbbra is fennmarad, és hormonjaival (így a progeszteronnal is) védi a méhnyálkahártyát és akadályozza a méhizomzat összehúzódásait, azaz segít a terhesség fennmaradásában.
Korábbi cikkünkben olvashatsz arról, hogy pontosan, számszerűen mi számít ideális progeszteronszintnek, illetve az úgynevezett 21. napi progeszteron-vizsgálatról is! Kattints ide!
Az alacsony progeszteron szint jelei
A rendellenesen alacsony progeszteronszint egy ösztrogén dominanciának nevezett állapot kialakulásához vezethet. Ilyenkor felborul az ösztrogén és progeszteron érzékeny egyensúlya, és a szervezetben lévő ösztrogén koncentrációja túlsúlyba kerül a progeszteronnal szemben. Ez a hormonális egyensúlytalanság kihat a női test működésére és számos kellemetlen problémát okoz.
A progeszteronhiánynak megvannak a jellemző jelei és tünetei. Az alábbiak a leggyakoribbak:
- Menstruációs rendellenességek – hosszú ciklusok, rendszertelen ciklusok, rövid luteális fázis (az ovuláció és a menstruáció között kevesebb mint 10 nap telik el), PCOS diagnózis, menstruációs görcsök, erős PMS tünetek, pecsételő vérzés a ciklus közepén vagy a menstruáció előtt. Fájdalmas menstruáció, rövidebb menstruációs ciklus, erősebb vagy gyengébb menstruáció, részben hosszabb vérzés
- Teherbeesési nehézségek, meddőség, vetélés
- Pattanások, töredező körmök, száraz, kirepedezett bőr
- Depresszió, szorongás, hangulatingadozás
- Alacsony libidó
- Fáradtság, koncentrációs nehézségek, fejfájás
- Lassú anyagcsere, hastájéki hízás, cukor iránti sóvárgás
- Migrén, fejfájás
- Hőhullámok
- Szédülés
- Alvászavarok, álmatlanság
- Ödémák (vizesedés)
- Mellfeszülés, mellérzékenység, mellfájdalom
- Ingerlékenység, türelmetlenség, hangulatingadozások
- Fokozott izzadás
Amennyiben hosszú ideig kezeletlenül marad, a progeszteron hiánya, illetve az ösztrogén túlsúlya egészen komoly egészségügyi problémákhoz is vezethet. Ilyen többek között az endometriózis, mióma, petefészekrák, alacsony fokú demencia, mellrák, szívbetegség, és a stroke.
Mitől lehet alacsony a progeszteronszint?
Napjainkban sajnos egyre több olyan káros környezeti, életmódbeli hatás éri a nők szervezetét, ami a hormonháztartás egyensúlyának felborulását okozhatja.
Krónikus stressz
Az állandósult stressz és fáradtság a hormonműködésre is hatással lehet. A stressz miatt fokozódik a szervezetben a kortizol nevű hormon termelődése (ez az úgynevezett „stresszhormon”), ami blokkolja a progeszteron receptorokat és csökkenti a progeszteron aktivitását.
Környezeti ösztrogének
Manapság több úgynevezett xenoösztrogénnel (ösztrogénként viselkedő anyaggal) találkozunk, érintkezünk, mint korábban valaha. Ezek szinte mindenhol ott vannak, a környezetünkben és az ételeinkben is: megtalálhatóak például a műanyagokban, szintetikus hormonokban, növényvédő és rovarirtó szerekben, kozmetikumokban, és az állati eredetű termékekben. A xenoösztrogének miatt a szervezet magasabb ösztrogénszintet észlel, amihez viszonyítva a progeszteronszint egyszerűen eltörpül.
Túl kevés vagy túl sok testmozgás
Ahogy az élet minden területén, úgy a testmozgásban is az egyensúly elérésére kell törekedni. A fizikai aktivitásnak nagyon fontos szerepe van a normális hormonműködés, a termékenység, illetve az általános egészség fenntartásában is, a túlzásba vitt, naponta akár több órányi edzés azonban ellentétes hatást válthat ki. Heti 4-5 alkalommal végzett edzés – alkalmanként 30-60 perc – elegendő ahhoz, hogy a szervezetünk egészséges működését támogassuk.
Menopauza
Átlagosan 45-55 éves korban következik be a menopauza, más néven klimax vagy változó kor. A menopauza természetes életszakasz, amelyben a női nemi hormonok, elsősorban az ösztrogén és progeszteron szintje drámai mértékben csökkenek. A perimenopauza a menopauza előtti időszak, ami 35-45 éves korban elkezdődhet, ilyenkor a progeszteronszint ingadozása rendszertelen, erősebb, és hosszabb menstruációkat okozhat.
Pajzsmirigy alulműködés
A pajzsmirigy problémák (hypothyroidism) is okozhatnak, összefüggésben állhatnak az alacsony progeszteron szint jeleivel. Éppen ezért érdemes a terhesség alatt, sőt már a “próbálkozás” idején is megméretni a pajzsmirigy értékeinket!
Szájon át szedhető fogamzásgátlók
A kombinált hormonális fogamzásgátlók – melyek szintetikus úton előállított ösztrogént és progeszteront is tartalmaznak – elsősorban az ovuláció leállításával előzik meg a terhességet. Emellett a méhnyaknyákot is sűrűbbé teszik. A kizárólag progesztint (szintetikus progeszteron) tartalmazó tabletták esetén az ovuláció bekövetkezhet, és a progeszteronszint is követheti a normális, ciklikus változást. Egy tanulmány ugyanakkor kimutatta, hogy a csak progesztint tartalmazó tablettát szedő nők 60%-ánál alacsony volt a progeszteronszint és nem érte el a jellemző csúcsot, ami az ovuláció hiányára vagy a sárgatest alacsony progeszterontermelésére utal.
Policisztás ovárium szindróma (PCOS)
A PCOS-ben szenvedő nők túlnyomó többsége egyúttal inzulinrezisztenciával is küzd, ez pedig szinte minden esetben alacsony progeszteronszinttel is társul. Az emelkedett inzulinszint hatására több androgén (férfi nemi hormon) termelődik a PCOS-es nők szervezetében, ami azt is jelenti, hogy a petefészek kevesebbet tud előállítani azokból a nemi hormonokból, melyeket normális esetben termelnie kellene: az ösztrogénből és a progeszteronból.
Helytelen táplálkozás is okozhat alacsony progeszteron szintet
A fejlett országokban, így Magyarországon is elterjedt, tipikus nyugati étrend meglehetősen sok zsírt és cukrot, ellenben kevés zöldséget, gyümölcsöt, omega-3-at, illetve rostot tartalmaz. Ennek eredménye lehet, hogy a vitaminok, ásványi anyagok és egyéb különböző tápanyagok hiánya miatt megzavarodik a hormonrendszer, és a nemi hormonok szintje a normálistól eltérő értékeket mutat.
Hogyan tudod növelni és helyreállítani a progeszteronszintet? Ezt érdemes tudni a progeszteronhiány kezeléséről!
Ha úgy gondolod, hogy alacsony a progeszteronszinted, mindenképpen keresd fel a kezelőorvosodat, vizsgáltasd ki a tüneteidet és ellenőriztesd a progeszteronszintedet!
A progeszteronszint helyreállításának egyik módszere a hormonterápia, ami növeli a progeszteronszintet és segíthet a méhnyálkahártya stabilizálásában, fenntartásában. Ez növelheti az egészséges terhesség és a terhesség fennmaradásának esélyét.
A hormonterápia javíthat a menstruációs rendellenességeken és az abnormális vérzésen is. A súlyos menopauzás tünetek kezelésére általában ösztrogén és progeszteron kombinációját alkalmazzák. Fontos tudni, hogy az ösztrogént progeszteron nélkül szedő nőknél magasabb a méhnyálkahártya-rák kialakulásának kockázata.
A hormonterápia szintetikus hormonok bevitelét jelenti, szájon át szedhető gyógyszerek, bőrön vagy hüvelyben alkalmazott krémek és gélek, vagy hüvelykúp segítségével. A szintetikus hormonterápiának sajnos megvannak az árnyoldalai is: sok szakértő, és egyre több kutatás szerint is a lehetséges veszélyek meghaladják az előnyöket. A hormonterápia fokozhatja a szívroham és stroke, a vérrögök, az epehólyag problémák, és egyes mellrák fajták kockázatát.
Alacsony progeszteron szint kezelése természetesen
Nem kell feltétlen és egyből a gyógyszeres kezeléseket választanunk, a progeszteronszint növelésének szerencsére léteznek természetes, biztonságosabb módszerei is, például:
Természetes, bioazonos (bioidentikus) progeszteront tartalmazó krémek. A bioazonos, vagyis biológiailag azonos hormonok növényi forrásokból származnak és kémiailag megegyeznek azokkal a hormonokkal, melyeket az emberi szervezet természetes úton előállít. Ha ilyen krémet szeretnél vásárolni, mindig keresd az összetevők között a „természetes progeszteron USP”-t! Az „USP” az Amerikai Gyógyszerkönyv (United States Pharmacopoeia) előírásai szerinti vizsgálatoknak megfelelő hatóanyagokat jelzi.
A xenoösztrogéneknek való kitettség minimalizálása. Használj szintetikus vegyületektől mentes, természetes kozmetikumokat, tisztálkodószereket, illetve mosó- és tisztítószereket! Mindig alaposan moss meg minden zöldséget és gyümölcsöt, valamint törekedj az ökológiai gazdaságból származó, azaz bio élelmiszerek vásárlására! Szerezz be egy jó minőségű vízszűrő berendezést! Válassz a műanyag helyett inkább üveg- vagy kerámiaedényt az ételek tárolására! Olvasd el korábbi cikkünket, melyben a 12 legveszélyesebb hormonromboló anyagról írtunk!
A stressz csökkentése és uralása. Ahogyan korábban már írtuk, a szervezet stressz esetén fokozza a kortizol termelést, és „megfeledkezik” a progeszteronról. A stressz enyhítésében legfőképpen az életmód- és szemléletbeli változtatás tud segíteni (pl. rendszeres testmozgás, relaxációs technikák, légzőgyakorlatok, stb.). Emellett a táplálkozásra és a megfelelő tápanyagbevitelre is érdemes kiemelt figyelmet fordítani.
Az egészséges testsúly elérése és fenntartása. A zsírsejtjeink ösztrogént termelnek, ami azt jelenti, hogy minél több testzsírral rendelkezik valaki, annál több ösztrogént termel a szervezete. Ezzel párhuzamosan ugyanakkor nem növekszik a progeszterontermelés, amitől felborul az érzékeny ösztrogén/progeszteron egyensúly. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a plusz kilóktól megszabadulj, és az elért egészséges testsúlyt fenn is tartsd, rendszeres mozgással és helyes táplálkozással.
Vitaminok, ásványi anyagok pótlása, gyógynövények használata. A B-komplex vitaminok, D-vitamin illetve a C-vitamin bevitelének növelése egyaránt fontos szerepet tölt be a normális progeszteronszint fenntartásában. Az E-vitamin a progeszteron termelődéséhez kiemelten fontos. Kutatások bizonyították, hogy kapcsolat van a szervezet E-vitamin szintje és a test azon képessége között, hogy előállítsa a progeszteron hormont. A cink hiánya szintén hatással lehet a progeszteronszintre. A vitaminok és ásványi anyagok mellett léteznek olyan gyógynövények is, melyeket előszeretettel alkalmaznak a progeszteronszint növelésére, ilyen a barátcserje és a ligetszépe olaj.
Akár természetes kezelési módokkal is helyreállíthatod a progeszteronszinted!
Csak kövesd a fenti tanácsokat, és akár gyógyszerek nélkül, természetes úton is elérheted az optimális progeszteronszintet. Számos esetben csupán néhány életmódbeli szokás megváltoztatása is eredményre vezethet, ezért a mindennapi feszültség csökkentésével és egészséges étrend követésével máris rengeteget tehetsz az ügy érdekében.
A progeszteronhiány következtében menstruációs problémák és teherbeesési nehézségek, illetve hőhullámok és fejfájás is felléphet. Elsőre persze kevesen gondolnak progeszteronhiányra, azonban ezt a lehetőséget sem szabad kizárni. Szerencsére a progeszteronszint mérhető, így a vizsgálatok során pontosan ki fog derülni, hogy érintett vagy-e. Ha az előbb említett tünetek csak egyikét is tapasztalod, érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulnod, hogy fény derüljön a probléma forrására, és néhány életmódbeli szokás megváltoztatásával vagy kezeléssel visszanyerd az egészséged.