fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Férfi termékenységet támogató cikkek
Női termékenységet támogató cikkek

Miért könnyebb nyáron javítani a termékenységen?

Miért könnyebb nyáron javítani a termékenységen? Összefoglaló és tippek!

Végre itt a nyár, a pihenés, kikapcsolódás ideje! Legjobb ilyenkor napozni, csobbanni a vízben, hátradőlni egy jó könyvvel a parton, jókat enni, sétálni, csak úgy együtt lenni és élvezni a pillanatot. Mindezek közben pedig adott egy csomó olyan dolog, amit észre sem veszel, mégis nagyban segíti a hormonális egyensúlyt, növelheti a termékenységet. Vannak persze nehezítő körülmények is, de ha ezekre odafigyelsz, máris aktívan tettél hormonrendszered egészségéért. Ebben a cikkben minden ilyet összeszedtünk külön férfiaknak és nőknek is!

Csak néhány példa arra, miért is olyan remek ez az évszak: sokkal több a napsütés, ettől több D-vitamin termelődik a szervezetben; több a lehetőség és kedv a testmozgásra; ráadásul számos termékenységnövelő ételnek ilyenkor van a szezonja. Férfiak figyelem: egy 5188 férfi vizsgálatával készült kutatás szerint a fogantatásra a legnagyobb esély júliusban és augusztusban van, ilyenkor ugyanis a spermiumok kétszer olyan aktívak, mint januárban! Sőt, egy több mint 1,4 millió testvérpár megfigyelésével végzett kutatás alapján a nyáron fogant babák egészségesebbek, nagyobb születési súllyal jönnek világra és a koraszülés kockázata is alacsonyabb náluk. Aknázzátok ki ti is a nyár nyújtotta lehetőségeket!

Nyári termékenységfokozó tippek nőknek:

1. Fogyassz bogyós gyümölcsöket!

A nyárral beköszönt a bogyós gyümölcsök szezonja is, ilyenkor megállás nélkül ehető a friss szeder, eper, málna vagy éppen áfonya. Nemcsak finomak, de antioxidánsokban és fitonutriensekben is gazdagok, így segítik a petesejt védelmét az oxidatív károktól és javítják a petesejt minőséget.

2. Mozogj minden nap!

A nyár az aktív időtöltés, sportolás, mozgás időszaka. Napi 30 perc mérsékelt intenzitású testmozgás (pl. tempós séta, kertészkedés, tánc) ciklusonként csaknem 20 százalékkal növeli a teherbeesés esélyét.

3. Ügyelj a megfelelő folyadékbevitelre!

A nagy hőségben a szervezet gyorsan veszít vízkészletéből, ezért fontos, hogy a folyadékot folyamatosan pótold, lehetőleg napi 2-4 literrel (ásványvízzel vagy természetesen ízesített vízzel). A dehidratáltság negatívan hat a petesejt minőségére, a méhnyaknyák sűrűségére és mennyiségére is – mindezektől jelentősen csökken a fogamzás esélye.

4. Egyél vitamindús nyári salátákat!

A bőséges nyári szezonális kínálatot érdemes kihasználni, erre pedig az egyik legjobb módszer, ha könnyed zöldség- és gyümölcssalátákat készítesz. A sötétzöld leveles zöldségekben (pl. spenót, római saláta, rukkola) különösen sok a folát, ami javítja az ovulációt és az egészséges terhességhez, a magzat megfelelő fejlődéséhez is fontos.

5. Egyszerűen csak élvezd a nyarat!

Napozz, csobbanj, olvass, tölts időt a szeretteiddel, barátaiddal – a lényeg, hogy színtiszta örömben, ne pedig idegeskedéssel teljen a nyár. A tartós stressz és szorongás rendkívül káros a termékenységre, megnehezítheti a teherbeesést, sőt a magzat fejlődésére is rossz hatással lehet.

Nyári termékenységfokozó tippek férfiaknak:

1. Egyél görögdinnyét, amennyit csak bírsz!

A görögdinnye bővelkedik egy likopin nevű karotinoidban, amely erős antioxidáns tulajdonsággal rendelkezik, így megvédi a sejteket és az immunrendszert a károsodástól. Kutatások szerint a likopin javítja a spermiumszámot és a spermiumok minőségét. Extra tipp: a magszegény dinnyében található a legtöbb belőle, ezért lehetőség szerint érdemes ilyet választani!

2. Csak óvatosan az alkohollal!

A nyár az igazi kerti partik, grillezések és bulik időszaka. Az alkohol ezeknek szinte elmaradhatatlan kelléke, de a babaprojekt sikere érdekében inkább érdemes kerülnöd: az alkoholfogyasztás negatívan hat a spermiumok számára, alakjára és mozgására is.

3. Figyelj a „lenti” hőmérsékletre!

A heréket érő magas hőmérséklet károsítja a spermiumokat, csökkenti a termékenységet. Kánikulában kerüld a kintlétet és a forró helyiségeket, ne végezz izzasztó tevékenységeket, ne hordj szoros nadrágot, alsóneműt, szintetikus anyagokat, és ha van lehetőséged rá, akkor hűtsd le magad gyakran (medencében, tóban, tengerben, fürdőkádban).

4. Teljesen sötétíts be a hálószobában!

Nyáron későn sötétedik és korán világosodik, a beszűrődő fény pedig megzavarhatja a pihentető alvást. Az alváshiány bizonyítottan csökkenti a tesztoszteronszintet, valamint a spermiumok minőségére és számára is káros hatással van. Minél sötétebb a hálószobád, annál jobban alszol.

5. Ha szereted a halat és a tenger gyümölcseit, ne fogd vissza magad!

A nyári szezonban szívesebben fordulunk a halak és a tengeri herkentyűk felé, ami a férfi termékenységnek is jó hír, ugyanis kiváló forrásai az omega-3 zsírsavaknak, cinknek, B12-vitaminnak, és a szelénnek. Ezek a tápanyagok mind jót tesznek a spermiumok számának és minőségének is.

A sikeres teherbeesés a pár mindkét felén múlik. Sokan nem így gondolják, azonban tény, hogy a termékenységi problémákkal küzdő pároknál egyforma arányban figyelhető meg valamilyen probléma a női és férfi oldalon is – vagyis nem csak a női szervezetnek kell készen állnia a gyermekáldásra! Ha szeretnél többet olvasni férfi termékenység témában, cikkeinket >>ide kattintva<< találod, női termékenységgel kapcsolatos cikkeink pedig >>ide kattintva<< érhetők el.

Felhasznált irodalom
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/25938597/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4023371/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6761906/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4445839/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5402839/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3720081/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31116515/
europepmc.org/article/PMC/6247182
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5485731/
www.pnas.org/content/110/30/12265
www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3340509/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9288332/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/20688324/
pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/24664130/
ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4447112/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
5 tipp, hogyan segítsd a hormonális egyensúlyodat nyáron
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna