Ez a lombikbébi cikksorozat 4. cikke, a sorozat többi részét ide kattintva fogod találni!
Ha szeretnél értesítést kapni minden új cikkről, amit a lombikprogrammal kapcsolatban megjelentetünk, ide kattintva feliratkozhatsz a kizárólag erre vonatkozó hírleveleinkre!
Ha pedig szeretnél értesítést kapni mindenféle egyéb témában kikerülő új cikkünkről és akcióinkról, akkor itt iratkozz fel hírleveleinkre!
A lombikbaba program jellemzően csak azután jön szóba, hogy a természetes fogantatást elősegítő módszerek egyike sem járt sikerrel. Valószínűleg már számos vizsgálaton – akár beavatkozásokon is – átestél, több testi és lelki megpróbáltatáson is túl vagy, ha eljutottál odáig, hogy a lombikbébi-kezelés kapujában állsz. Ezúttal azonban valami teljesen új és ismeretlen következik – érthető, ha ijesztőnek tűnik, félsz, stresszelsz, vagy éppen tele vagy kérdéssel.
Már van is konzultációs időpontod? Esetleg még csak fontolgatod, hogy bejelentkezel? Bárhogy is legyen, ezzel a cikkel igyekszünk segíteni neked abban, hogy felkészültebben és magabiztosabban érkezhess meg erre az igazán fontos, első megbeszélésre.
Konzultáció előtt: vizsgálatok és egyéb tennivalók
A lombikcentrumok ugyan kérnek bizonyos alapvető vizsgálatokat – enélkül nem is kezdődhet meg a kezelés – de általában nem adnak részletes, átfogó listát mindazokról, amelyeket már a legelső próbálkozás előtt hasznos minden nőnek elvégeztetni.
Sajnos még az sem ritka, hogy egyes vizsgálatokat a kezelőorvos csak több sikertelen próbálkozás után kér és ekkor derül ki, hogy valamilyen érték nem stimmel. A biológiai órád eközben ketyeg és a sikertelenül végződő kezelések is megterhelnek (testedet, lelkedet, párkapcsolatodat, stb.). Éppen ezért fontos, hogy alapos kivizsgálás nélkül ne is kezdd el a lombikprogramot.
Lehetőleg még a klinikára való első bejelentkezés előtt végeztessétek el az alábbi vizsgálatokat egy meddőségi specialista és egy endokrinológus közreműködésével:
- a ciklus 2-4. napja között: FSH, LH, prolaktin (LTH), ösztradiol, tesztoszteron, TSH, fT3, fT4, anti-TPO
- a ciklus 21. napján: progeszteron, prolaktin
- terheléses vércukor- és inzulinvizsgálat
- a méhüreg vizsgálata: petevezeték-átjárhatósági vizsgálat, 3D ultrahangos vizsgálat, méhtükrözés
- nőgyógyászati rákszűrés
- fertőző betegségek szűrése mindkettőtöknél: HIV, hepatitis B és C, gyakori nemi betegségek (Gonorrhea, Syphilis, Chlamydia) és más, potenciálisan magzatkárosító fertőzések (VZV, Toxoplasma, Rubeola, Cytomegalovírus, Herpes Simplex)
- trombofília-panel vizsgálat
- Kariotípus meghatározás (citogenetikai kivizsgálás) mindkettőtöknél
- anti-Müller hormon (AMH)
- vércsoportvizsgálat
- spermavizsgálat (itt a standard vizsgálat mellett már számos korszerű elemzési módszer áll rendelkezésre, pl. HBA teszt, DNS fragmentációs teszt, MAR teszt, akroszóma reakció vizsgálat, ROS vizsgálat – ezek azonban nem támogatott vizsgálatok, az elvégzett tesztek számától függően összesen 50-100.000 Ft-ba is kerülhetnek)
- NK ölősejt vizsgálat
- D-vitamin-szint
- immunológiai kivizsgálás (ismétlődő vetélések esetén, alloimmun ok (összeférhetetlenség) keresésére) – a meddőségi szakorvos javasolja, ha szükséges
Mielőtt meddőségi klinikát választasz, igyekezz minél alaposabban utánanézni, hogy melyikről mit írnak az interneten, mik a személyes tapasztalatok, a vélemények – különösen a fórumokon, illetve a közösségi média felületeken érdemes keresgélni, kérdezősködni. Az még jobb, ha személyesen is tudsz találkozni, beszélgetni olyan nőkkel, akik egy adott klinikán pozitív tapasztalatokat szereztek.
Természetesen nem utolsó szempont a klinika lakóhelytől való távolsága sem, hiszen ha a kezelés elkezdődik, előfordul, hogy kétnaponta is kontrollvizsgálatot végeznek.
Az első konzultációra vigyétek magatokkal mindkettőtök vizsgálati eredményeit és az addig történt kezelések dokumentumait is. Írjátok le, ha bármilyen gyógyszert vagy étrend-kiegészítőt szedtek. Ha van menstruációs naptárad, hőgörbéd, azt is vidd magaddal.
Vásárolj egy jegyzetfüzetet, amibe le tudod jegyezni a kérdéseidet, az ezekre kapott válaszokat és persze minden egyéb fontos információt. Emellett az is hasznos, ha naptárat vagy határidőnaplót is beszerzel, amiben a kezelés menetrendjét tervezni, követni tudod.
Az orvost leginkább a termékenységet érintő tényezők fogják érdekelni. Valószínűleg kérdezni fog a menstruációs ciklusról, az együttlétek időzítéséről, az életmódról, az egyéb betegségekről, a gyógyszerszedésről, az esetleges szexuális problémákról és a korábbi terhességekről is.
Konzultáció alatt: kérdések, amiket jó, ha felteszel
Alapvető kérdések, amelyeket érdemes feltenned:
- Milyen konkrét vizsgálatokat ajánlana még számunka, azokon kívül, amiket eddig már elvégeztettünk?
- Hány hozzánk hasonló esetet kezeltek már?
- Mekkora a sikerességi rátája a lombikprogramnak?
- A sikeres teherbeeséshez átlagosan hány próbálkozásra van szüksége egy nőnek?
- Mekkora a sikerességi ráta az én korosztályomban, a hasonló meddőségi problémákkal küzdő nőknél?
- A kórtörténetem, vizsgálati eredményeim alapján mekkora az esélye annak, hogy az első próbálkozásom sikerül?
- Milyen gyakori a petefészek túlstimulálása (ovárium hiperstimulációs szindróma, OHSS)? (Ilyenkor a szervezet túlzottan reagál a hormonokra.)
- Hogyan zajlik egy kezelés, milyen lépésekből áll és körülbelül mennyi ideig tart?
- Kivel tudom tartani a kapcsolatot, kinek tehetek fel kérdéseket a kezelés során?
- Van-e lehetőség hétvégén, ünnepnapokon is a beavatkozásokra?
- Jellemzően hány embrió kerül leszívásra és beültetésre a hozzám hasonló pácienseknél? (Több embrió beültetése növelheti a sikeresség esélyét, de egy embrió visszaültetése egyértelműen biztonságosabb az anya és a magzat egészsége szempontjából is.)
- Friss vagy fagyasztott embrió beültetését javasolja-e és miért?
- 3 vagy 5 napos embrió beültetését javasolja-e és miért? (Egyes kutatások szerint 5 napos embriók esetén nagyobb a terhességi arány, de számos egyéb tényező is befolyásolja ezt a döntést.)
- Mi történik a megtermékenyített, de fel nem használt embriókkal?
- Milyen táplálkozás-, életmódbeli vagy egyéb lépésekkel növelhető a sikeresség esélye?
- Mik a lombikbébi-kezelés kockázatai?
- Az egészségügyi állapotom alapján milyen kihívásokra, kockázatokra számíthatok?
- Rövid vagy hosszú protokollra lesz szükségem?
- A kórtörténetem, vizsgálati eredményeim alapján milyen gyógyszerekre lesz szükségem a kezelés során?
- Milyen költségekkel kell számolnunk?
- Hány nap munkahelyi szabadságra lehet szükségem?
Jegyezz le előre minden egyes kérdést, amit a konzultáción fel szeretnél tenni. Ha ezt nem teszed meg, könnyen előfordulhat, hogy az izgalom miatt (vagy bármilyen egyéb okból) kimegy a fejedből egy-egy fontos kérdés. Persze nem ez lesz az egyetlen lehetőséged kérdezni az orvostól, de sokkal jobb ilyenkor élni a lehetőséggel, mint később, amikor már belevágtál a programba. Inkább kérdezz meg valamit kétszer, mint egyszer sem - ez egy nagyon bonyolult folyamat, teljesen érthető, ha nem tudsz minden információt elsőre feldolgozni!