fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Lombikbébi sorozat

Beültetés utáni tanácsok a sikeres lombikbébi-kezeléshez

Beültetés utáni tanácsok

Ez a lombikbébi cikksorozat 7. cikke, a sorozat többi részét ide kattintva fogod találni!

Ha szeretnél értesítést kapni minden új cikkről, amit a lombikprogrammal kapcsolatban megjelentetünk, ide kattintva feliratkozhatsz a kizárólag erre vonatkozó hírleveleinkre!

Ha pedig szeretnél értesítést kapni mindenféle egyéb témában kikerülő új cikkünkről és akcióinkról, akkor itt iratkozz fel hírleveleinkre!


Rendkívül fontos, hogy a lombikbébi-kezelést megelőző hónapokban és hetekben mit eszel és mit teszel, ám hasonlóan fontosak azok a táplálkozási, életmódbeli döntések is, amelyeket a kezelés ideje alatt hozol meg. Nagyon sok nő izgul ilyenkor, nehogy valami olyasmit tegyen, ami csökkenti a sikeres kezelés esélyét – és persze ugyanígy tudni szeretnék, mivel járulhatnak hozzá a sikerességhez. A cikkben megtalálod a válaszokat erre a két gyakori kérdésre: 5-5 dolog, amit lombikbébi-kezelés ideje alatt javasolt, illetve tilos megtenned!

Ezt az 5 dolgot csináld a lombikbébi-kezelés ideje alatt

1. Táplálkozz egészségesen

Ideális esetben már a kezelés előtt legalább 3-6 hónappal elkezdtél jobban odafigyelni arra, hogy mit eszel, illetve milyen étrend-kiegészítőket szedsz. Ha így van, az remek! A kezelés ideje alatt is tartsd meg ezt a szemléletet és fókuszálj az egészséges, vitaminokban és tápanyagokban gazdag, kiegyensúlyozott étkezésekre.

Korábbi cikkünkben részletesen is írtunk a termékenységet, lombikbébi-kezelés sikerességét segítő étrend alapjairól – ezek az irányelvek ugyanúgy érvényesek a kezelés alatt is. Az étrend-kiegészítés szerepéről, az ezekkel kapcsolatos kutatásokról is olvashatsz a cikkben. A petesejt minőséget támogató tápanyagok (Q10, mio-inozitol, alfa-liponsav) elhagyhatóak a petesejt-leszívás után, a terhesvitamin, folát és D-vitamin szedését viszont érdemes folytatni.

Mindenképp ügyelj arra, hogy sok folyadékot igyál,  naponta legalább 2,5-3 litert. Ezzel segíted szervezeted megfelelő működését és a kezelés esetleges mellékhatásainak (pl. kiszáradás, fejfájás) enyhítését is. A víz mellett érdemes elektrolitokban gazdag ételeket és italokat is fogyasztanod, mint például leveles zöldségek, avokádó, banán, narancs, kókuszvíz, gyümölcslevek, smoothie-k, izotóniás italok.

2. Maradj mozgásban

A legtöbb nő teljesen leáll az edzéssel a beültetés után, attól tartva, hogy a fizikai aktivitás miatt esetleg kudarcba fullad a próbálkozása. A két hetes fekvés és bizonytalanság roppant megterhelő tud lenni, ezért érdemes elfoglalni magunkat. A rendszeres, kíméletes mozgás nagyon is előnyös, hiszen támogatja a termékenységet, csökkenti a stresszt, javítja a hangulatot és gyorsabbá teszi a beavatkozás utáni regenerációt.

Könnyen lehet, hogy a programmal járó lelki és testi megpróbáltatások miatt sokszor semmi kedved nem lesz mozogni, ami teljesen érthető. Különösen nagy az esélye, hogy ez történik a petesejt-leszívás hetén, mivel ilyenkor gyakori a puffadás, fáradtság és enyhe diszkomfortérzés. Próbálj aktív maradni, de semmiképp ne erőltesd, ha nincs kedved hozzá vagy fájdalmaid vannak.

Mozogj napi 30 percet, a hét 3-4 napján. Lényeges a kismedencei területek vérkeringésének fenntartása, ideális mozgásforma ilyenkor a gyaloglás, a kíméletes jóga (pl. a kismamajóga), a tai chi, a könnyed nyújtás, a Pilates.

3. Aludj eleget!

Sajnos az utóbbi évek kutatásai mind azt mutatják, hogy a magyarok jelentős többsége sem az alvás mennyiségében, sem a minőségében nem éri el az optimális szintet. A jó alvást többek között az esti tévézés és okoseszköz-használat, a túlzott koffein fogyasztás, illetve az alvási rutin hiánya akadályozza.

Az elegendő alvásnak szerepe lehet a lombikbébi-kezelés sikerességében. Egy 2013-as kutatás szerint, a 7-8 órát alvó nők körében jelentősen magasabb a terhességi arány, mint a kevesebbet vagy többet alvó nők körében. Az alvást és szaporodást is szabályozó melatonin hormon szintje este 9 óra és éjfél között van csúcson, az ideális lefekvési idő tehát 10-11 óra között van.

Néhány tipp:

  • Alakíts ki egy egyszerű esti rutint, ami megkönnyíti az elalvást.
  • Vegyél egy meleg fürdőt közvetlenül lefekvés előtt.
  • Sötétítsd be a hálószobát és tartsd a hőmérsékletét 16-19 fok között.
  • Kerüld a koffeint 4-6 órával lefekvés előtt.
  • Ne egyél 2-3 órával lefekvés előtt.
  • Hallgass lassú ritmusú, nyugtató zenét.
  • Kapcsold ki az elektronikus eszközöket (TV, okostelefon, számítógép) legalább 30 perccel lefekvés előtt.
  • Végezz kíméletes nyújtógyakorlatokat alvás előtt.

4. Tartsd távol a stresszt!

A kezelés sikeres kimeneteléhez a stresszmentes, pozitív környezet is nagyban hozzájárulhat. Egyes kutatások szerint a kortizol nevű stresszhormon magas szintje negatív hatással lehet a termékenységre és lombikbébi-kezelés esetén csökkentheti a terhesség létrejöttének esélyét.

Ilyenkor sokaktól hallhatod, hogy „ne feszülj rá”, és persze könnyű ezt mondani, megvalósítani azonban már kevésbé. Nem is az a cél, hogy Buddhává válj, hanem hogy kerüld az extra stresszt (pl. ne pont erre az időszakra időzítsd a költözést, a munkahelyváltást) és találd meg a számodra ideális, hatékony stresszoldó technikákat.

A stresszcsökkentésnek kiváló módja a sportolás, a jóga, a meditáció, az olvasás, a kertészkedés, a barkácsolás, a rajzolás, a festés. Nyugodtan kényeztesd magad wellnessezéssel, masszázzsal is – egyedül a mély nyomásokkal járó, úgynevezett mélyszöveti (deep tissue) masszázs kerülendő.

A szex is nagyon jó stresszűző, és a petefészek-stimuláció időszaka alatt, óvszer használatával, megengedett, ha nem okoz fájdalmat (a petefészek megnagyobbodása miatt). A legtöbb orvos az embrió beültetés utáni két hétben a szex kerülését írja elő, mivel a női orgazmus során jelentkező méhösszehúzódások megakadályozhatják az embrió beágyazódását.

5. Kezeld a kellemetlen tüneteket!

Kiszámíthatatlan, ki hogyan éli meg lombik programot, de egy dolog biztosra vehető: a különböző testi tünetek észlelése. Fontos tudni, hogy minden nő és minden egyes kezelési ciklus eltérő, ezért nem lehet megjósolni, hogy egy adott kezelés adott napján éppen melyik tünettel fogsz találkozni. Nem árt azonban felkészülni minden eshetőségre.

Íme, néhány tipp a gyakori mellékhatások leküzdésére:

  • Vérzés vagy pecsételés: ha vérzést vagy pecsételést tapasztalsz, azonnal jelezd ezt az orvosodnak. A petesejt-leszívás után normálisnak számít az enyhe vérzés vagy pecsételés, de az erős vérzés nem. Ne használj tampont. Szükség esetén szedj fájdalomcsillapítót, követve az orvosod előírásait.
  • Gyomor-bélrendszeri és emésztési problémák: az egészséges emésztést támogathatod egy könnyű sétával, probiotikumokkal, fermentált élelmiszerekkel, kurkuminnal, gyömbér vagy borsmenta teával, savlekötőkkel. Kerüld a feldolgozott ételeket, a koffeint, a fűszereket, az olajban sült ételeket, a savas ételeket (pl. paradicsom, citrusfélék), a szénsavas italokat.
  • Puffadás: elsőre nem tűnik kézenfekvőnek, de a folyadékbevitel növelése segíthet enyhíteni a puffadást. Ha unod a sima vizet, akkor igyál kókuszvizet, izotóniás italt, gyömbér vagy borsmenta teát.
  • Émelygés, hányinger: a B6-vitamin, a kamilla tea, a gyömbér és a borsmenta segíthet a hányinger leküzdésében (utóbbi kettő különösen hatékony együtt). Ha ezek nem válnak be, akkor konzultálj orvosoddal arról, milyen gyógyszereket alkalmazhatsz.
  • Fejfájás és egyéb fájdalmak: a megfelelő folyadékbevitel, a stresszoldás (pl. jóga, séta, meditáció), a masszázs, az aromaterápia (pl. levendula, borsmenta, kamilla, eukaliptusz) és a hideg borogatás is segíthet. Konzultálj az orvosoddal arról, hogy milyen fájdalomcsillapító gyógyszert használhatsz, ha már semmilyen természetes megoldás nem segít.
  • Kimerültség és fáradtság: aludj napi 7-8 órát és szükség esetén napközben is szundíts 30-45 percet. Ne vállalj magadra túl sok teendőt, lassíts a megszokott ritmusodon és ha fáradt vagy, akkor soha ne félj nemet mondani.
  • Hőhullámok: viselj könnyű, jól szellőző ruhákat, igyál hideg vizet rendszeresen, kerüld a dohányzást, a koffeint és a fűszeres ételeket, tegyél egy ventilátort az ágyad/asztalod mellé, relaxálj, végezz könnyű mozgást (pl. jóga, séta) és légzőgyakorlatokat.

Ezt az 5 dologot NE csináld a lombikbébi-kezelés ideje alatt

1. Ne változtass drasztikusan az étrendeden!

Nem ez az optimális időpont arra, hogy olyan étrendbe kezdj, ami jelentősen eltér az eddigiektől. A gluténmentes, ketogén vagy éppen vegetáriánus étrendre ne most térj át. Ugyancsak tilos a kalóriabevitel csökkentése, más szóval: ne fogyókúrázz a kezelés alatt.

2. Ne vidd túlzásba az edzést!

Fontos, hogy mindig hallgass a testedre. Mozogj napi 30 percet, a hét 3-4 napján, de ez legyen kíméletes, alacsony vagy közepes intenzitású mozgás. Ha korábban is rendszeresen edzettél, akkor most csökkentsd az intenzitást. Kerüld a futást, a kocogást, az ugrálással, szökelléssel vagy gyors helyzetváltoztatással járó aktivitásokat, a nehéz súlyokkal végzett edzést, az aerobikot, a fordított testhelyzettel, testforgatással járó gyakorlatokat, az intenzív kardió edzéseket.

3. Óvatosan a gyógyszerekkel és az étrend-kiegészítőkkel!

A kezelés megkezdése előtt gondoskodj arról, hogy orvosod tudjon minden gyógyszerről és étrend-kiegészítőről, amit szedsz. Ebbe beletartoznak az olyan készítmények is, mint például a vény nélkül kapható allergia elleni gyógyszerek, a vitaminok, gyógynövények.

Nagyon fontos, hogy az új, korábban nem szedett gyógyszerek és étrend-kiegészítők használatáról előbb mindig konzultálj a kezelőorvosoddal. Több olyan, egyébként gyakran használt gyógyszer is van, amely hatással lehet a lombikbébi-kezelésre (pl. egyes fájdalomcsillapítók, antibiotikumok, szteroidok, antidepresszánsok, pajzsmirigy gyógyszerek). Ugyanez az étrend-kiegészítőkre is igaz: ne felejtsd, attól, hogy valami természetes, még okozhat problémákat bizonyos esetekben.

4. Kerüld a dohányzást és az alkoholt!

Lehet, hogy ezek a tanácsok sokak számára magától értetődőek – és már a lombikbébi-kezelésre való felkészülés kapcsán is írtunk róluk –, mégis érdemes nyomatékosítani, hogy mennyire káros tud lenni a dohányzás és az alkoholfogyasztás. Kutatások szerint mindkettőre igaz, hogy akár felére is csökkentheti a petesejt megtermékenyülésének és beágyazódásának valószínűségét.

Egy szál cigaretta is súlyosan befolyásolhatja a családalapítási terveket, tehát nincs biztonságos mennyiség! És ez minden bizonnyal az alkohol esetében is valószínűsíthető, hiszen egyes kutatások szerint már napi 1 ital is negatív hatással lehet a lombikbébi-kezelések kimenetelére. Vedd úgy, hogy a kezelést megelőző hónapokban és a kezelés ideje alatt is teljes alkoholtilalom van érvényben.

Egyes tudományos bizonyítékok összefüggést mutatnak a túlzott koffeinbevitel és a lombikbébi-kezelés sikertelensége között. Emiatt az orvosok és szakértők többsége szerint a kezelés ideje alatt naponta legfeljebb 1 csésze kávé fogyasztása engedhető meg.

5. Ne menj uszodába!

Az embrióbeültetést követő néhány hétben ne menj uszodába, közfürdőbe vagy természetes fürdőhelyre, nehogy elkapj valamilyen fertőzést. Emellett a forró vízben, jakuzziban való fürdést, a szaunázást, a hot jógát, és minden olyan tevékenységet kerülj, ami jelentősen megemeli a testhőmérsékletedet. A túlzottan magas hőmérséklet nem kedvez az embrió beágyazódásának.


Ezt a bejegyzést a babalesz.hu szakértői csapata írta, lektorálta Dr. Szilágyi Imre nőgyógyász.

Felhasznált irodalom
rmact.com/fertility-blog/ivf-dos-and-dontshttps://www.healthline.com/health/guide-prepare-for-ivf
blog.scrcivf.com/dos-and-donts-during-ivf-treatmenthttps://itstartswiththeegg.com/faq/supplement-timing/
ncfmc.com/ivf-and-exercise-6-tips-for-a-successful-and-healthy-pregnancy/
fertilityinstitute.com/blog/understanding-exercise-safety-during-the-ivf-process/
pnwfertility.com/2021/02/24/fitness-and-fertility-to-exercise-or-not-to-exercise-while-trying-to-conceive/
nottingham.ac.uk/news/pressreleases/2016/october/new-evidence-that-hormone-levels-measured-in-hair-can-affect-outcome-of-ivf-treatment.aspx
yourivfjourney.com/is-sex-during-ivf-a-good-idea/
dallasivf.com/alcohol-caffeine-fertility-treatment/
carolinasfertilityinstitute.com/the-dos-and-donts-of-ivf/
abcivf.co.uk/blog/what-not-to-do-in-the-2-weeks-post-embryo-transfer
vatsalya.com.np/blog/dos-donts-to-ensure-healthy-ivf-pregnancy
Ezt láttad már?
Sikeres lombik után: tudnivalók, testi-lelki tanácsok
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna