Ez a lombikbébi cikksorozat 12., befejező cikke. A sorozat korábbi részeit ide kattintva fogod találni!
Ha szeretnél értesítést kapni mindenféle egyéb témában kikerülő új cikkünkről és akcióinkról, akkor itt iratkozz fel hírleveleinkre!
A lombikbébi-kezelés egyik lépése sem nevezhető könnyűnek, hiszen az egész folyamat, elejétől végéig tele van testi-lelki kihívásokkal. Habár az embriók visszaültetése után mondhatnánk azt, hogy a nehezén túl vagy, valójában az ezután következő másfél-két hét talán az egyik leginkább embert próbáló időszak. A várakozást egy örökkévalóságnak érezheted, ahogy azon stresszelsz, vajon sikerült-e a beavatkozás és figyeled a beágyazódásra, terhességre utaló esetleges jeleket. De pontosan mikor és hogyan tudhatod meg biztosan, hogy a kezelés sikerrel járt-e? Milyen teendőid vannak a pozitív terhességi teszt előtt és után? Következnek a legfontosabb tudnivalók!
Mikor tudhatod meg, hogy sikerült-e a lombikkezelés?
A terhesség megállapítása vérből, ultrahanggal
A kezelőorvos az embrióbeültetés után 10-14 nappal hív be téged terhességi tesztre. Ezt vérvétel segítségével, laboratóriumban végzik. Ha ennél korábban végeznék el a terhességi tesztet, akkor könnyen előfordulhat, hogy a hCG (humán korion-gonadotropin) vagy más néven „terhességi hormon” szintje még túlzottan alacsony. Ez pedig hamis negatív eredményt adna.
A lombikbébi-kezelések után úgynevezett béta hCG (ß-hCG) labortesztet végeznek: általában a 100 mIU/mL feletti érték jónak számít. Ami azonban ennél is fontosabb az a hCG-szint emelkedése az idő előrehaladtával: a terhesség korai szakaszában 48-72 óránként megduplázódik. Általában 2-3 béta hCG tesztet végeznek el, két-három nap eltéréssel (feltéve, hogy az első és második is pozitív), és minél nagyobb mértékben növekszik a hCG-szint, annál jobb az esély a sikerre.
A kezdeti vérvizsgálatokat követően, az embrióbeültetés után 4-5 héttel ultrahangos vizsgálat segítségével ellenőrzik az embrió szívverését és ilyenkor már látható az embriót és a magzatvizet körülvevő petezsák is.
Ezért ne bízz az otthoni tesztben és a tünetekben
Szakemberek nem javasolják, hogy a két hetes várakozási idő letelte előtt, otthon elvégezhető terhességi teszttel ellenőrizd, hogy sikeres volt-e a lombikbébi-kezelés. Ha túl korán végzed el a tesztet, a hCG-szint túl alacsony lehet és emiatt hamis negatívat kaphatsz. Hamis pozitívat is kaphatsz, mivel a lombikeljárás során az ovuláció kiváltásra hCG injekciót használnak – ez akár 10-11 nap elteltével is pozitív eredményt okozhat.
Abban sem érdemes bíznod, hogy a terhességet az esetleges fizikai jelek és tünetek (pl. puffadás, görcsök, enyhe vagy pecsételő vérzés, mellfájdalom, fáradtság) alapján meg tudod majd állapítani, mivel könnyen előfordulhat, hogy ezeket a kezelés során kapott hormonok miatt tapasztalod.
Mit csinálj és mit ne csinálj a két hetes várakozás alatt?
Mennyit pihenj és mennyit szabad mozognod?
A beültetés és a terhességi teszt közötti időszakban az a legfontosabb, hogy pihenj, relaxálj, és tartsd távol a stresszt. Ha megteheted, akkor ebben a két hétben egyáltalán ne dolgozz, vagy legalábbis egy hétig semmiképp. Ez a te életed és a te babád – nincs most ennél fontosabb.
Bár a pihenés ebben az időszakban nagyon fontos, az nem segít, ha két hétig csak ágyban fekszel. Maradj fizikailag aktív, de tarts mértéket és kerüld az intenzív mozgásformákat. Menj el könnyű sétákra, végezz kímélő jóga vagy tai chi gyakorlatokat. A futást, szökellést, súlyzózást, magas intenzitású kardió edzéseket és egyéb megerőltető mozgást most felejtsd el!
Mit egyél és mire ügyelj még?
Most talán még a korábbinál is fontosabb, hogy egészséges, kiegyensúlyozott étrendet kövess, ami gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban és egyéb hasznos tápanyagokban. Kerüld a feldolgozott élelmiszereket, a cukrot, ne fogyassz koffeint vagy alkoholt! Koncentrálj a minél színesebb zöldségek és gyümölcsök, sovány fehérjék, rostban gazdag szénhidrátok és telítetlen zsírsavak fogyasztására.
Ne feledkezz meg a kezelőorvos által előírt gyógyszerek és esetleges étrend-kiegészítők szedéséről. A terhesvitamin a lombik előtt, alatt és persze után is nagyon jó ötlet.
A szexuális együttlét és önkielégítés tilos ebben az időszakban, mivel bizonyítottan fokozza a méh összehúzódását, ami megzavarhatja vagy megakadályozhatja az embrió beágyazódását.
Végre, terhes vagy! Hogyan tovább? Mi következik most?
Érzések, félelmek a lombik utáni várandósság idején
Mindenekelőtt gratulálunk neked! Minden bizonnyal már hosszú ideje próbálkoztok a pároddal, sok kivizsgáláson, akár több meddőségi kezelésen is átestél és rengeteg testi-lelki – plusz akár anyagi – megpróbáltatáson is átmentél. Végre, terhes vagy, már a pocakodban növekszik az új kis élet, amire mindig is vártál, vágytál. Izgalmat és boldogságot érzel.
A pozitív érzések mellett azonban negatív gondolatok is megjelenhetnek benned, nyugtalanságot, aggodalmat is érezhetsz. Talán még abban sem vagy biztos, hogy ez most tényleg veled történik. Ha ismersz olyanokat, akik még mindig próbálkoznak a teherbeeséssel, bűntudattal is küzdhetsz, mert neked már sikerült. Ezek mind teljesen normális érzések.
Érthető, ha idegességet és bizonyos fokú félelmet érzel a terhességeddel kapcsolatban. Különösen igaz ez akkor, ha korábban már átestél vetélésen vagy sikertelenül végződő meddőségi kezelésen. Ne érezz bűntudatot az érzéseid miatt. Beszélj róla a pároddal, rokonokkal, közeli barátokkal, sorstárssal vagy akár egy terapeutával – hidd el, ez rendkívül fontos és nagyon sokat segít.
A meddőséggel küzdő nők körében nagyobb a terhesség alatti és szülés utáni depresszió kockázata. Minél előbb kérsz segítséget és beszélsz valakivel, annál előbb leszel jobban.
Mikor mondod el a jó hírt másoknak?
Ez életed egyik legjelentősebb momentuma! Talán azon nyomban szeretnéd megosztani ezt a jó hírt az egész világgal, de az is lehet, hogy úgy érzed, nem állsz készen erre.
Ha már beszéltél korábban erről a barátaidnak, családtagjaidnak, és főleg ha konkrétan ennek a kezelésnek a részleteit osztottad meg velük, akkor minden bizonnyal tűkön ülve várják az eredményt. Ha tudják, mikor történt az embriók beültetése, akkor természetes dolog, hogy érdekli őket, sikerrel járt-e a kezelés!
Ha viszont azokról van szó, akiknek semmit sem mondtál még a lombikkezelésről, akkor nyugodtan dönthetsz úgy, hogy vársz a bejelentéssel. Mikor mondd el nekik? Ha jól alakulnak a hCG-értékeid? Ha már voltál ultrahangos vizsgálaton is? Ha látod a baba szívverését? Esetleg az első trimeszter után? A döntés 100%-ig a te kezedben van, nem kell sietned. Nincs jó vagy rossz válasz.
Különbözik-e a lombikbaba-várás a hagyományos terhességtől?
A lombikkezelés útján létrejött terhességek már eleve a veszélyeztetett terhesség kategóriájába esnek, ennek azonban nincs köze magához a mesterséges megtermékenyítéshez. A lombik terhesség alatt jellemzően nagyobb a komplikációk kockázata, de ez nem az eljárás miatt van, hanem azért, mert lombikprogramban általában 35-40 év feletti, társbetegségekkel rendelkező nők vesznek részt.
A lombikos kismamáknál a problémák elkerülése, időben történő felismerése miatt sűrűbb kontroll szükséges, valamint bizonyos ideig progeszteronpótlás is indokolt (tabletta, kúp és/vagy injekció formájában). Emellett kórházi megfigyelés is gyakrabban válhat szükségessé.
Lombikkezelés eredményeként fogant terhességek esetén gyakoribb a császármetszéses szülés, főleg ha ikerterhességről van szó. Ikreknél a koraszülés is gyakrabban fordul elő. A császármetszés nagy hasi műtét, aminek vannak kockázatai, szövődményei és hosszabb felépülést is igényel. A császármetszés után gyakran hasűri összenövések keletkeznek, amelyek fájdalmat, meddőséget okozhatnak és még inkább komplikálnak egy esetleges következő hasi műtétet.
Táplálkozás, étrend-kiegészítés és testmozgás
Az első és legfontosabb tudnivalód, hogy akár étrendről, akár testmozgásról vagy más életmódbeli lépésről van szó, mindig kövesd a kezelőorvosod előírásait. Hasonlóképpen, ha változtatni tervezel valamit az étrendedben, életmódodban vagy éppen új étrend-kiegészítőt szeretnél szedni, előbb ezt mindig egyeztesd a kezelőorvosoddal.
Ne feledd: nem kell szó szerint „kettő helyett” enned, ez valójában egy tévhit. A legújabb ajánlások szerint a várandósság első harmadában nincs szükséged extra kalóriákra, a második harmadban napi 340, a harmadik harmadban napi 450 plusz kalóriára van szükséged. Csak egy példa, hogy mennyi étel kb. 400 kalória: 1 adag grill csirkemell (12 dkg, 1 kávéskanál olívaolaj) + párolt brokkoli (25 dkg brokkoli, 1 teáskanál olívaolaj) + 2 dl 100%-os narancslé.
A legfontosabb alapelv, hogy várandósság alatt a kalóriák soha ne tápanyagszegény, feldolgozott élelmiszerekből származzanak. Fogyassz mindenféle fajtájú és színű zöldségeket és gyümölcsöket, sovány fehérjeforrásokat (pl. hüvelyesek, olajos magvak, szárnyasok, sovány marhahús, halak), teljes kiőrlésű gabonaféléket, zsírszegény tejet és tejtermékeket.
A telített zsírsavakat tartalmazó zsiradékok (vaj, disznózsír) helyett használj telítetlen zsírsavakban gazdag zsiradékokat (olívaolaj, napraforgó olaj, repceolaj, margarin).
Ügyelj a napi folyadékpótlásra és teljesen kerüld a koffeintartalmú italok, alkohol fogyasztását.
A pasztörizálatlan, penészes vagy puhára érlelt sajtokat, a nyers és lágy tojást, a nyers halakat és tenger gyümölcseit kerüld, a zöldségeket és gyümölcsöket mindig alaposan mosd meg és csak jól átsült húsokat fogyassz.
A heti 2-3 adag (22-34 dkg) hal (pl. szardínia, szardella, hering, lazac, harcsa, édesvízi pisztráng) kiváló fehérje- és omega-3-forrás, de magas higanytartalmú halakat (pl. cápa, kardhal, királymakréla, marlin, nagyszemű tonhal) ne egyél terhesen.
Az étrend-kiegészítők támogatják a várandósság és később a szoptatás folyamán megnövekedett tápanyagszükségletet, pótolva a táplálkozásból adódó esetleges hiányosságokat. Egy optimálisan összeállított terhesvitamin a babatervezés első gondolatától egészen a szoptatás végéig támogatja ezt a célt.
Terhesen napi 600-800 mcg, szoptatás alatt napi 500 mcg folátot, terhesség és szoptatás alatt napi 2000-4000 NE D3-vitamint is mindenképp szedj.
Vaskészleteid feltöltése is létfontosságú: a várandósság és szoptatás is megnöveli szervezeted vasigényét. Várandósan napi 25-30 mg, szoptatás alatt napi 20 mg elemi vasat kell bevinned. A vörös húsok, máj, olajos halak, magvak, hüvelyesek, sötétzöld zöldségek is remek forrásai.
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) várandós és szoptató nőknek a felnőtteknek ajánlott napi 250 mg omega-3 (EPA+DHA) mellett további 100-200 mg DHA bevitelét javasolja.
Ha orvosod is rábólint, akkor mindenképp maradj fizikailag aktív várandósság alatt is. Ajánlott heti 150 perc mérsékelt intenzitású testmozgás, pl. tempós séta, úszás, szobabiciklizés, kismama jóga, terhestorna edzői felügyelettel. Ezt feloszthatod heti 5-ször 30 percre vagy akár 10-szer 15 percre. A rendszeres mozgás bizonyítottan támogatja az egészséges terhességet, a baba egészséges fejlődését, csökkenti a komplikációk kockázatát és elősegíti a szülés utáni gyorsabb regenerációt.
Szülés után mikor próbálkozhatsz ismét lombikbébi-kezeléssel?
A szervezetednek mindenképpen időre van szüksége ahhoz, hogy regenerálódni, pihenni tudjon a lombikbébi-kezeléssel, várandóssággal és szüléssel járó megpróbáltatások után. Szakértők 18-24 hónap szünetet javasolnak a szülés és a következő lombikkezelés között. Ha túl kevés idő van két terhesség között, az a baba és az anya egészségére nézve is nagyobb kockázattal járhat.
Egy 2020-ban publikált tanulmány arra jutott, hogy sikeres lombikbébi-kezelés után a második körben is jó esélyek vannak a sikerre. A kutatók több mint 15 ezer nő adatait elemezték és megállapították, hogy lefagyasztott embrióval a siker esélye egy próbálkozás után 43%, hat próbálkozás után 61-88%, frissen leszívott embrióval egy próbálkozás után 31%, hat próbálkozás után 51-70%. A 40-44 év közötti nők esetében három próbálkozás után lefagyasztott embrióval 38-55%, friss embrióval 20-25% a siker esélye.