Immunrendszered elsődleges összetevői a nyirokcsomók, a mandulák, a lép, a csontvelő, a bél, a nyálkahártyák, a bőr és a mellkasban található timusz (csecsemőmirigy). Együttesen ezek alkotják az egyik legfinomabbra hangolt rendszert a szervezetedben. Az egészséges immunválasz nemcsak a kórokozók leküzdéséhez fontos, sokrétű szerepet játszik a hormonháztartás egyensúlyában, a termékenységben és a terhesség fenntartásában is.
Az immunrendszer különösen érzékeny a tápanyagok hiányára. Pontosan ezért, ha a fogantatás és az egészséges terhesség esélyét növelni szeretnéd, akkor nem feledkezhetsz meg immunrendszered táplálásáról, megfelelő működésének támogatásáról sem.
Hogyan kapcsolódik az immunrendszer a termékenységhez?
Immunrendszered napi 24 órában, megállás nélkül dolgozik azért, hogy te egészséges maradhass. Az egészséges immunválasz azonosítja a betolakodókat (vírusokat, parazitákat, baktériumokat, stb.), majd elpusztítja, semlegesíti azokat. A legyengült immunrendszer egyrészt nagyobb kockázatot jelent a fertőzések, megbetegedések szempontjából, amelyek a hormonháztartásra is negatívan hathatnak, másrészt a terhesség létrejöttének és fenntartásának sem kedvez.
A legfrissebb tudományos kutatások szerint a jól működő immunrendszer létfontosságú a női reproduktív egészségben. A különböző immunfolyamatok az ovuláció bekövetkeztében, a beágyazódásban, a terhesség fenntartásában, a szülésben és az anyatej termelődésében is részt vesznek.
Egy erős, kiegyensúlyozott immunrendszer segíti a méhet az embrió befogadásában és táplálásában. Immunrendszered felel bizonyos vérerek aktiválásáért is, amelyek a méhlepény létrehozásához és növekedéséhez, így a babád egészséges fejlődéséhez mindenképpen szükségesek.
Az immunrendszer a női ciklussal elválaszthatatlan kapcsolatban áll. A ciklus első felében, a follikuláris fázisban a megemelkedett ösztrogénszint hatására beindul a méhnyaknyák termelése. A méhnyaknyák „megnyitja” az utat a női szaporítószervek felé, hogy a spermiumok könnyedén be tudjanak jutni. Mivel így egyéb idegen mikrobák is szabadabb utat kapnak, az immunrendszernek résen kell lennie, aktívabban kell dolgoznia.
A ciklus második felében, a luteális fázisban a progeszteronszint emelkedik meg, ilyenkor a besűrűsödött méhnyaknyák lezárja az utat a méhnyak (és a teljes szaporító szervrendszer) felé. Az immunitás ilyenkor ideiglenesen lecsökken, hogy a szervezet felkészüljön az esetleges terhességre. Ez fontos, hiszen ellenkező esetben az immunrendszer megtámadná az embriót, illetve később a magzatot, ami lényegében „idegen test”.
A hormonok termeléséért felelős belső elválasztású mirigyek rendszere az immunrendszerrel együttműködve számos biológiai folyamat szabályozását végzi. Ha az egyik sérül, a másik is sérül. A rosszul működő immunrendszer ezért felboríthatja például a szervezet ösztrogén/progeszteron egyensúlyát.
Az immun- és hormonrendszer a bélrendszeren keresztül is kapcsolódik egymáshoz. Egyes becslések szerint az immunrendszerünk akár 80%-a a bélflórában található, a bélflórának pedig a hormontermelésben és -szabályozásban is igen nagy szerepe van.
Az immunrendszer, hormonegyensúly és termékenység támogatása
Ahhoz, hogy az immunrendszer erős és egészséges maradjon, kiegyensúlyozott, tápanyagokban gazdag táplálkozásra van szükség. A jó hír, hogy ezzel egyúttal a hormonháztartásod megfelelő működését és termékenységed támogatását is biztosíthatod.
A hangsúly mindenképpen az egyensúlyon és mértékletességen kell, hogy legyen: a szigorú diétázás és a túlevés egyaránt károsítja az immun- és hormonműködést. Étrendedben az alábbi alapvető szabályok betartására törekedj:
- minden étkezés tartalmazzon valamilyen egészséges, sovány fehérjeforrást (pl. bio szárnyashús, tojás, kefir, bab, borsó, lencse)
- napi 5-9 adag gyümölcs és zöldség (a bogyós gyümölcsök, sötétzöld leveles és keresztesvirágú zöldségek különösen hasznosak)
- minden étkezés tartalmazzon egészséges zsírsavakat (pl. avokádó, tenger gyümölcsei, diófélék, magok, finomítatlan olajok, például kókuszolaj vagy olívaolaj)
- napi 1-3 adag gluténmentes, teljes értékű gabona (pl. quinoa, barna rizs, köles, teff, amaránt)
Mindezek mellett fókuszálj az alábbiakra is:
- igyál legalább 2 liter vizet minden nap, egyenletesen elosztva a nap folyamán
- a tányérod fele változatos színű zöldségekből, gyümölcsökből álljon, minden étkezésnél
- fogyassz rendszeresen probiotikumokban gazdag, erjesztett ételeket (pl. bio joghurt, kefir, kimcshi, nyers savanyú káposzta, kombucha)
- szedj immunerősítő gyógynövényeket, pl.: echinacea, fokhagyma, bodza, homoktövis, kurkuma, gyömbér, kamilla
- ügyelj a megfelelő D-vitamin pótlásra egész évben, de különösen a hűvösebb időszakokban. Ez mind a hormon-, mind az immunrendszered miatt alapvető.
Számos olyan adaptogén gyógynövény is létezik, amely egyszerre támogatja az immunrendszert és a hormonháztartás egyensúlyát. Adaptogénnek nevezzük azokat a növényeket, amelyek növelik a szervezet ellenálló képességét a pszichés vagy fizikai stresszel szemben. Jó választás a maca gyökér, máriatövis, reishi (ganoderma) gomba, cordyceps gomba, ashwagandha (álombogyó).
Az immunrendszer ugyanakkor rendkívül érzékeny „gépezet”, amelynek egyensúlyát könnyen felboríthatja az, ha rossz táplálkozásbeli döntéseket hozol.
A finomított cukrok, finomított szénhidrátok túlzott fogyasztása csökkenti a termékenységet, fokozza a gyulladásokat és elnyomja az egészséges, normál immunválaszt. A tipikus nyugati étrend sajnos rengeteg finomított cukrot tartalmaz, a kalóriabevitel több mint 20%-a ezekből származik, pedig ideális esetben 10% alatt kéne lennie (minél közelebb a 0-hoz, annál jobb).
Az omega-3, -6 és -9 zsírsavak mind fontosak a hormonegyensúly, termékenység szempontjából. A modern nyugati étrend azonban túlzottan sok omega-6-ot és nagyon kevés omega-3-at tartalmaz. Az ideális omega-3/omega-6 arány 1:1 és 1:4 között van, ennek eléréséhez limitáld a feldolgozott élelmiszerek (pl. chipsek, snackek, cukros üdítők, készételek) fogyasztását és növeld a hideg vízi halak, tengeri herkentyűk, lenmag, chia mag és omega-3 tartalmú étrend-kiegészítők fogyasztását.
Érdemes lehet a leggyakoribb táplálékallergiát vagy -intoleranciát kiváltó élelmiszerek egyenkénti elhagyásával is kísérletezni, ugyanis ezek is befolyásolják az immunegyensúlyt. Például: gluténtartalmú gabonák, búza, tejtermékek, burgonyafélék, szója, kukorica.
Teendők autoimmun vagy immunhiányos betegség esetén
Az autoimmun betegségeknél az immunrendszer túlbuzgóvá válik és nemcsak idegen anyagokat, de a test saját, egészséges szöveteit is megtámadja. Ez olyan nagymértékű gyulladást válthat ki a szervezetben, ami megzavarja vagy megakadályozza az ovulációt. Emellett az önmaga ellen forduló immunrendszer a spermiumokat vagy akár embriókat is veszélyként észlelheti és elpusztíthatja.
Több mint 80 különböző autoimmun betegség létezik, de kb. egy tucat tartozik a leggyakrabban előfordulók közé. Ilyen például az 1-es típusú cukorbetegség, a szklerózis multiplex, a lupusz, a gyulladásos bélbetegség, a reumatoid artritisz, a pajzsmirigyet érintő Graves-Basedow-kór és Hashimoto-betegség, a pikkelysömör, és a lisztérzékenység.
De nemcsak a túl-, hanem az alulműködő immunrendszer is problémát jelenthet a teherbeesés és egészséges terhesség szempontjából. Az immunhiányos betegségek lehetnek veleszületettek és szerzettek is (pl. súlyos fertőzések vagy mérgező anyagok hatására), ám szerencsére nagyon ritkán fordulnak elő.
A rendellenes immunműködés sajnos megnehezítheti a teherbeesést, illetve a vetélés kockázatát is növelheti. Diagnosztizált autoimmun vagy immunhiányos betegség esetén mindenképpen érdemes szakorvossal konzultálnod, még azelőtt, hogy pároddal hivatalosan belevágnátok a babaprojektbe.
Egészségesnek tűnő nőknél az immunológiai kivizsgálást általában ismétlődő vetélés, többszöri sikertelen mesterséges megtermékenyítés vagy megmagyarázhatatlan meddőség esetén szokták elvégezni. Az immunológiai eredetű meddőségnek nincs egy általános kezelési módja, a segítség minden esetben egyéni, személyre szabott. Fontos tudnod, hogy ma már az immunproblémák is csak ritkán állnak a gyermekvállalás útjába.
A kiegyensúlyozott táplálkozás, rendszeres testmozgás, stresszoldás és terhesvitamin szedése immunbetegségek esetén is fontos. A gyümölcsökben, zöldségekben, hüvelyesekben, teljes értékű gabonákban, halakban és olívaolajban gazdag, de vörös húsokat, finomított és feldolgozott élelmiszereket nem tartalmazó gyulladáscsökkentő étrend különösen hasznos lehet.
Autoimmun állapot esetén kerülendők az immunserkentő gyógynövények, pl. echinacea, bodza, fokhagyma, ashwagandha, illetve általában véve érdemes óvatosnak lenni az adaptogénekkel.