A Chlamydia trachomatis baktérium okozta fertőzés napjaink egyik leggyakoribb nemi úton terjedő betegsége. A fertőzés nagyon könnyen terjed, ugyanis gyakran nem okoz semmilyen tünetet, ezért sokan nem is tudnak róla, amikor továbbadják a szexuális partnerüknek. Megdöbbentő, de igaz: a nők kb. 75, a férfiak 50 százalékánál a chlamydia teljesen tünetmentes! Kezeletlenül azonban egészen csúnya szövődményeket is okozhat (beleértve a meddőséget), érdemes tehát jobban megismerni és tisztában lenni a kezelésével, megelőzésével.
Melyek a chlamydia tünetei?
Sajnos nem könnyű feladat megállapítani, hogy valaki fertőzött-e, ugyanis a tünetek nem mindig nyilvánvalóak. Ha a tünetek mégis fellépnek, akkor általában a szexuális kontaktus után 1-3 héten belül észrevehetőek. Ezek az alábbiak lehetnek:
A chlamydia tünetei nők esetében
- Abnormális hüvelyi váladékozás, aminek szaga is lehet
- Menstruációk közötti vérzés
- Fájdalmas menstruáció
- Hasi fájdalom, lázzal
- Fájdalom szexuális együttlétkor
- Viszkető vagy égő érzés a hüvelyben vagy a hüvely körül
- Fájdalom vizeléskor
A chlamydia tünetei férfiak esetében
- Gennyes vagy tejszerű váladék ürülése a péniszből
- Fájdalmas vizelés
- Égő és viszkető érzés a pénisz nyílása körül
- Fájdalom és duzzanat a herék körül
Hogyan lehet diagnosztizálni a chlamydia-fertőzést?
Több különböző teszt is létezik, amely segítségével az orvos diagnosztizálhatja a chlamydiát. Általában egy steril vattapálcával mintát vesz az orvos a férfiak húgycsövéből vagy a nők méhnyakából, majd ezt a mintát elküldi a laborba elemzésre. Léteznek egyéb tesztek is, melyek vizeletmintából képesek kimutatni a baktérium jelenlétét.
Otthoni gyorsteszt segítségével is kimutatható a chlamydia-fertőzés: ez a vizsgálat könnyedén és gyorsan elvégezhető. Pozitív eredmény esetén orvossal szükséges megbeszélni a további lépéseket.
Hogyan lehet kezelni a chlamydia-fertőzést?
Ha chlamydia-fertőzésed van, az orvosod szájon át szedhető antibiotikumot ír fel, általában azitromicint vagy doxiciklint. Emellett az orvos a szexuális partnered (vagy partnereid) kezelését is javasolni fogja, az újrafertőződés, illetve a fertőzés további terjedésének megelőzése érdekében.
Kezeléssel a fertőzés nagyjából 1-2 hét alatt eltűnik. Fontos, hogy a felírt antibiotikumok szedését mindenképpen folytasd, a kúrát fejezd be, még akkor is, ha már jobban érzed magad.
A súlyos chlamydia-fertőzésben szenvedő nőknek kórházi ellátásra, intravénásan (vénába juttatott injekción keresztül) kapott antibiotikumokra és fájdalomcsillapító gyógyszerekre is szüksége lehet.
Az antibiotikumok szedése után 3 hónappal szükséges egy újabb vizsgálatot elvégeztetni, mivel csak így lehet megbizonyosodni arról, hogy a fertőzés valóban eltűnt. Ez különösen fontos akkor, ha nem vagy biztos abban, hogy a szexuális partnered (vagy partnereid) megkapták-e a megfelelő kezelést. A vizsgálat ugyanakkor minden esetben szükséges, akkor is, ha a partnered is kezelve lett. Kerüld a szexuális együttlétet addig, amíg biztos nem vagy abban, hogy te is és a partnered is fertőzésmentesek vagytok.
Ne felejtsd el, hogy minden antibiotikum kúra után ajánlott gondoskodni a bélflóra egyensúlyának helyreállításáról (az antibiotikumok ugyanis válogatás nélkül ölik ki a szervezet jó és rossz baktériumait). A hasznos, jótékony baktériumok újratelepítésében sokat segíthet egy széles spektrumú probiotikus készítmény szedése.
Milyen következményekkel járhat a kezeletlen chlamydia-fertőzés?
A kezeletlen fertőzésnek, nők és férfiak esetében egyaránt, számos szövődménye lehet.
- Nők esetében. Ha kezeletlenül marad, a chlamydia-fertőzés kismedencei gyulladást (PID) okozhat, ami a petefészkeket a méhhel összekötő petevezetékek károsodásához is vezethet vagy akár meddőséget is okozhat. A kezeletlen chlamydia emellett növelheti a méhen kívüli terhesség kockázatát, ami akkor alakul ki, amikor a megtermékenyített petesejt nem a méhüregen belül ágyazódik be. A chlamydia koraszülést is okozhat, illetve a fertőzést az anya továbbadhatja gyermekének a szülés során, ami szemfertőzést, vakságot, vagy tüdőgyulladást is okozhat az újszülöttnél.
- Férfiak esetében. A chlamydia úgynevezett nem-gonorrheás húgycsőgyulladást (NGU) okozhat, ami a húgycső (az a vezeték, melyen keresztül az összegyűlt vizelet távozik a hólyagból) fertőzéses betegsége. Emellett mellékhere-gyulladás (epididymitis) is kialakulhat, ami a spermiumok tárolására és szállítására szolgáló vezeték fertőzése. Mindkét szövődmény akár meddőséghez is vezethet. Végül, de nem utolsósorban, a chlamydia a végbél gyulladását (proctitis) is okozhatja.
Hogyan előzhető meg a chlamydia-fertőzés?
A fertőzés kockázatának csökkentése érdekében a következőket lehet tenni:
- Óvszerrel való védekezés minden szexuális együttlét során (ha nem tartós párkapcsolatban élsz egy biztosan fertőzésmentes partnerrel)
- Szexuális partnerek számának csökkentése
- Monogám kapcsolat egy fertőzésmentes partnerrel
Ha úgy gondolod, hogy fertőzött vagy, kerüld a szexuális kontaktust és keress fel egy orvost.