Minden nő megtapasztalja élete során a menstruációs ciklus változásait, hogy hányféle tényező lehet rá hatással. Hormonális változás, gyógyszerszedés, alváshiány, intenzívebb sport, de akár külső környezeti tényezők, stressz, utazás is képesek befolyásolni a ciklus hosszát. Ennek ellenére mégis sokan tabuként kezelik ezt a témát és kevesen ismerik pontosan a folyamatot. Sokaknál a családtervezés során kerül előtérbe az ismerete. Cikkünk célja ebben segítséget nyújtani. Bemutatjuk a menstruációs ciklus működését, hogy pontosan mi történik a testben a különböző szakaszok során és hogyan befolyásolhatja ez a családtervezést.
A folyamat alapjai
Egy nő számára elengedhetetlen a menstruációs ciklus folyamatainak ismerete, hiszen termékeny éveink során ez sok mindent elárul test-lelki egészségünkről. A menstruáció kezdete a nők életében 8 és 15 éves kor közé esik, a vége pedig 45 és 55 éves kor közé tehető.
A havi vérzés vagy menzesz folyamata a női nemi szervek ciklikus változásán alapul, amin minden egészséges nő havonta átesik pubertáskortól a változókorig. Ez a hormonális folyamat készíti fel a női szervezetet arra, hogy fogamzóképes legyen, teherbe essen. A ciklus hossza egyénenként eltérhet, átlagos hosszát tekintve 28 nap, de 21 és 35 nap között is normálisnak tekinthető. Legtöbb esetben 2-3 év után válik rendszeressé.
A folyamatot irányító hormonok az ösztrogén és a progeszteron. Az ösztrogénszint növekedése segíti elő a ciklus elején a petesejt érését, majd a tüszőrepedéssel a petefészekből való távozását. Ezt hívják ovulációnak. Ezután a progeszteron hatására a méh nyálkahártyája megvastagszik, így felkészül arra, hogy a megtermékenyített petesejt, vagyis az embrió megtelepedhessen.
Ha nem történik megtermékenyülés, a petesejt felszívódik, az ösztrogén és a progeszteron szintje pedig csökkenni kezd, aminek a hatására a méh nyálkahártyája leválik és beindul a menstruációs vérzés. Ez sok esetben hasi görcsökkel, fájdalommal is járhat. Ezt megelőző napokban is a nők többsége megtapasztalja a PMS (premenstruációs szindróma) tüneteit, mely hangulatingadozással, fejfájással, bőrproblémákkal, rossz közérzettel járhat.
A menstruációs ciklus szakaszai
- menstruáció
- follikuláris fázis
- ovuláció
- luteális fázis
Menstruáció
A menstruáció beköszöntével kezdődik a ciklus első napja, 1-5 napon át tart, átlagosan 3-5 napig. Ha a petesejt nem került megtermékenyítésre, a méh megvastagodott nyálkahártyájának középső és felső rétege leválik és vérzés formájában ürül ki a szervezetből. A ciklus innentől számítva a következő menstruáció kezdete előtti utolsó napig tart.
Follikuláris fázis
A menstruáció első napjával egy időben kezdetét veszi a follikuláris szakasz is és a 13-14. napig tart, az ovulációig. A petefészkekben található tüszőkben fejlődnek ki a petesejtek. A tüszőérés már az első napon elkezdődik, általában 2-3 tüsző is érik, de a végén csak egy marad. Ebben a szakaszban megemelkedik az ösztrogénszint, a tüszőérés során pedig osztódni kezdenek a petesejtet körülvevő hámsejtek, és egy folyadékkal telt üreget hoznak létre a tüsző belsejében.
Ovuláció
28 napos ciklus esetén a 14. napon az érett tüsző megreped és megtörténik az ovuláció, ami a ciklus legtermékenyebb szakasza. A tüszőből kilökődött érett petesejt ilyenkor elindul a méh irányába. Az ovuláció során a nők egy része tompa fájdalmat is érez az alhas egyik oldalán, mely néhány percig, de akár néhány óráig is tarthat. Kilökődés után a petesejt nagyjából 12-24 órán át marad életben és készen áll a megtermékenyítésre.
Luteális fázis
A peteérést követően a luteális vagy más néven sárgatest fázis következik. Ez a 15-28. napig tart és a menstruációval ér véget, amennyiben nem következik be megtermékenyülés. Miután a petesejt kiszabadult, a megrepedt tüsző záródik és az agyalapi mirigy által kibocsátott lutenizáló (sárgatestserkentő) hormonnak köszönhetően hormontermelésbe kezd, ezáltal a progeszteronszint megemelkedik. Ha a fogamzás sikeres volt és a megtermékenyülés megtörtént, a méhlepény kezdeménye HCG hormont kezd el termelni, ezáltal a sárgatest élettartama meghosszabbodik. Ha nem történt megtermékenyülés, a sárgatest visszafejlődik, a progeszteronszint csökken, a méhnyálkahártya középső és felső rétege leválik és újból bekövetkezik a menstruációs vérzés.
Menstruáció és gyermektervezés
Babatervezésnél fontos az időzítés, hogy pontosan ismerjük, a ciklus melyik napjain vagyunk a legtermékenyebbek. 28 napos ciklus esetén az ovuláció a 14. napon következik be - az ovuláció után 24 órával, illetve az ovulációt megelőző 5 napban van a legtermékenyebb szakasz, a hímivarsejtek ugyanis akár 5 napig is életben maradnak a női szervezetben. Ez a 6 nap az úgy nevezett termékenységi ablak. Célszerű az együttléteket ezekre a napokra időzíteni. Az esély a megtermékenyülésre akkor a legnagyobb, ha spermiumok sokan vannak és egészségesek, tehát a termékeny napok idején a legideálisabb, ha az együttlétek 2 naponta vagy naponta egyszer történnek.
Mivel a ciklus hossza eltérő lehet, ezért célszerű menstruációs naptárat vezetnie minden nőnek, melyben bejelölhetjük az ovuláció napjait is.. Ezenkívül az ovulációs teszt használata is segítséget nyújthat.
Hogyan ismerhető fel az ovuláció?
Elsődleges tünetek:
- Hüvelyváladék változása: az ovuláció idején nagyobb mennyiségű, tojásfehérjére hasonlító ragacsosabb váladék tapasztalható, mely elősegíti a hímivarsejtek túlélését.
- Testhőmérséklet mérése: az alaphőmérsékletünk közvetlenül ébredés után a reggeli órákban mérhető. Az ovuláció során a testhőmérséklet lassú emelkedésnek indul és az ovuláció napjain mindig kicsivel magasabb értékek mérhetőek. Fontos, hogy reggel mindig ugyanabban az időpontban, ébredés után, de még felkelés előtt mérjük meg a hőmérsékletünket.
- Méhnyak megváltozása: a méhnyak felpuhul és magasabbra kerül az ovuláció során.
Másodlagos tünetek:
- Pecsételő vérzés
- Alhasi szurkáló fájdalom
- Érzékenyebbé válhatnak a mellek
- Megnövekedett libidó
- Érzékenyebb szaglás
A menstruációs ciklus rendellenességei
Minden hónapban előfordulhatnak eltérések a ciklusban. A nem kóros elváltozások általában 1-1 alkalommal fordulnak elő, majd a ciklus időtartama ismét normalizálódik.
Ezek kiváltó okai lehetnek:
- stressz
- gyógyszerszedés
- életmódbeli változások
- nem megfelelő táplálkozás
- erőteljes fizikai aktivitás
Vannak azonban olyan rendszeresen fennálló tünetek, melyeket a hormonrendszer problémái okozhatnak, ilyen esetben mindenképpen javasolt szakorvoshoz fordulni. Az elváltozások többsége a megfelelő kezelés és életmódváltás mellett sikeresen helyreállítható.
Vérzési rendellenségek tünetei:
- 21 napnál rövidebb vagy 35 napnál hosszabb ciklus
- ciklus kimaradása legalább 3 hónapon át
- a menstruációs vérzés sokkal erősebb vagy gyengébb a megszokottnál
- a vérzés 7 napnál tovább tart
- a menstruáció alatt a megszokottnál nagyobb fájdalom (pl. endometriózis esetén), hasi görcs, hányinger, hányás fordul elő
- köztes vérzés két menstruáció között
- vérzés szexuális együttlét után
Családtervezés előtt mindenképpen javasolt felkeresni a nőgyógyászunkat, aki elvégzi a szükséges szűrővizsgálatokat, vér- és vizeletvizsgálatra is elküld. Ezenkívül tájékozódik esetleges betegségeinkről, vagy a családban előforduló betegségekről. A nőgyógyászati vizsgálatot, laborvizsgálatot nem érdemes kihagyni a teherbeesés előtt.
A női ciklus körforgása minden nő számára megtanulható folyamat. Némi odafigyeléssel, tudatosan felkészíthető testünk a termékenységre és a babavárás időszakára. A tervezés időszakában, még egy pontosan működő ciklus esetén is, a megfelelő szakember segítségével elvégzett vizsgálatokkal megelőzhetők az esetlegesen felmerülő problémák. Ebben az időszakban különösen fontos a nyugalom és a stresszmentes életmód, hogy az együttlétek a termékeny napok alatt se a kényszerűségről szóljanak, hanem boldogságot okozzanak a nő és a férfi számára is.