Napjaink tudományos kutatásai alapján a gyulladásnak kiemelkedő szerepe van a krónikus betegségek, pl. szív- és érrendszeri betegségek, artritisz és immunbetegségek kialakulásában. A legújabb bizonyítékok arra utalnak, hogy a gyulladásnak a termékenységi problémákhoz is köze lehet.
A gyulladás hatása a termékenységedre
A PCOS, az endometriózis, vagy az immunológiai eredetű meddőség mind olyan, termékenységet negatívan befolyásoló állapotok, melyek részben gyulladásra vezethetők vissza. Krónikus gyulladás azonban az említett betegségek megléte nélkül is jelen lehet a szervezetben. Könnyen lehet, hogy a babaprojekt sikerének a te esetedben is éppen a gyulladás vet gátat. Olvass tovább, hogy megtudd a szükséges teendőket!
Mi az a gyulladás?
A gyulladás a szervezet válasza olyan stresszorokra, mint a sérülés vagy a fertőzés. Az akut gyulladásos válasz fontos szerepet tölt be az egészség megőrzésében, hiszen segíti a sebek begyógyulását és a fertőzések leküzdését.
A krónikus, vagyis hosszan tartó gyulladás azonban megzavarja és felborítja a normális élettani folyamatokat. Idővel a krónikus gyulladás miatti immunrendszer túlműködés korai öregedéshez, degeneratív betegségekhez és termékenységi problémákhoz vezethet. Ma már tény, hogy számos termékenységi panasz a gyulladásos folyamatokhoz és az immunrendszer egyensúlyának felborulásához köthető.
Íme, néhány példa a gyulladás és a termékenységi problémák kapcsolatára:
- Egy 2012-ben publikált tanulmány szerint a PCOS-ben szenvedő nők szervezetében több az alacsony agresszivitású (low-grade) oxidatív stressz, emelkedett a C reaktív fehérje, valamint az előrehaladott glikációs végtermékek (AGE) szintje – ezek mind a korai öregedés és gyulladás jelei.
- A PCOS gyakran magas inzulinszinttel is jár együtt. A magas inzulinszinttel rendelkező nőknek sokkal több a gyulladás a szervezetében.
- Az endometriózisban szenvedő nők fokozott immunsejt aktivitást (citokinek és kemokinek), emelkedett COX-2 enzim szintet és magas prosztaglandin szintet tapasztalnak, melyek mind a gyulladásos folyamatok jelzői.
- Az immun eredetű termékenységi problémákban szenvedő nőknél gyakran megemelkedik a természetes ölősejtek (NK-sejtek) száma, amely szintén a gyulladásra utaló jelek egyike.
Lényegében minden olyan termékenységi panasz, mely sok fájdalommal jár, például az akut kismedencei gyulladás (PID) vagy hegszövet kialakulása, arra utal, hogy a test erős gyulladásos állapotban van.
Nem minden esetben egyszerű rámutatni a gyulladásra, mint terméketlenségi tényezőre. Érdemes a gyulladás további jeleire is figyelni: bőrproblémák, mint például akné, rosacea, vagy ekcéma; allergia vagy krónikus orrdugulás; kipirosodás vagy duzzanat a testen; gyomorégés vagy irritábilis bél szindróma; migrének vagy tenziós fejfájások; krónikus nyirokcsomó-megnagyobbodás.
Hogyan tudod természetes úton csökkenteni a gyulladásokat?
Természetes módszerek ideálisak a krónikus gyulladás nyugtatására és enyhítésére. A rossz étrend- illetve életmódbeli döntések kiválthatják és rosszabbíthatják is a gyulladásokat. Kezdj hát neki az alábbi lépésekkel...
Kövess gyulladásgátló étrendet!
- Fogyassz több friss, nyers gyümölcsöt és zöldséget. A friss gyümölcsök és zöldségek gazdagok antioxidánsokban és étel-enzimekben, melyek természetes gyulladásgátlóként viselkednek. A friss táplálékok lúgosítanak és méregtelenítenek, segítenek megszabadítani a szervezetet olyan anyagoktól, mint pl. a húgysav, mely hozzájárul a fájdalom és gyulladás kialakulásához.
- Növeld a rostbevitelt: a feldolgozatlan, teljes őrlésű gabonák, a hüvelyesek, és a babok segítenek a felesleges ösztrogén metabolizálásában, az inzulinszintek normalizálásában és a gyulladáskeltő méreganyagok eltávolításában.
- Fontold meg a glutén kiiktatását. Ha a szervezeted érzékeny, iktasd ki 1-2 hónapra az olyan táplálékokat, mint a búza, árpa és rozs, majd figyeld meg, hogy javult-e az általános egészséged, közérzeted és emésztésed. A tejtermékekhez hasonlóan a glutén sokak számára megterhelő, gyulladáskeltő táplálék lehet. Ha kiiktatod a glutént, különösen odafigyelned a plusz rostbevitelre!
- Amikor csak lehet, kerüld el ezeket: feldolgozott élelmiszerek; magas cukortartalmú ételek; túl sok koffein vagy alkohol; finomított szénhidrátok; GMO ételek; és nem bio állati/tejtermékek. Ezek az ételek növelik a gyulladást és megterhelik az immunrendszert. Emellett olyan egyensúlytalanságokhoz is hozzájárulnak, mint az ösztrogén dominancia és inzulinrezisztencia.
- Fogyassz egészséges zsírokat! A gyulladások enyhíthetőek a megfelelő zsírokkal. Fogyassz több omega-3-ban gazdag ételt, mint például hideg vizi halak; tengeri herkentyűk; len- vagy chia mag; zöldségek, mint például rukkola, spenót és kövér porcsin. Növeld az egyszeresen telítetlen zsírsavak bevitelét, növényi forrásokból, például avokádó, friss diófélék és magvak, illetve olívaolaj rendszeres fogyasztásával – ezek szintén csökkentik a gyulladásokat és táplálják a reproduktív rendszert.
Vess be gyógynövényeket!
Bizonyos fűszer- és gyógynövények is segítségedre lehetnek:
- Gyömbér és kurkuma: mindkettő rendkívül erős természetes gyulladáscsökkentő. Használhatod őket teaként, kapszulák, kivonatok formájában, vagy készíthetsz egy finom, melengető kurkumás lattét is.
- Ligetszépe olaj: esszenciális zsírsavai elnyomják a gyulladást a szervezetben, ráadásul a női hormonrendszerre is kiegyenlítő hatással vannak. A ligetszépe magvakból nyert olajat fogyaszthatod folyékony formában vagy étrend-kiegészítő kapszulaként, továbbá a magvakat is belekeverheted élelmiszerekbe.
Relaxálj!
A krónikus stressz stimulálja a gyulladásos választ. A stressz-szint alacsonyan tartása a gyulladások visszafogása szempontjából ugyanolyan fontos, mint a táplálkozás. Járj masszázsra, meditálj, próbálj ki feszültségoldó technikákat, használj aromaterápiát, és alapvetően végezz olyan tevékenységeket, melyek megnyugtatnak téged.
Tartsd kordában a gyulladást az optimális termékenység érdekében
Időről időre mindannyiunk szervezetében megjelennek gyulladások. Míg az akut gyulladás segíti a gyorsabb gyógyulást, addig a krónikus gyulladás komoly egészségügyi és termékenységi problémáknak ágyaz meg.
A gyulladás reproduktív rendszerre mért káros hatásait ellensúlyozhatod helyes döntésekkel. Táplálkozz egészségesen, fogyassz vitamin- és tápanyagdús, friss ételeket. Felejtsd el a koffeint, alkoholt, gyógyszereket és a dohányzást. Sokan ezekhez nyúlnak relaxáció céljából, de gyulladásokat váltanak ki velük, továbbá idővel csak rontják a stressz reakciókat.
Ha szeretnéd javítani a termékenységedet, tégy tudatos lépéseket a gyulladáscsökkentés érdekében. Ez nem csak a reproduktív rendszered, de egész tested hosszú távú egészségét garantálni fogja.