Minden egyes nap számtalan kockázatos vegyi anyagnak ki vagyunk téve – ez ma már szinte nem is hírértékű. Legtöbbet talán a műanyaggyártásban felhasznált Biszfenol A, avagy BPA káros hatásairól olvashatunk, ugyanis ez a világ egyik legtöbbet tanulmányozott, bizonyítottan egészségkárosító vegyülete. A BPA beavatkozik a hormonrendszer működésébe, összefüggésbe hozták a meddőséggel, mell- és prosztatarákkal, policisztás ovárium szindrómával és a korai pubertással is.
De tudtad-e, hogy a BPA csak egyike annak a kb. 1000 különböző vegyületnek, mely képes megzavarni a szervezet hormonrendszerének törékeny egyensúlyát? Ezek az úgynevezett endokrin diszruptorok (endokrin-rombolók) a női és férfi egészségre általában, de különösen a megtermékenyülésre, a peteérésre és a spermiumok képződésére is rendkívül károsak.
Mit érdemes tudni az endokrin diszruptorokról?
Az endokrin diszruptorok olyan kívülről származó anyagok vagy elegyek, amelyek beavatkoznak az endokrin rendszer funkcióiba. Működésüket jobban megértjük, ha egy lépéssel visszább lépünk, és megnézzük, mi is az az endokrin rendszer.
Az endokrin rendszer egy másik kifejezés a hormonális rendszerre: a belső elválasztású mirigyek összességét értjük alatta. A belső elválasztású mirigyek (endokrin mirigyek) olyan mirigyek, amelyek az életműködéseket szabályozó hormonjaikat közvetlenül a sejtközötti térbe, és ezáltal a véráramba juttatják. A hormonok így a mirigytől távoli szerveken fejthetik ki hatásukat.
Az endokrin rendszer legfőbb részei a petefészek, a here, az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy és a mellékvese. Emellett része még a tobozmirigy, a csecsemőmirigy, a hipotalamusz, a mellékpajzsmirigy és a hasnyálmirigy is.
Az endokrin diszruptorok veszélyesek az ideg- és immunrendszerre, károsítják a férfi és a női reproduktív funkciót, gyermekkorban megzavarják a nemi mirigyek fejlődését, valamint a magzat fejlődését is negatívan befolyásolják.
Az endokrin-romboló vegyületek:
- növelik vagy csökkentik bizonyos hormonok termelését
- utánozzák a hormonokat
- átalakítanak egyes hormonokat más hormonokká
- megzavarják a hormonjelzést
- korai sejthalált okoznak
- nélkülözhetetlen tápanyagokat vonnak el
- nélkülözhetetlen hormonokhoz kapcsolódnak
- felhalmozódnak a hormontermelő szervekben
Hol, mikben találhatóak endokrin diszruptorok?
Az iparosítás eredményeként korábban soha nem látott mértékben termelődnek a vegyi anyagok. Sajnos ezek bejutnak a környezetbe és az élet szinte minden területén körülvesznek minket. Emiatt endokrin diszruptorok megtalálhatóak:
- ételekben
- tisztálkodószerekben
- kozmetikumokban
- gyógyszerekben
- növényvédő szerekben
- műanyagokban
- vízben
- talajban
A 12 legkárosabb, leggyakoribb endokrin diszruptor – hogyan kerüld el őket?
1. BPA
Bizonyos műanyagok, epoxi gyanták és hőpapírból készült blokkok előállítására használják. Az ösztrogén hormon szerkezetét és működését utánozza. Összefüggésbe hozták a mellrák, prosztatarák, meddőség, PCOS, elhízás, korai pubertás és a szívbetegségek kialakulásával.
Hogyan kerülheted el?
- válassz friss vagy fagyasztott ételeket a konzervek helyett
- mondj nemet azokra a blokkokra, melyekre nincs szükséged
- kerüld el a polikarbonát műanyagokat (PC, a háromszög szimbólumban 7-es jelölés)
- keresd a „BPA-mentes” jelölést, de ügyelj arra, hogy BPS-t (Biszfenol S) se tartalmazzon az adott termék
2. Dioxin
Szerves vegyületek klorid jelenlétében történő égésekor vagy klórtartalmú szerves vegyületek égésekor keletkezik. Hosszú ideig nem bomlik le, felhalmozódik a szervezetben és a táplálékláncban is. Nagyon erős rákkeltő anyag, ami az immun- és reproduktív rendszerre is hatással van.
Hogyan kerülheted el?
- nehéz elkerülni, de segít, ha a tápláléklánc alsóbb szintjéről választasz ételeket, mivel a dioxin az állati szervezetekben halmozódik fel
3. Atrazin, terbutilazin
Mindkettő növényvédő szerként használatos. Az atrazin ugyan már tiltott az EU-ban (többek közt mivel kimutatták, hogy a hím békákat szaporodásra képes nőstényekké változtatja), ám a talajban több helyütt sajnos még kimutathatóak nyomai.
Hogyan kerülheted el?
- válassz bio, organikus termékeket
- szerezz be egy ivóvíz szűrőt
- kérd szakember segítségét vízszűrő vásárlásakor
4. Ftalátok
A műanyagok rugalmasabbá és puhábbá tételére használják, illetve kozmetikumokban is széles körben használják az illatok színének és illatának tartósítására. A ftalátok negatív hatással vannak a hím/nőstény reproduktív szervek fejlődésére, és mérgezőek a herék sejtjei tekintetében. Pajzsmirigy rendellenességekkel is összefüggésbe hozták őket.
Hogyan kerülheted el?
- kerüld el a parfümös tisztálkodószereket
- ne használj műanyag ételes dobozokat vagy 3-as számmal jelölt folpackot
- maradj távol el a vinyl padlóktól és termékektől
5. Perklorát
A rakéta üzemanyag egyik összetevője, környezeti szennyező anyag. A szervezetbe jutva gátolja a jódfelvételt, így csökkenti a T3 és T4 hormonok termelődését. Ez pajzsmirigy- és anyagcsere rendellenességeket okoz.
Hogyan kerülheted el?
- Ha pajzsmirigy-problémával küzdesz már jelenleg is, javasolt a fordított ozmózis víztisztító beszerelése.
6. Égésgátló anyagok
A polibrómozott-difenil-éterek (PBDE-k) széles körben használt égésgátlók, visszaszorítják az égést, illetve megakadályozzák a tűz tovaterjedését. Kutatások alapján a hormonrendszert befolyásoló hatással bírnak. A szennyezést világszerte kimutatták a kismamák anyatejében. Összefüggésbe hozták a gyermekek alacsonyabb IQ-jával.
Hogyan kerülheted el?
- sajnos gyakorlatilag lehetetlen teljes mértékben elkerülni
- használj HEPA szűrős porszívót
- kerüld a szivacsos bútorok újrakárpitozását
- vásárolj tudatosan, PBDE-mentes új bútorokat
- vigyázz, ha régi padlószőnyeget cserélsz le (az alján található hab tartalmazhat égésgátlókat)
7. Ólom
Majdnem minden szervrendszert károsít az emberi testben. Összefüggésbe hozták agykárosodással, alacsonyabb IQ-val, vetéléssel, koraszüléssel, magas vérnyomással, vesekárosodással és idegrendszer problémákkal. Megzavarhatja a hormonjelzést, mely a szervezet fő stressz rendszerét szabályozza.
Hogyan kerülheted el?
- óvatosan távolítsd el a lepattogzó régi ólomtartalmú festéket
- vizsgáltasd be a vizet (előfordulhat ólom-alapú vezetékrendszer és egyéb ok, ami miatt magasabb lehet az ivóvíz ólom-tartalma) és ha kimutatják az ólmot, szereltess fel megfelelő vízszűrőt
- egyél minél több friss, egészséges, feldolgozatlan élelmiszert
8. Arzén
Nehézfém, mely bőr-, húgyhólyag- és tüdőrákot okozhat. Emellett a normális hormonális működésbe is beleavatkozik.
Hogyan kerülheted el?
- bizonyosodj meg róla, hogy a víz, amit iszol, nem szennyezett (ha igen, akkor szerezz be egy megfelelő szűrőt)
- mosd át a rizst főzés előtt és főzz több vízben (pl. tésztát) az arzénszint csökkentése érdekében
9. Higany
Nehézfém, mely a levegőbe és óceánokba jut, elsősorban a szénégetés eredményeként. Közvetlenül a menstruációs ciklust és ovulációt szabályozó hormonhoz kötődik, ezzel termékenységi problémákat okozva.
Hogyan kerülheted el?
- válassz vadon fogott alaszkai lazacot, atlanti makrélát vagy csendes-óceáni szardíniát az egyéb, magas higanytartalmú vagy alacsony tápértékű halfajták helyett
10. Perfluorozott vegyületek (PFC-k)
A tapadásmentes edényekben használják, valamint a popcorn zacskók és gyorséttermi ételdobozok belsejét borítják be vele. A vízálló ruhákban is használják. Az amerikaiak 99%-ának megtalálhatóak ezek a vegyületek a szervezetében. Összefüggésbe hozták csökkent spermaszámmal, alacsony születési súllyal, vesebetegséggel, pajzsmirigybetegséggel, magas koleszterinszinttel és számos egyéb betegséggel.
Hogyan kerülheted el?
- ne használj tapadásmentes konyhai eszközöket
- kerüld a bútorok, szőnyegek foltálló felületkezelését
- készíts popcornt tűzhelyen a mikrohullámú sütőben készíthető változat helyett
11. Organofoszfát tartalmú növényvédő szerek
Az organofoszfát típusú vegyületeket a 2. világháborúban a nácik idegméregként tervezték bevetni. Erre végül nem került sor, de később tudósok ugyanezeket az anyagokat használták fel a rovarok idegrendszerét megcélzó növényvédő szerek kifejlesztésére. Napjainkban az organofoszfát tartalmú szerek a leggyakrabban használt növényvédők közé tartoznak.
Hogyan kerülheted el?
- vásárolj bio, organikus élelmiszereket
- ha lehetőséged van rá, termessz saját bio zöldséget, gyümölcsöt
12. Glikol-éterek
Oldószerként használják festékekben, tisztítószerekben, fékfolyadékban és kozmetikumokban. Összefüggésbe hozták a herék zsugorodásával, károsíthatja a termékenységet vagy a magzatot. A glikol-étereket tartalmazó festékkel kifestett gyerekszobában lakó gyerekek körében jelentősen gyakoribb az asztma és allergia előfordulása.
Hogyan kerülheted el?
- használj házi készítésű, nem mérgező tisztítószereket
- kerüld el a 2-butoxi-etanol (EGBE) és metoxi-diglikol tartalmú termékeket
- keresd a természetes tisztítószereket a boltokban
Összefoglaló
Mi is tudjuk, hogy ez rendkívül sokkolónak hat – az is egyértelmű, hogy ezt mind betartani szinte képtelenség. Ne ess pánikba, nem ez volt a célunk ezzel az írással – szeretnénk, ha minél több segítség állna rendelkezésedre akkor, ha már bizonyítottan rendelkezel hormonális eredetű problémával, ehhez pedig sajnos bizonyos környezeti tényezők kiiktatása is hozzájárul. Úgy gondoltuk, hogy egy teljes listával tudunk a leginkább rendelkezésedre állni ebben, de természetesen egyedi körülményeid és lehetőségeid szerint érdemes értelmezned a fentieket.
Amit mindenkinek, mindenképp ajánlunk:
- vízszűrő berendezés használata egyedi körülményekhez mérten
- organikus, bio zöldségek és gyümölcsök fogyasztása
- házi készítésű, vagy teljesen természetes tisztítószerek, mosószerek használata (utóbbiakat találsz már drogériákban is, kérd az eladók segítségét)
- polikarbonát műanyagok kerülése, műanyag-edényekben történő étel-melegítés kerülése
- parfüm, parabén-tartalmú kozmetikumok kerülése