Mi sem mutatja jobban a hüvely egészségének jelentőségét, mint ez a statisztika: a nők háromnegyede élete során többször is találkozik a gombás eredetű hüvelyfertőzés kellemetlen tüneteivel. Az egészséges hüvelyflóra nem csak a hétköznapokat teszi könnyebbé, de a szexuális életre is jelentős hatással van, sőt még a termékenységet is javíthatja. A következő 7 tipp életkortól függetlenül segít abban, hogy vaginád – és te magad is – boldog és egészséges maradjon!
1. Táplálkozz megfelelően!
Az egészséges táplálkozás nem csak a formás alak megőrzése miatt fontos, hanem azért is, hogy odalent minden rendben tudjon működni. Az agyad, a szíved vagy az izmaid számára hasznos ételek egyúttal a vagina számára is hasznosak. Gondoskodj arról, hogy elegendőt fogyasztasz jó zsírokból (egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírok), komplex szénhidrátokból, zöldségekből és gyümölcsökből. Emellett limitáld a feldolgozott élelmiszereket és a cukorbevitelt. Ha hajlamos vagy a gombás fertőzésekre, akkor érdemes rendszeresen élőflórás joghurtot fogyasztanod. Ezek jótékony baktériumokat tartalmaznak, így segítenek a hüvelyi pH-t és a bélflórát egészségesen tartani, illetve megelőzni a gombák elszaporodását.
2. Fontold meg az étrend-kiegészítők szedését!
Másik fontos dolog, amit a gombás fertőzések elkerülése érdekében tehetsz, az az étrend-kiegészítők használata. A Lactobacillus Acidophilus egy barátságos, igazán hasznos baktérium, ami az élőflórás joghurtokban is megtalálható, ám ha ilyesmit nem fogyasztasz elég gyakran, akkor étrend-kiegészítőkkel is hozzájuthatsz. A káros mikroorganizmusokkal szembeni védelmet tovább erősítheted például fokhagyma-kivonat, almaecet kapszula vagy magas dózisú C-vitamin szedésével.
3. Hagyd levegőzni intim részeidet is!
Hidd el, legintimebb tájékodnak is időnként "fel kell lélegeznie". Aludj meztelenül, vagy a hálóing alá ne húzz bugyit. Napközben tartózkodj a szoros, nem megfelelően szellőző ruhadaraboktól, mint a műszálas, poliészterből és bőrből készült alsó- és felsőruhák. Nedves és meleg körülmények között ugyanis kiválóan szaporodnak a gombák és baktériumok. Válassz inkább pamut alsóneműt, mert ez az anyag jól szellőzik, felszívja a nedvességet, így a bőröd nem fülled be. Edzés és úszás után, amilyen gyorsan csak lehet, öltözz át száraz ruhába!
4. Ne vidd túlzásba a tisztálkodást!
A megfelelő intim higiénia nagyon fontos, de bizony könnyen át lehet esni a ló túloldalára. A túlzásba vitt intim tisztálkodás ugyanúgy káros lehet a hüvely természetes ökológiájára, mint annak teljes elhanyagolása. A rendszeres (közel mindennapi) zuhanyzással nincs gond, de a hüvelyöblítés (irrigálás) nem javasolt, mert felboríthatja a hüvelyi flóra természetes egyensúlyát, ami gombás fertőzés és bakteriális vaginózis kialakulásához vezethet. Bőven elég, ha illat- és színezékmentes szappannal alaposan megmosod a hüvelybemenetet és szeméremajkakat. Ügyelj arra, hogy a szappant vagy bármi mást belsőleg ne használd!
5. Erősíts odalent is!
Nem születhet intim egészségről szóló cikk anélkül, hogy ez az „edzésforma” ne kerülne szóba. A Kegel-gyakorlatok minden életkorban nagyszerűek a hüvely számára, de különösen hasznosak a terhességre történő felkészülés során, illetve a terhesség alatt és után. A Kegel-gyakorlatok megerősítik a medencefenék izmait, ami csökkenti az inkontinencia és a kismedencei süllyedés (pl. méhsüllyedés) kockázatát. A hüvelytorna tehát nem csak a szexuális gyönyört képes fokozni, de számos más fontos előnye is van!
6. Szőrteleníts okosan!
Igen, tény, hogy a gyantázás drága és fájdalommentesnek sem éppen nevezhető, de sokkal kíméletesebb a hüvely körüli bőr számára, mint a borotválás. Habár a borotválás a szőrtelenítés leggyorsabb és legkényelmesebb módjának tűnik, csak a felszíni szőrt távolítja el, ami 1-4 nap múlva újra megjelenik. A folyamatos, gyakori vágás miatt az érzékeny bőrűeknél irritáció alakulhat ki. A gyantázás során ezzel szemben a szőrt a szőrtüszővel együtt tépik ki, ezért a szőr lassabban nő vissza, valamint sűrűsége is csökken, gyengébb lesz, vékonyabban nő majd ki. A gyantázás azért is biztonságosabb, mert el tudod kerülni az olyan problémákat, mint a vágások, a sebek, a szőrbenövés és a pirosodás.
7. Válaszolj a hormonális változásokra!
Egy nő életében történnek olyan nagy változások – nevezetesen a szülés és a menopauza – amikor kellemetlen hüvelyszárazsággal, hüvelyfájdalommal kell megküzdenie. Szerencsére a megfelelő síkosító, illetve étrend-kiegészítők használatával a probléma orvosolható. Menopauza során a petefészek kevesebb ösztrogént termel, amitől csökken a hüvelyváladék termelése, és elvékonyodik a hüvely hámrétege. Ettől a szexuális együttlét fájdalmassá válhat, sőt pecsételő vérzés is jelentkezhet az aktus után. Ugyanez a helyzet szülés után is, különösképpen szoptatás alatt. Menopauza idején a fitoösztrogének (pl. szója-izoflavon) szedése, a barátcserje, a poloskavész, illetve hüvelyi ösztrogénkrém segíthet. Szülés után inkább a vény nélkül kapható síkosítók javasoltak, mert az ösztrogénkrémek és kiegészítők nem mindig biztonságosak szoptatás alatt. Természetesen minden esetben konzultálj orvosoddal, mielőtt bármit is elkezdenél használni!