fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Női termékenységet támogató cikkek

A 10 legjobb természetes módszer makacs felfázás ellen

felfázás ellen

A sűrű vizelési ingerrel, égő-csípő érzéssel vagy alhasi fájdalommal járó felfázást több ok idézheti elő. A fertőzés legtöbbször bakteriális eredetű, de az életkor, a hajlam, illetve a szexuális úton terjedő betegségek is okozhatnak gyulladást. Mit érdemes tudni a felfázásról? Milyen módszerek segíthetnek a felfázás ellen? Hogyan lehet megelőzni a gyulladást? Cikkünkből minden kiderül.

Mik a felfázás okai és tünetei?

A felfázás, vagy más néven hólyaghurut a téli hidegben és nagy melegben egyaránt jelentkezhet. A betegséget valójában nem az altest lehűlése, a hideg idézi elő, hanem a különféle baktériumok, amelyek a húgycsövön keresztül bejutnak a húgyhólyagba, irritálják annak nyálkahártyáját és gyulladáshoz vezetnek.

Újszülött korban a fertőzésekre a fiúk hajlamosabbak, egyéves korra azonban a megbetegedés már gyakoribb a lányoknál. Mindez azzal magyarázható, hogy a női húgyutak rövidebbek a férfiakénál, így a fertőzést okozó baktériumok gyorsabban feljuthatnak a hólyagba. Emellett még egy anatómiai adottság növeli a nők felfázásának gyakoriságát: a végbélnyílás közel található a húgycső kivezetéséhez, így az ott található baktériumok könnyebben átjuthatnak.

Ezek a felfázás leggyakoribb okai

A baktériumok könnyen bekerülhetnek a szervezetbe a közös fürdőhelyek, uszodák, jakuzzik használata során, de a helytelen higiéniai szokások, a szexuális úton terjedő betegségek is előidézhetnek felfázást.

Menopauza esetén ugyancsak megnő az esélye a nőknél a gyulladásnak, mivel a rugalmatlanabbá váló szöveteken jobban átjutnak a baktériumok. Férfiaknál prosztata problémák miatt alakulhat ki felfázás.

Előfordulhat, hogy lehűlés idézi elő a gyulladást, néha elég lehet annyi, hogy mezítláb mászkálunk egy hideg felületen. A kórokozók megtelepedését idézheti elő az is, ha keveset iszunk vagy visszatartjuk a vizeletet, hiszen a vizeletáramlás általában kimossa a húgyutakba bejutó baktériumokat.

Nem szabad elfeledkezni a stressz hatásáról sem, ami úgyszintén szerepet játszhat a gyulladás kialakulásában.

Milyen tünetek utalnak felfázásra?

A felfázás leggyakoribb jele a megszokottnál gyakori vizelési inger, miközben a vizelet nehezebben ürül. Emellett a vizelés szúró, csípő érzéssel, akár fájdalommal társulhat, a fájdalom pedig a kismedencében vagy az egész alhasban is jelentkezhet. A megszokottnál sötétebb a vizelet, és egyúttal furcsa szaga is van, súlyosabb esetekben pedig véres vizelet is lehet, és láz, hidegrázás követheti.

A felfázás visszatérő is lehet, ha a baktériumok nem távoznak maradéktalanul a szervezetünkből, hiszen ez esetben bármikor szaporodásnak indulhatnak.

Így vedd fel a felfázás ellen a harcot otthon!

Az antibiotikumok szedése nem az egyetlen módja a felfázás kezelésének. A felfázás kezelése otthon is megoldható, számos természetes házi praktika is létezik, melyek használatával enyhíthetőek a kellemetlen tünetek, elősegíthető a gyorsabb gyógyulás vagy akár megelőzhető a fertőzés.

1.  Igyál sok folyadékot!

A magas folyadékbevitel felhígítja a vizeletet, ami rontja a kórokozó baktériumok szaporodásának esélyét. A sok víz emellett átmossa a vesét és a húgyutakat, megtisztítja őket a gyulladást okozó baktériumoktól és lerakódásoktól.

Legalább napi 2-2,5 liter folyadékot kell bevinni – de ha meleg, párás az időjárás, vagy sok mozgást végzünk, akkor ennél többre is szükség van.

2. Segítenek a gyógyteák!

Bizonyos gyógyfűből készült teák is hatásosak felfázás esetén. A cickafarkfűből, mezei zsurlóból és csalánból készült tea vizelethajtó hatása miatt fontos ebben az időszakban, elősegíti a baktériumok távozását a szervezetből, illetve megnehezíti a baktériumok megtelepedését.

A medveszőlő és aranyvessző készítmények is eredményesen alkalmazhatóak a húgyuti panaszokra, mint ahogy a lestyán gyulladáscsökkentő hatását is érdemes kihasználni.

3. Szedj probiotikumot!

A probiotikus élelmiszerekben vagy kiegészítőkben található hasznos baktériumok erősítik az immunrendszert, segítik a tápanyagok felszívódását és az emésztés egészséges működését. Emellett megakadályozzák azoknak a bélbaktériumoknak az elszaporodását, amelyek a hüvelyben és a húgyutakban lévő organizmusokkal együtt problémákat okozhatnak.

Elég akár napi 1 pohár joghurtot megenni a pozitív hatás elérése érdekében!

4. Egyél C-vitamint!

Felfázás esetén sokat segíthet a C-vitaminban gazdag ételek és italok fogyasztása. A magas dózisú C-vitamin (napi 1000 mg körül) visszaállítja a vizelet savasságát, ezzel meggátolja a baktériumok szaporodását.

5. Tedd félre a fokhagymával kapcsolatos aggályaidat!

A legújabb kutatások szerint a fokhagyma hatásos fegyver lehet az antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen. Az eredmények alapján a vizeletben talált baktériumok 56 százaléka nem reagált az antibiotikumos kezelésre, a fokhagyma-kivonat azonban ezeknek több mint 80 százalékát képes volt elpusztítani.

Ha nem kedveled a fokhagyma ízét vagy erős illatát, akkor a legjobb megoldás tabletta formájában bevinni.

6. Egyél tőzegáfonyát!

A tőzegáfonya hatásosságát a húgyúti fertőzések kezelésében már többször is bizonyították. Egy 2015-ös olasz kutatás szerint akár 73 százalékkal képes csökkenteni a betegség előfordulását a krónikus hólyaghurutban szenvedők esetében. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a tőzegáfonyában található antioxidáns vegyületek, az ún. proantocianidinek segítenek megakadályozni, hogy az E-coli baktérium hozzátapadjon a hólyag falát borító hámsejtekhez.

Fogyasztható nyersen, turmix formájában, gyümölcssaláta vagy sütemények részeként, áfonya lé vagy kapszula formájában is. Napi 6-800 mg vörös áfonya kivonat bevitele javasolt felfázás esetén.

7. Öltözz megfelelően

A fertőzések megelőzése, de a minél gyorsabb gyógyulás szempontjából is kritikus fontosságú az évszaknak megfelelő öltözködés. A természetes anyagú alsóneműk viselése javasolt, illetve érdemes kerülni a szoros ruhadarabokat, amik akadályozzák a bőr lélegzését, kedvezőtlenül hatnak a keringésre.

8. Használj melegítőpárnát!

A húgyúti fertőzések égető, nyomó, görcsös fájdalmat tudnak okozni. A tünetek enyhítésére az egyik legjobb megoldás egy melegítőpárna alkalmazása. Fontos, hogy ne legyen túl forró, ne helyezzük közvetlenül a bőrre és egyhuzamban 15 percnél tovább ne használjuk!

9. Borogass!

Érdemes kipróbálnod a borogatást, amihez használhatsz kamillateát, cickafarkfüvet, de akár konyhasót is. Nem kell mást tenned, mint 3-4 evőkanálnyi sót egy liter forró vízhez adni, majd a borogatásra szánt ruhadarabot belemártani. Ezt követően helyezd a hólyag fölé, az alhas területére.

10. Vegyél otthoni ülőfürdőt!

Otthoni fürdőhöz használhatsz gyógynövényeket, amit hasonlóan készíthetsz el: egy liter forrásban lévő vízhez tegyél 2-3 evőkanálnyi növényt, majd lehűlést követően öntsd a meleg fürdővízbe. Hatásos gyógynövény a cickafark, kamilla, zsurló, apróbojtorján, avagy a kamilla. Fürdőt csinálhatsz konyhasóval is: egy kiló sót tegyél a meleg vizes kádba, és közel fél órát maradj a vízben, de figyelj arra, hogy ne hűljön ki.

Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Probio10 Ultra+ kapszula
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna