A babatervezés során mindkét félre sok teendő hárul, és bizony nemcsak a nőknél, hanem férfiaknál is fontos a tudatos felkészülés! Ennek kiemelten fontos része a termékenység támogatása, hiszen modern életvitelünk, nem megfelelő táplálkozás- és életmódbeli döntéseink miatt a meddőségi problémák sajnos egyre gyakoribbak. De egészséges pároknak is jobb biztosra menni, és mindent megtenni a jó termékenységért – például a spermamennyiség növeléséért. Cikkünkből megtudhatod, miért és hogyan érdemes a női és férfi termékenységet fokozni, mi okozhat alacsony spermiumszámot, miért fontos a spermamennyiség növelése és milyen módszerekkel érhető el.
Teendők a babavállalás előtt
Tudatos tervezés, tájékozódás
A gyermekvállalás egy csodálatos dolog, egyben felelősségteljes és életre szóló döntés is minden pár életében. Leendő szülőként testileg és lelkileg is fel kell készülnötök – hiszen ez nemcsak saját érdeketek, a születendő gyermeketek egészségének és boldogságának is alapfeltétele.
Fontos a tudatosság, tájékozódás: a menstruációs ciklus megismerése, a termékeny napok jeleinek felismerése. Ebben segít a cikluskövetés módszere is, ami tanfolyam, ciklustanácsadó segítségével elsajátítható. Családtervezési programban, tanácsadásban komplex segítséget kaphattok a termékenység támogatásához, a fizikai és pszichés felkészüléshez.
A tudatos felkészüléshez a babalesz.hu szakértői cikkei, ingyenes kézikönyvei is rendelkezésre állnak, valamint hormonegyensúly tanácsadónk segítségét is kérhetitek.
A testi felkészülés legfőbb lépései
A felkészülést ajánlott a tervezett fogamzás előtt legalább 3 hónappal elkezdeni. A női és férfi termékenység szempontjából is fontos az egészséges táplálkozás (feldolgozott ételek kerülése, sok gyümölcs és zöldség, teljes kiőrlésű gabonafélék, magvak, sovány fehérjék és telítetlen zsírsavak), a dohányzás abbahagyása, alkohol és koffein elhagyása.
A rendszeres testmozgás is nélkülözhetetlen: legalább heti 5 napon 30 percet mozogjatok. Például gyaloglás, kerékpározás, úszás, jóga, vagy akár kertészkedés, házimunka – bármi, ami felpörgeti kicsit a vérkeringést.
A fogantatást és később a baba egészséges fejlődését, növekedését segítő tápanyagok bevitelét is el kell kezdeni már a tervezés időszakában. Különösen fontos a jól hasznosuló folát pótlása, illetve egy komplex termékenység támogató készítmény használata.
A lelki felkészülés is nagyon fontos
Habár a gyermekvállalással kapcsolatos testi, lelki terhek jelentős részét a nő viseli, alapvetően egy közös ügyről van szó, ami a férfiakat is mélyen érinti. Ráadásul a fogantatást is megnehezítheti, ha egy férfi stresszes, szorong vagy depressziós.
Szánjatok több időt a kikapcsolódásra, magatokra és egymásra (pl. masszázs, pihentető fürdő, közös programok), végezzetek légzőgyakorlatokat, sétáljatok a természetben, találjatok örömteli hobbikat. Beszélgessetek sokat a családalapításról, családbővítésről, osszátok meg egymással gondolataitokat, keressetek együtt választ a felmerülő kérdésekre. Készüljetek fel a szülői szerepekre, a pozitív és negatív változásokra egyaránt. Tanuljátok meg a konfliktuskezelést!
Fokozzátok a termékenységet!
Miért van erre szükség?
A meddőség Magyarországon minden negyedik párt érint. Sajnos még ma is szinte mindig a nők érzi magukat felelősnek, pedig az esetek 40%-ában a férfiban, 40%-ában a nőben, 20%-ában pedig mindkét félben keresendő az ok. Szerencsére majdnem mindig kezelhető, sokszor természetes úton.
A termékenység támogatása az egészséges pároknak is hasznos, mai modern életvitelünk mellett. Elősegíti a mielőbbi teherbeesést, és megalapozza az egészséges magzatfejlődést is!
Milyen tényezők vannak hatással a női termékenységre?
- Életkor: a petesejtek mennyisége, minősége is csökken az életkorral.
- Testsúly: a túlsúly és a túl alacsony testsúly is probléma.
- Dohányzás: dohányzó nőknél 3-szor gyakoribb a meddőség.
- Alkoholfogyasztás: heti 1 pohár alkoholos ital is felére csökkentheti a termékenységet.
- Betegségek, fertőzések: nőgyógyászati betegségek (pl. PCOS, endometriózis), egyéb problémák (pl. pajzsmirigyzavar, D-vitamin-hiány), szexuális úton terjedő fertőzések (chlamydia, gonorrhea)
- Anatómiai rendellenességek: például petevezeték-elzáródás.
- Gyógyszerek, drogok: akár vény nélkül kapható gyulladáscsökkentők, fájdalomcsillapítók is akadályozhatják a teherbeesést.
- Stressz: a tüszőérést, beágyazódást is akadályozhatja.
Mit lehet tenni a női termékenység fokozásáért?
A termékenységet elősegítő vitaminok, ásványi anyagok és egyéb tápanyagok kiegyensúlyozott táplálkozással vihetők be a szervezetbe. Sok zöldség és gyümölcs, finomított gabonák helyett teljes kiőrlésűek, hüvelyesek, magok, sovány húsok, omega-3-ban gazdag halak. A szükséges vitaminok és ásványi anyagok pótlásában az étrend-kiegészítők is nagyban segítenek.
Fontos az aktív életmód, legalább napi fél óra közepes intenzitású aerob mozgás, például tempós gyaloglás, kerékpározás. Tilos a dohányzás, alkoholfogyasztás. A stressz csökkentésében segíthet a jóga, meditáció, légzőgyakorlatok, olvasás, pihenés a természetben, élvezetes és feltöltő hobbik.
Férfi termékenység 1x1
A férfi termékenység alapjai
Az ondó, más néven sperma a herékben termelődik és a herékben található vezetékekben tárolódik. Tömegének csak 5%-a hímivarsejt (spermium). Orgazmus során a hímvesszőből távozik az ondó a hüvelybe, onnan a spermiumok a méhszájon át a méhüregbe, majd a petevezetékbe jutnak, ahol találkozhatnak a petesejttel.
A normális ondómennyiség 1,5 és 6 ml közötti folyadék (1/3-1 teáskanálnyi mennyiség). Az egészséges ondótermelést három fő hormon egyensúlya határozza meg: tesztoszteron, folliculus-stimuláló hormon (FSH) és luteinizáló hormon (LH).
A potencia is a férfi termékenység kritikus összetevője. A merevedési zavar megnehezíti, az impotencia pedig ellehetetleníti a közösülést, így a petesejt sikeres megtermékenyülését is.
Mi okozhat alacsony spermiumszámot?
A férfi meddőség egyik kifejezetten gyakori oka az, hogy nem megfelelő a spermiumok száma. Ez azt jelenti, hogy 1 ml ondóban 15 milliónál kevesebb, vagy a teljes ejakulátumban 39 milliónál kevesebb spermium található.
Az alacsony spermiumszám lehetséges okai:
- hormonegyensúly felborulása (pl. alacsony tesztoszteronszint)
- nemi szervek fertőzése (pl. chlamydia, gonorrhea, prosztatagyulladás)
- genetikai probléma (pl. Klinefelter-szindróma)
- szervi probléma (pl. baleset vagy műtét miatti elzáródás, veleszületett rendellenesség)
- immunológiai ok
- herevisszértágulat, hereleszállási zavarok, here- vagy sérvműtét
- túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás, kábítószer-használat
- bizonyos gyógyszerek (pl. egyes antibiotikumok, antidepresszánsok)
- túlsúly, elhízás
- herék túlmelegedése (pl. gyakori szaunázás, meleg vizes fürdőzés)
- stressz
- krónikus betegség (pl. cukorbetegség, vese- és májelégtelenség)
Mi okozhat még férfi meddőséget?
Nemcsak a spermiumok számával lehet probléma, hanem alakjukkal (morfológia) és mozgásukkal (motilitás) is. Az okok hasonlóak, mint alacsony spermiumszám esetében. Ha nem a spermiumok mennyiségével vagy minőségével van gond, akkor ejakulációs zavar (pl. korai/késői magömlés, retrográd ejakuláció) vagy szexuális zavar is meddőséghez vezethet.
Miért fontos a spermamennyiség növelése?
Az ondómennyiség növekedésével nő az ép és aktív spermiumok száma is, ami azt jelenti, hogy a megtermékenyítés esélye is növekszik. Minél több a spermium, annál nagyobb a valószínűsége, hogy valamelyik odaér a petesejthez és egyesül vele. Különösen fontos ez napjainkban, mivel az utóbbi évtizedekben a férfiak spermiumszáma több mint 50%-kal csökkent.
A sperma mennyiségéről és minőségéről is átfogó képet ad a spermavizsgálat: cikkünkből kiderül, hogyan zajlik és pontosan mit mutat meg!
8 lépés, ami segít a spermamennyiség növelésében
1. Antioxidánsok fokozott bevitele
Számos vitamin, ásványi anyag és egyéb tápanyag létezik, amely antioxidáns hatásával védelmezi a spermiumokat, így növeli azok számát. Ilyen a húsokban, tenger gyümölcseiben, diófélékben előforduló szelén és cink, a kiviben, paprikában, narancsban található C-vitamin, a zöld levelű zöldségekben található folát és E-vitamin és a paradicsomban található likopin.
A FertiMAX csomag férfiaknak a spermiumszám növelését és a spermaminőség javítását támogatja. A benne lévő termékek természetes összetevőket tartalmaznak – vitaminokat, ásványi anyagokat, gyógynövényeket és a legerősebb antioxidánsokat – a normál spermaképződésért és a spermiumok egészségéért.
2. Relaxáció, stresszcsökkentés
A tartósan fennálló, intenzív stresszhatástól megemelkedik a kortizol hormon szintje, ami jelentősen csökkenti a tesztoszteronszintet, ezzel együtt pedig a spermatermelést. A stressz menedzseléséhez gyakran elég ha beiktatunk stresszcsökkentő lépéseket – például rendszeres edzés, meditáció, jóga, napi 7-8 óra minőségi alvás, természetjárás, mélylégzés, masszázs.
3. Egészségtelen helyett egészséges zsírsavak
A transzzsírok bevitelének emelkedése a spermiumszám csökkenésével jár. Transzzsírok csak feldolgozott élelmiszerekben, elsősorban a részlegesen hidrogénezett növényi zsiradékokban, ezekkel készült és ezekben sütött ételekben találhatók (pl. péksütemények, félkész és gyorséttermi ételek). Az omega-3 zsírsavak viszont javítják a spermamennyiséget: legjobb forrásai a hideg vízi tengeri halak (pl. lazac, hering, szardella, szardínia) és étrend-kiegészítők.
4. Dohányzás elhagyása
Egy 2016-os tanulmány több mint 20 korábbi kutatást elemzett (összesen csaknem 6000 résztvevőt) és egyértelműen igazolta, hogy a dohányzás csökkenti a spermiumszámot. Minél többet dohányzik egy férfi, annál gyengébb a spermaminősége – de már napi egy szál is negatívan hat.
5. Alkoholfogyasztás mellőzése
A túlzott alkoholfogyasztás negatívan hat a tesztoszteronszintre, a spermiumok mennyiségére és minőségére is. Egy kutatás alapján a túl sok alkoholt fogyasztó férfiak között kb. harmadannyian rendelkeznek normál spermiumszámmal és sperma egészséggel, mint a nemdohányzó és alkoholt nem fogyasztó férfiak között.
6. Egészséges testsúly és aktív életmód
A túlsúly és soványság is felboríthatja a férfi hormonegyensúlyt, csökkentheti a spermatermelést. Az elhízással társuló állapotok (pl. inzulinrezisztencia, cukorbetegség) szintén befolyásolják az ondómennyiséget és spermaminőséget. A mozgás a fogyást és termékenységet is támogatja: heti 4-6 x 30-60 perc közepes intenzitású mozgás (pl. tempós séta, kocogás) növeli a spermiumszámot.
7. D-vitamin pótlása
Kutatások alapján a D-vitamin-ellátottság és az egészséges spermatermelés között erős összefüggés áll fenn. Amikor férfiaknál korrigálták a D-vitamin-hiányt, a spermiumok mennyisége és mozgása is javult. Napi 1 Babalesz D3-vitamin + olívaolaj kapszulával fenntartható a normál D-vitamin-szint!
8. Semmi forróság
A spermiumok számára ideális hőmérséklet kicsit alacsonyabb, mint a test hőmérséklete, ezért is vannak a herék a testen kívül. A forróság károsítja a hímivarsejteket, ezért kerülendő a hosszú ülés, szauna, jacuzzi, forró fürdő és zuhanyzás, szűk alsónemű, laptop ölben való használata.
A babaprojekt sikeréért mindketten tehettek
A termékenység támogatása mindkettőtöknél egyformán fontos, ha babát szeretnétek. Szerencsére sok dolog hasznos ezen a téren: kiegyensúlyozott, vitamindús táplálkozás, rendszeres testmozgás, stresszcsökkentés. Az ejakulátum mennyisége, vagyis a spermamennyiség is természetes módon növelhető, ami jelentősen segíti a babaprojekt sikerét. Többek között az antioxidánsokban gazdag ételek (pl. zöldségek, gyümölcsök, magok) és omega-3 zsírsavak fogyasztása, a D-vitamin pótlása, a káros szokások elhagyása és a célzott étrend-kiegészítés is egytől egyik olyan lépések, amelyek bizonyítottan hozzájárulnak a spermamennyiség növeléséhez.