fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Étrendek, diéták a teherbeesésért

HPV ellen ezekre is gondolj: étrend és életmód

HPV ellen ezekre is gondolj: étrend és életmód

A humán papillóma vírusról (HPV) kevés szó esik, pedig ötből négy ember megfertőződik vele életében legalább egyszer. Habár az esetek többségében a szervezet legyőzi a vírust, mégis érdemes komolyan venni, hiszen kínzó tünetekkel is járhat és bizonyos esetben rákos betegség kialakulását is előidézheti. Mint minden vírusos fertőzés esetén, a kérdés felmerül: segíthet-e a megelőzésben, gyógyulásban az étrendünk, illetve általában véve életmódunk? Cikkünkből választ kapsz erre a kérdésre!

Mi a HPV-fertőzés, és miért lehet veszélyes?

A mikroorganizmusok közül az egyik leggyakrabban fertőző kórokozó a HPV, azaz a humán papilloma vírus családja. Több mint 150 törzse ismert, melyeket három csoportba sorolnak: a magas rizikójú, az átmeneti és az alacsony rizikójú. Az alacsony kockázatú típusok szemölcsöket okoznak, a magas kockázatúaknak szerepük van a daganatos betegségek kialakulásában.

A magas kockázatú HPV törzsek bizonyítottan szerepet játszanak a méhnyak-, a hüvely-, a szeméremtest-, a szájüregi-, az ajak-, a gége-, a végbél-, és a péniszrák kialakulásában.

A HPV leggyakrabban szexuális úton terjed, de fontos megjegyezni, hogy nem kizárólag így terjedhet! A világon mintegy 660 millió ember jelenleg is hordozza és becslések szerint a szexuálisan aktív népesség közel 80 százaléka találkozik élete során a HPV-vel.

A HPV-fertőzés megelőzése

A fertőzés megelőzésének eszközei: a biztonságos szex, monogám és tartós párkapcsolat, a mechanikus védelem (rendszeres óvszerhasználat), a szűrővizsgálat és a védőoltás. Fontos tudni, hogy az óvszer használata nem minden esetben 100%-os biztonságú, mivel a fertőzés nem korlátozódik a nemi szervekre, annak környékén is megtelepedhet.

Az étrend szerepe a HPV-fertőzés leküzdésében

Ha HPV gyanút vagy HPV-fertőzést állapítottak meg nálad, hasznodra válhat, ha tápanyagokban gazdag ételeket fogyasztasz. Az alábbi ételekről, illetve tápanyagokról kutatások megállapították, hogy segíthetnek a gyógyulási folyamatban, illetve a rák kockázatának csökkentésében.

Keresztesvirágú zöldségek

A keresztesvirágú zöldségek (pl. brokkoli, karfiol, káposzta) egy glükozinolát nevű kénvegyületet tartalmaznak. A glükozinolátok lebomlása során egy indol-3-karbinol nevű vegyület keletkezik, ami képes lehet bizonyos rákfajták növekedését megállítani. A Linus Pauling Institute szerint előzetes HPV kutatások kimutatták, hogy a napi 200 és 400 mg közötti indol-3-karbinolt szedő nőknél 12 hét alatt teljes mértékben visszafordult a rákot megelőző méhnyaki elváltozások fejlődése.1 Az eredmények hasonlóan pozitívak voltak a szeméremtest elváltozásai esetében is, ami a HPV gyakori következménye.

Az indol-3-karbinol jó forrásai: brokkoli, fodros kel, káposztafélék, retekfélék, torma, vízitorma, karfiol, kelbimbó, karalábé.

Emellett étrend-kiegészítő formájában is kapható.

Folsav

A cervikális (méhnyaki) diszplázia a méhnyak nyálkahártyasejtjeiben jelentkező elváltozás, amely rákmegelőző állapotnak is tekinthető, mivel hosszabb-rövidebb idő után igazoltan rákos betegség alakul ki belőle. A cervikális diszplázia általában a HPV-fertőzés következtében alakul ki. A University of Maryland Medical Center tájékoztatása szerint a HPV-vel fertőzött, folsavhiányos nőknél magasabb a cervikális diszplázia kialakulásának kockázata. 2 Ha a cervikális diszplázia tüneteit mutatod, a folsav segíthet az abnormális sejtek rákká válását lelassítani. Az extra folsav fogyasztása ugyanakkor nem fordítja vissza a cervikális diszpláziát.

Jó folsav-források: spárga, keresztesvirágúak, sötétzöld leveles zöldségek, teljes kiőrlésű gabonafélék, tojássárgája, hüvelyesek.

Béta-karotin

A béta-karotin egy növényi festékanyag, ami a szervezetben retinollá alakul, ami az A-vitamin egyik formája. A béta-karotin hiány növeli a cervikális diszplázia és rák kialakulásának kockázatát HPV-vel fertőzött nők esetében. Egy 2010-ben publikált tanulmány szerint a magas béta-karotin szinttel rendelkező nőknél akár 50 százalékkal kisebb a HPV-fertőzés esélye, mint az alacsony béta-karotin szinttel rendelkező nőknél.3

Kiváló béta-karotin forrás többek között a sütőtök, az édesburgonya, a répa, a sárgadinnye, a tök, a brokkoli, a saláta és a paradicsom.

C-vitamin

A C-vitamin az egyik legfontosabb immunrendszer erősítő tápanyag, ami segíti szervezetünket a fertőzések leküzdésében. Egy, a Nutrition and Cancer című tudományos folyóiratban megjelent tanulmány szerint a nagyobb mennyiségű C-vitamint fogyasztó nőknél alacsonyabb a cervikális diszplázia kockázata.4

Jó C-vitamin forrás például a csipkebogyó, a fekete ribizli, a kiwi, az édes pirospaprika, a brokkoli, a savanyú káposzta.

Antioxidánsok

A HPV egyes típusai a bőrön okoznak szemölcsöket, melyek a test további pontjaira is továbbterjedhetnek. A University of Maryland Medical Center a szemölcs tüneteinek megelőzésére és csökkentésére antioxidánsokban gazdag ételek fogyasztását javasolja. Az antioxidánsok semlegesítik a szervezetet károsító, rákkeltő szabad gyököket.

Antioxidánsokban gazdag például az áfonya, a paradicsom, az eper, a cseresznye, a cukkini, a tök, a zöld tea és a kaliforniai paprika.

Ezeket kerüld el! Ösztrogén és fitoösztrogén

Mivel az ösztrogén szerepet játszik a HPV-fertőzések kialakulásában, megmaradásában, és a méhnyakrák növekedésében is, ezért legjobb, ha távol maradsz az ösztrogénben gazdag ételektől. A fitoösztrogének (növényi ösztrogének) ugyancsak kockázati tényezők a rákot megelőző méhnyaki elváltozások kialakulásában.

Ösztrogén és fitoösztrogén tartalmú ételek például a szójabab, a lenmag, a napraforgómag, a tofu, a hús- és tejtermékek.

Egyéb környezeti és életmódbeli tippek

Egészségünkre, szervezetünk védekezőképességére az étrendünk mellett számos egyéb tényező is hatással van. Amellett, hogy táplálkozásodra figyelsz, néhány környezeti és életmódbeli változtatás sem árt.

• Ha eddig még nem tetted, akkor szokj le a dohányzásról

• Csökkentsd (vagy inkább teljesen hagyd abba) az alkoholfogyasztást

• Mérsékeld, vagy teljesen kerüld el a kávéfogyasztást

• Mozogj rendszeresen

Jógázz, meditálj

• Használj természetes, vegyszermentes tisztítószereket

• Aludj 8 órát minden este

Felhasznált irodalom
1 http://lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/indole-3-carbinol
2 Butterworth CE Jr1, Hatch KD, Soong SJ, Cole P, Tamura T, Sauberlich HE, Borst M, Macaluso M, Baker V.: Oral folic acid supplementation for cervical dysplasia: a clinical intervention trial.
Am J Obstet Gynecol. 1992 Mar;166(3):803-9.
3 Yurii B. Shvetsov, Brenda Y. Hernandez, Lynne R. Wilkens, Pamela J. Thompson, Adrian A. Franke, Xuemei Zhu, and Marc T. Goodman: Plasma Micronutrients and the Acquisition and Clearance of Anal Human Papillomavirus Infection: the Hawaii HPV Cohort Study, Cancer Res. 2010 Dec 1; 70(23): 9787–9797.
4 Ghosh C, Baker JA, Moysich KB, Rivera R, Brasure JR, McCann SE.: Dietary intakes of selected nutrients and food groups and risk of cervical cancer. Nutr Cancer. 2008;60(3):331-41. doi: 10.1080/01635580701861769.
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Probio10 Ultra+ kapszula
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna