fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Női termékenységet támogató cikkek
Ovuláció

Az elmaradt peteérés tünetei, okai, jelentése

Az elmaradt peteérés tünetei, okai, jelentése

A peteérés kimondottan fontossá válik, amikor egy nő babát tervez, ugyanis ebben az időszakban a legtermékenyebb a női szervezet. Annak érdekében, hogy mihamarabb sikeres legyen a baba projekt, érdemes ismerni és követni a ciklus egyes szakaszait, főként a peteérés időpontját. Fontos továbbá ismerni azokat az okokat, melyek egy elmaradt peteérés mögött húzódhatnak, valamint, hogy a tünetek ismeretében gyorsan fel tudjuk azt ismerni. Ebben a cikkben mindezekhez iránymutatást adunk, hogy megkönnyítsük a babatervezést és világosabbá tegyük, hogyan is zajlik a peteérés. Az alábbiakban olvashatsz a női ciklus szakaszairól, az elmaradt peteérés lehetséges okairól, valamint arról, hogyan lehet túllendülni az észlelt problémán.

A női ciklus szakaszai

A menstruációs ciklus jellemzően 28 napos, de 21 és 35 nap között normálisnak mondható. A ciklus során az agyalapi mirigy és a petefészkek összehangolt munkával termelnek és bocsátanak ki megfelelő hormonokat, hogy felkészítsék a szervezetet egy esetleges teherbe esésre. Amennyiben nem alakul ki terhesség, a hormonok – testünk kémiai hírvivői – vezényletére a méh nyálkahártyája havi szinten leválik.

Hormonális változások a testben

  • A ciklus során az ösztrogén hormon szintje megemelkedik, majd ennek hatására megérik és kiszabadul egy petesejt a petefészekből. Ez maga az ovuláció. Ilyenkor a méhnyálkahártya is elkezd megvastagodni.
  • A ciklus második felében a progeszteron hormon tevékenysége kerül előtérbe, amely segíti a méhet felkészülni a megtermékenyített petesejt befogadására.
  • Az érzelmi változásokban is fontos szerepet játszanak a hormonok. A peteérés során a magas ösztrogén szintnek köszönhetően rendkívül energikusnak érzi magát az ember. Ezzel szemben a menstruáció előtti tünetegyüttes vagy PMS során az ösztrogénszint csökken, a progeszteronszint pedig megemelkedik; ez együttesen szorongáshoz, hangulatingadozásokhoz és alhas, mell, valamint a derék környéki fájdalmakhoz vezet.

Fázisok

  • A tüszőfázis (follikuláris szakasz) a menstruáció első napjával kezdődik. A menstruáció végén, a méhnyálkahártya felső rétegének leválását követően az ösztrogén hormon hatására a méh újra megkezdi a felkészülést egy megtermékenyített petesejt beágyazódására. Ekkor a nyálkahártya megvastagszik, megtelik tápanyagokkal és kialakul egy ún. „petesejtágy”. Mindeközben a petefészekben megérnek a szunnyadó tüszők, amelyek egy-egy petesejtet foglalnak magukba. A fázis hossza egyénenként eltérő lehet; 28 napos ciklus esetén körülbelül 14 napig, hosszú ciklus esetén azonban 21 napig is tarthat, majd az ovulációval (peteérés) egyidőben ér véget.
  • Az ovuláció a ciklus második felében megy végbe – jellemzően annak 14. napján, 11-16 nappal a következő menstruáció előtt. Ilyenkor az egyik tüsző megreped és kiszabadul belőle egy érett petesejt, amely a petefészekből a méhbe vándorol a petevezetéken keresztül. A teljes fázis általában három-négy napig tart, de a termékeny napok száma hat: az ovuláció napja, plusz az azt megelőző 5 nap. Amennyiben a spermiumok ez idő alatt elérik a petevezetéket, megtermékenyítésre kerülhet sor.
  • Az ovuláció végével megkezdődik a luteális fázis, mely a menstruáció első napjáig tart. Lényege, hogy a szervezet felkészítse magát a következő ciklusra. Ennek során a megrepedt tüszők helyén kialakult sárgatest progeszteront termel, mely előkészíti a méhnyálkahártyát a megtermékenyített petesejt befogadására.
  • A menstruáció akkor következik be, ha nem történik megtermékenyítés. Ilyenkor a nem megtermékenyült petesejt egy napon belül még a petevezetékben feloldódik. Ennek során a méhnyálkahártya felső rétegei, az előkészített a petesejtágy szükségtelenné válnak, leválnak, majd vérzés kíséretében a hüvelyen keresztül távoznak a szervezetből. Ezzel új ciklus kezdődik.

Mi befolyásolhatja, hogy megváltozzon a ciklus?

A ciklusod megváltozásának számos oka lehet, az alábbiakban összeszedtük, mikre gyanakodhatunk, ha változást észlelünk a megszokott ciklusban. Az okok között szerepelhet terhesség, bizonyos diéták, fogamzásgátló tabletták szedése, stressz vagy akár szervi rendellenesség is.

Az elmaradt peteérés tünetei, okai

Elmaradt peteérés

Mit jelent?

  • Alapvetően akkor beszélünk elmaradt peteérésről, ha a finoman összehangolt folyamat valamelyik fázisának akadályozottsága miatt a pete nem érik meg és nem szabadul ki a petefészkéből. Nem lehetetlen, hogy valakinek egy hónapban elmarad a peteérése, majd a következőben ismét normálisan ovulál.
  • Előfordulhat, hogy észre sem vesszük az elmaradt peteérést, mert a menstruáció továbbra is normális, de az is megtörténhet, hogy a menstruáció leáll. Emellett ovulációs teszttel is tetten érhető a kimaradás.
  • A rendszertelen menstruáció annak a jele is lehet, hogy esetleg nem történik állandó peteérés. Amennyiben az elmaradt peteérés krónikus, akkor beszélünk terméketlenségről.

Az elmaradt peteérés okai

A ciklus bármely pontjában lehet fennakadás

  • Mivel a ciklus során végbemenő folyamatok egymásra épülnek egy rendkívül érzékeny rendszerben, a legkisebb akadálytól is tapasztalhatunk elváltozást. A rendszerestől eltérő körülmények olyan hormonális változásokat indítanak el, amelyek az egész ciklusra hatással vannak.

PCOS

  • A PCOS az egyik leggyakoribb oka az elmaradó peteérésnek. Ilyenkor a hormonok nem képesek összehangolt működésre. Számos további tünete is lehet, mint például a petefészekben létrejövő kis ciszták, elhízás, zsírosodó bőr, depresszió, valamint nem kívánt arcszőrzet. Súlyos esetekben meddőséget is okozhat. Sajnos nem ritkák a tünetmentes esetek sem, ilyenkor előfordulhat, hogy az érintettek nem is tudják, hogy ez az állapot áll fenn, amíg meg nem próbálnak teherbe esni. Ha felmerül a rendellenesség gyanúja, mindenképp fordulj szakemberhez.

Korai menopauza

  •  Korai menopauzáról akkor beszélünk, ha a petefészek működése 40 éves kor előtt leáll, a peteérés és menstruáció megszűnik. Ez is egy folyamat azonban, akárcsak a rendes menopauza, tehát nem egyik napról a másikra következik be.

Menopauza

  • A változókor közeledtével is megnövekedhet a peteérés nélküli hónapok száma, hiszen a petefészek működése csökken, a hormonszintek csökkennek.

Egyéb betegségek

  • A cukorbetegség, a kontrollálatlan magas vércukorszint is befolyásolhatja a peteérést.

Életmód

  • A stressz (főként a ciklus első időszakában jelentkező stresszhatás) szintén vezethet elmaradó peteéréshez.
  • A hirtelen súlyveszteség vagy kórosan alacsony testsúly is a lehetséges okok között van. Egyes kutatások szerint minimum 22 százalékos testzsírszázalék szükséges a normális menstruációs ciklushoz.
  • A kiegyensúlyozatlan, nem megfelelő táplálkozás is a lehetséges okok között van (kevés zöldség és gyümölcs, sok transzzsír és kevés telítetlen zsír, sok feldolgozott, finomított élelmiszer, túlzott húsfogyasztás).
  • A túlzottan megterhelő testedzés is vezethet az ovuláció hiányához.

Az elmaradt peteérés tünetei

  • Éjszakai izzadás, hőhullámok – Ezek a tünetek gyakran fel is ébresztik az érintettet, így alvászavarokhoz vezethetnek.
  • Menstruációs rendellenességek – Ez jelentheti az egyes fázisok eltolódását, ritkán jelentkező vagy teljesen elmaradó menstruációt, szokatlanul erős vagy gyenge menstruációt is.
  • Csökkenő libidó, hüvelyszárazság
  • Ingadozó hangulat – Ingerlékenység és szorongás is jelentkezhet tünetként.
  • Külsőleg észlelhető tünetek – A hirtelen súlygyarapodás, hajhullás, vagy szokatlan helyeken (arc, has) észlelt szőrnövekedés is árulkodó lehet.
  • Teherbeesési nehézségek – Ovuláció nélkül lehetetlen a teherbeesés, ezért a babaprojekt sikertelensége is egyik jele lehet a peteérés elmaradásának.

Mit tehetünk?

Az elmaradt peteérés tünetei van, hogy enyhíthetők, de mindenképpen fontos kivizsgáltatni azokat, kimondottan abban az esetben, ha az ember éppen családalapítás előtt áll. Az alábbiakban röviden áttekintjük, milyen megoldások állnak rendelkezésre, amennyiben a korábbiakban felsorolt tüneteket tapasztaljuk, valamint, hogy pontosan mit is vizsgál az orvos, amennyiben orvosi vizsgálatra kerül a sor.

Keressünk fel orvost!

Mit vizsgál?

  • a hormonszint vizsgálata szinte garantált, ezt vérvizsgálattal mérik (különös tekintettel a progeszteronszintre)
  • szintén vérvizsgálat mutathatja ki bizonyos antitestek jelenlétét a vérben
  • a petefészkek és a méhnyálkahártya állapotának ellenőrzéséhez előfordulhat, hogy ultrahangos vizsgálatot kell végezni

Tanácsot ad a kezelést illetően

  • A számos lehetséges ok miatt különféle kezelések ajánlottak, ám minden esetben fontos, hogy hallgassunk az orvos által előírt szabályokra!
  • A PCOS kezelése személyre szabottan, orvos által, valamint az orvos javaslatainak betartásával történik.
  • Előfordulhat, hogy gyógyszeres kezelést írnak elő – a hormonszintet növelő gyógyszerek elősegíthetik a tüszőérést.
  • Az injekciós kezelések is gyakran felmerülnek – a hCG, FS, valamint GnRH injekciók elősegítik a peteérés előfordulását.
  • Amennyiben kimondottan a családalapítás a cél, a teherbeesés alternatív módja lehet az IVF (közismertebb nevén lombikbébi) módszer. Ez az eljárás azoknál alkalmazható, akik több mint egy éve nem tapasztaltak ovulációt. Az eljárás során a petesejteket manuálisan kivonják ki a petefészkekből, majd megtermékenyítik és beültetik azokat a méhbe.

Életmódbeli változtatások

Ahogy korábban is írtuk, a kezelés nagy mértékben függ a kiváltó októl, de gyakran életmódbeli változtatásokkal is érhető el pozitív eredmény.

  • A stresszkezelés,
  • a helyes táplálkozás
  • és a mérsékelt fizikai aktivitás is arra ösztönözheti a szervezetet, hogy helyreállítsa a hormonális egyensúlyhiányt.
  • Ha a peteérés elmaradásának oka az egyén testsúlya, az egészséges testsúlyhoz való visszatérés és annak megőrzése segíthet az egészséges ovuláció visszaállításában.
  • Az ovuláció támogatásában étrend-kiegészítők is segítségedre lehetnek, úgymint: mio-inozitol, folát, Q10 koenzim és N-acetil-cisztein.

Sok esetben tehát megelőzhető, vagy helyreállítható a rendszertelen, megszűnő peteérés. Amennyiben olyan esettel találjuk szemben magunkat, amikor már orvoshoz kell fordulni, mindenképpen fogadjuk meg a szakember tanácsait és azok szerint járjunk el a kezelési időszak során. Ahogy megannyi egészségügyi probléma esetében, úgy a peteérés elmaradásának esetében is igaz, hogy egy helyes életmóddal rengeteg pozitív hatást érhető el. Ha a közeljövőben babát tervezel, érdemes kiemelt figyelemmel követni a ciklusod, főként a termékeny napokat - az ovulációt-, hogy mihamarabb új családtagot köszönthessetek.

Felhasznált irodalom
clevelandclinic.org/health/diseases/21698-anovulation
healthline.com/health/pregnancy/anovulatory-cycle#treatment
osmosis.org/answers/anovulatory-cycle
novaivffertility.com/fertility-help/what-are-treatments-anovulation
medicalnewstoday.com/articles/318552
nogyogyasz.hu/beszeljunk-rola/no-vagyok/elmaradt-peteeres-tunetei/
healthline.com/health/pregnancy/anovulatory-cycle
vierafertility.com/blog/reasons-for-not-ovulating/
osmosis.org/answers/anovulatory-cycle
mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186
obtampon.hu/tanacsok/menstruacio/menstruacios-ciklus
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Netamin Mio-inozitol por
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna