Hormonegyensúly és egészség a sejtek szintjén: támogasd szervezeted normál működését komplex módon, egészséges életmóddal és tudományosan vizsgált tápanyagokkal!
Ezt a terméket célzottan úgy fejlesztettük ki, hogy az önmagában bevitt indol-3-karbinolhoz képest még sokoldalúbban és hatékonyabban támogassa szervezetedben a hormonegyensúlyhoz szükséges méregtelenítési folyamatokat. A babára vágyó párok női és férfi tagjának is kiemelten ajánljuk, hiszen sajnos modern világunkban életmódunkból és környezetünkből fakadóan is egyre gyakoribbak a hormonháztartás zavarai, különösképpen a magas ösztrogénszint (ösztrogén dominancia).1-4
Táplálkozásunk tápanyagokban, rostokban szegény, keveset mozgunk, sokat stresszelünk, rosszul alszunk és olyan külső méreganyagoknak is folyamatosan ki vagyunk téve, melyek bizonyítottan beavatkoznak a hormonrendszer működésébe, utánozzák az ösztrogén hormonokat.5-7 Légszennyezés, ipari kibocsátás, adalékanyagok, tisztítószerek, kozmetikumok, műanyagok, gyógyszerek – mind-mind hormonromboló (endokrin diszruptor) vegyületek forrásai.
Mindennek az eredménye? Nőknél cikluszavarok, ovulációs problémák, hormonális betegségek, melyek mind megnehezítik, elodázzák vagy akár ellehetetlenítik a teherbeesést. Férfiaknál pedig az ösztrogénszint emelkedése figyelhető meg, mely gyakran a tesztoszteronszint csökkenésével párosul, és negatív hatással van a spermiumok mennyiségére, minőségére is.
A Netamin Indol-3-karbinol Mátrix kapszula a kiegyensúlyozott, vegyes étrend és az egészséges életmód kiegészítésével támogatja a női és férfi szervezet hormonegyensúlyát, az ösztrogének és az egyéb méreganyagok egészséges anyagcseréjét, lebontását és kivezetését.
Az indol-3-karbinol (I3C) egy természetesen előforduló növényi vegyület, amely nagy mennyiségben megtalálható a keresztesvirágú növényekben (pl. brokkoli, káposzta, karfiol, kelbimbó).8,9 Valószínűleg ezeknek a zöldségeknek a legtöbbet tanulmányozott összetevője, egy komplex indol, ami fogyasztást követően a gyomorban és bélrendszerben lebomlik és több száz egyedülálló, biológiailag aktív származék jön létre belőle.
Az indol-3-karbinollal kapcsolatos tudományos vizsgálatok napjainkban is tartanak, jelenlegi ismereteink arra utalnak, hogy az indol-3-karbinolban gazdag zöldségek rendszeres fogyasztása jótékonyan befolyásolhatja az ösztrogén és tesztoszteron metabolizmusát, más szóval anyagcseréjét.10,11 Ezzel rendkívül sokoldalú módon képes lehet a női és férfi egészség támogatására.
Az indol-3-karbinol megfelelő bevitele szakértők szerint például mióma, endometriózis, PCOS és PMS esetén is esszenciális lehet.
A mértékadó tudományos szakirodalomra támaszkodva jött létre ez a komplex formula. Az indol-3-karbinol mellett a gyermekláncfű gyökerének kivonata és 4-féle aminosav is található a termékben. A gyermekláncfűt évszázadok óta alkalmazzák a máj és epe támogatására, míg a taurin, metionin, glicin és N-acetil-L-cisztein aminosavak fontosak a máj által végzett méregtelenítési folyamathoz.
1 Crafa A, Calogero AE, Cannarella R, et al. The Burden of Hormonal Disorders: A Worldwide Overview With a Particular Look in Italy. Front Endocrinol (Lausanne). 2021;12:694325.
2 Roop JK. Hormone Imbalance-A Cause For Concern in Women. Res J life Sci Bioinformatics Pharm Chem Sci. 2018;4(2):237-251.
3 Chodick G, Epstein S, Shalev V. Secular trends in testosterone- findings from a large state-mandate care provider. Reprod Biol Endocrinol. 2020;18(1):19.
4 Swislocki ALM, Eisenberg ML. A Review on Testosterone: Estradiol Ratio-Does It Matter, How Do You Measure It, and Can You Optimize It?. World J Mens Health. 2024;42.
5 Diamanti-Kandarakis E, Bourguignon JP, Giudice LC, et al. Endocrine-disrupting chemicals: an Endocrine Society scientific statement. Endocr Rev. 2009;30(4):293-342.
6 Yang O, Kim HL, Weon JI, Seo YR. Endocrine-disrupting Chemicals: Review of Toxicological Mechanisms Using Molecular Pathway Analysis. J Cancer Prev. 2015;20(1):12-24.
7 Ho V, Pelland-St-Pierre L, Gravel S, Bouchard MF, Verner MA, Labrèche F. Endocrine disruptors: Challenges and future directions in epidemiologic research. Environ Res. 2022;204(Pt A):111969.
8 Johnson IT. Glucosinolates: bioavailability and importance to health. Int J Vitam Nutr Res. 2002;72(1):26-31.
9 Grose KR, Bjeldanes LF. Oligomerization of indole-3-carbinol in aqueous acid. Chem Res Toxicol. 1992;5(2):188-193.
10 Licznerska B, Baer-Dubowska W. Indole-3-Carbinol and Its Role in Chronic Diseases. Adv Exp Med Biol. 2016;928:131-154.
11 lpi.oregonstate.edu/mic/dietary-factors/phytochemicals/indole-3-carbinol
Tudnivalók, érdekességek a termékben található hatóanyagokról, a legújabb vizsgálatok és tudományos eredmények tükrében.*
Az ösztrogén egy női nemi hormon, melynek ideális esetben le kell bomlania és távoznia kell a szervezetből, miután elvégezte feladatát. Amikor ez az ösztrogén lebontás történik a májban, akkor alapvetően két fő mellékterméket kaphatunk:
A 2-hidroxi-ösztrogének kutatások alapján antioxidáns és ösztrogén ellenes hatással bírnak, képesek ellensúlyozni a káros, sejtburjánzást ösztönző ösztrogén melléktermékeket és összefüggésbe hozhatók a gyakran meddőséget is okozó, hormonérzékeny betegségek alacsonyabb kockázatával.1-5
A 16-alfa-hidroxi-ösztrogének kutatások alapján oxidatív stresszt és gyulladást váltanak ki, jelentős ösztrogén hatással bírnak, PMS-t, menstruációs görcsöket, cikluszavarokat okozhatnak, és a veszélyes sejtburjánzást is elősegíthetik.5,6 Összefüggésbe hozhatók a meddőséggel, hormonérzékeny betegségek megnövekedett kockázatával.
Ha a női szervezetben nem megfelelő az ösztrogén melléktermékek (metabolitok) aránya, és kevés a 2-hidroxi-ösztrogén, de túlzottan sok a 16-alfa-hidroxi-ösztrogén, akkor ösztrogén dominancia alakulhat ki. Az ösztrogén dominancia hátterében számos tényező meghúzódhat, ám egy dolog biztos: mai modern világunkban minden nőnek csak előnye származhat abból, ha tudatosan tesz az optimális ösztrogén-anyagcsere érdekében – különösen, ha teherbe szeretne esni!
Kutatásokból az derült ki, hogy az indol-3-karbinol az ösztrogének anyagcseréjét pozitív irányban képes változtatni: elősegíti a felhalmozódó ösztrogén hatékonyabb lebontását és kivezetését és hogy méregtelenítésük során több „jó ösztrogén” (2-hidroxi-ösztrogén) és kevesebb „rossz ösztrogén” (16alfa-hidroxi-ösztrogén) keletkezzen.7-14 Így az ösztrogén metabolitok aránya javul, ami a hormonegyensúlyra és a szervezet teljes egészségére jótékonyan hat. Az indol-3-karbinol ennek köszönhetően a magas ösztrogénszint okozta ösztrogéndominancia és az ezzel összefüggő állapotok (pl. PCOS, mióma, endometriózis, cikluszavarok, meddőség) esetén is rendkívül hasznos segítség.
Jó hír, hogy az indol-3-karbinol nemcsak nőknek segíthet, hanem férfiaknak is! A kutatások alapján ugyanis természetes gátlója lehet az aromatáz enzimnek, amely a tesztoszteront ösztrogénné alakítja.15-17 Így férfiaknak is ajánlott, ha magas ösztrogénszint és/vagy alacsony tesztoszteronszint tüneteit tapasztalják magukon. Leggyakoribb tünetek egyike az alacsony libidó, erekciós zavarok, impotencia, illetve a spermatermelődés csökkenése (alacsony spermiumszám), a spermiumok mozgékonyságának (motilitás) és alakjának (morfológia) rendellenességei.
Mint az köztudott, az életkor előrehaladtával a férfiak tesztoszteronszintjének csökkenése figyelhető meg, amivel egyszerre az ösztrogénszint viszont növekszik. Ez azonban napjainkban már fiatalabb korban is kifejezetten gyakori, életmódbeli és környezeti tényezők miatt.
Az indol-3-karbinol a női és férfi hormonrendszerre gyakorolt pozitív hatásaival, a sejtburjánzást gátló tulajdonságával, illetve jelentős antioxidáns hatásával is támogatja a reproduktív szervek egészségének megőrzését. Mind nőknél, mind férfiaknál hasznosnak bizonyulhat ezen a téren, a kutatások szerint – vagyis a prosztata, a petefészkek, a méh, sőt még a mellek egészségéhez és védelméhez is hozzájárulhat.7,18-20
A népi gyógyászatban a gyermekláncfű (Taraxacum officinale) gyökerét több száz éve alkalmazzák a máj, epehólyag és vese megbetegedéseinek kezelésére. Modern tudományos kutatások kimutatták, hogy a gyermekláncfű gyökér antioxidáns és gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik, pozitívan hat a májműködésre, serkenti az epe termelését és kiválasztását.21-24 A méregtelenítés 2. fázisában kulcsszerepet játszó uridin-difoszfát-glükuronozil-transzferáz (UGT) enzim aktivitását jelentősen megnövelheti – az UGT enzim számos méreganyag és hormon, többek között az ösztrogén semlegesítéséhez és eltávolításához is fontos.25
A máj méregtelenítés 1. fázisában az ösztrogének és más méreganyagok átalakítása során nagy mennyiségben keletkeznek szabad gyökök, melléktermékként. Mivel ezek oxidatív stresszt okoznak és károsítják az egészséges sejteket, fontos a megfelelő antioxidáns bevitel. Az N-acetil-L-cisztein (röviden NAC, a cisztein aminosav biológiailag aktívabb és jobban hasznosuló formája) önmagában is antioxidáns, ám ennél is fontosabb, hogy a glicinnel együtt hozzájárul a szervezetben a glutation előállításához, ami testünk legfontosabb antioxidánsa, minden sejtben megtalálható, és képes újraaktiválni más antioxidánsokat (pl. C- és E-vitamin).26,27
A méregtelenítés 2. fázisának egyik elsődleges útvonala a méreganyagok glutationnal való összekapcsolása. Ehhez elengedhetetlen az előbb már említett N-acetil-cisztein és a glicin aminosav is.28,29 De a méregtelenítés 2. fázisában a máj egyéb útvonalakat is használ, ilyen az aminosavakkal való összekapcsolás, amelyhez a glicin, a taurin és a metionin aminosavak is szükségesek.28-32 Ezek az aminosavak támogatják az antioxidáns védelmet és egészséges sejtanyagcserét is, illetve az N-acetil-L-cisztein, a taurin és a metionin a nehézfémek megkötését és szervezetből történő eltávolítását is elősegíti.33
* Kijelentjük, hogy a termékeinkben található hatóanyagokról szóló írásaink kizárólag ismeretterjesztő és tájékoztató célokat szolgálnak. Az általunk közzétett információk nem minősülnek hatásállításoknak, sem orvosi tanácsnak, illetve nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A hatóanyagokat a legújabb, releváns, lektorált tudományos szakirodalmi adatok alapján mutatjuk be, általános érvényűen, nem termékspecifikusan. Szakértőink törekednek arra, hogy átfogó képet nyújtsanak a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatokról és azok eredményeiről mindazoknak, akik erre fogékonyak és ismereteiket bővíteni szeretnék.
1 Nakano M, Sugioka K, Naito I, Takekoshi S, Niki E. Novel and potent biological antioxidants on membrane phospholipid peroxidation: 2-hydroxy estrone and 2-hydroxy estradiol. Biochem Biophys Res Commun. 1987;142(3):919-924.
2 Dubey RK, Tyurina YY, Tyurin VA, et al. Estrogen and tamoxifen metabolites protect smooth muscle cell membrane phospholipids against peroxidation and inhibit cell growth. Circ Res. 1999;84(2):229-239.
3 Salih SM, Salama SA, Fadl AA, Nagamani M, Al-Hendy A. Expression and cyclic variations of catechol-O-methyl transferase in human endometrial stroma. Fertil Steril. 2008;90(3):789-797.
4 Chang VC, Cotterchio M, Boucher BA, et al. Effect of Dietary Flaxseed Intake on Circulating Sex Hormone Levels among Postmenopausal Women: A Randomized Controlled Intervention Trial. Nutr Cancer. 2019;71(3):385-398.
5 Patel S, Homaei A, Raju AB, Meher BR. Estrogen: The necessary evil for human health, and ways to tame it. Biomed Pharmacother. 2018;102:403-411.
6 Cavalieri EL, Stack DE, Devanesan PD, et al. Molecular origin of cancer: catechol estrogen-3,4-quinones as endogenous tumor initiators. Proc Natl Acad Sci U S A. 1997;94(20):10937-10942.
7 Amarakoon D, Lee WJ, Tamia G, Lee SH. Indole-3-Carbinol: Occurrence, Health-Beneficial Properties, and Cellular/Molecular Mechanisms. Annu Rev Food Sci Technol. 2023;14:347-366.
8 Elgar K. Sulforaphane (SFN), 3,3′-diindolylmethane (DIM) and indole-3-carbinol (I3C): A Review of Clinical Use and Efficacy. Nutr Med J. 2022;1(2):81-96.
9 Bradlow HL, Michnovicz JJ, Halper M, Miller DG, Wong GY, Osborne MP. Long-term responses of women to indole-3-carbinol or a high fiber diet. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 1994;3(7):591-595.
10 McAlindon TE, Gulin J, Chen T, Klug T, Lahita R, Nuite M. Indole-3-carbinol in women with SLE: effect on estrogen metabolism and disease activity. Lupus. 2001;10(11):779-783.
11 Michnovicz JJ, Adlercreutz H, Bradlow HL. Changes in levels of urinary estrogen metabolites after oral indole-3-carbinol treatment in humans. J Natl Cancer Inst. 1997;89(10):718-723.
12 Michnovicz JJ. Increased estrogen 2-hydroxylation in obese women using oral indole-3-carbinol. Int J Obes Relat Metab Disord. 1998;22(3):227-229.
13 Wong GY, Bradlow L, Sepkovic D, Mehl S, Mailman J, Osborne MP. Dose-ranging study of indole-3-carbinol for breast cancer prevention. J Cell Biochem Suppl. 1997;28-29:111-116.
14 Reed GA, Peterson KS, Smith HJ, et al. A phase I study of indole-3-carbinol in women: tolerability and effects. Cancer Epidemiol Biomarkers Prev. 2005;14(8):1953-1960.
15 De Santi M, Carloni E, Galluzzi L, et al. Inhibition of Testosterone Aromatization by the Indole-3-carbinol Derivative CTet in CYP19A1-overexpressing MCF-7 Breast Cancer Cells. Anticancer Agents Med Chem. 2015;15(7):896-904.
16 Licznerska BE, Szaefer H, Murias M, Bartoszek A, Baer-Dubowska W. Modulation of CYP19 expression by cabbage juices and their active components: indole-3-carbinol and 3,3'-diindolylmethene in human breast epithelial cell lines [published correction appears in Eur J Nutr. 2014 Apr;53(3):995] [published correction appears in Eur J Nutr. 2016 Apr;55(3):1315-6.]. Eur J Nutr. 2013;52(5):1483-1492.
17 Amalia R, Airin CM, Astuti P, Budiyanto A. Indole-3-carbinol of broccoli powder can decrease estrogen production in male rats. J Anim Health Prod. 2024;12(4):647-653.
18 Srikanth Y, Reddy DH, Anusha VL, et al. Unveiling the Multifaceted Pharmacological Actions of Indole-3-Carbinol and Diindolylmethane: A Comprehensive Review. Plants (Basel). 2025;14(5):827.
19 Centofanti F, Buono A, Verboni M, et al. Synthetic Methodologies and Therapeutic Potential of Indole-3-Carbinol (I3C) and Its Derivatives. Pharmaceuticals (Basel). 2023;16(2):240.
20 Aggarwal BB, Ichikawa H. Molecular targets and anticancer potential of indole-3-carbinol and its derivatives. Cell Cycle. 2005;4(9):1201-1215.
21 Mahboubi M, Mahboubi M. Hepatoprotection by dandelion (Taraxacum officinale) and mechanisms. Asian Pac J Trop Biomed. 2020;10(1):1-10.
22 Pfingstgraf IO, Taulescu M, Pop RM, et al. Protective Effects of Taraxacum officinale L. (Dandelion) Root Extract in Experimental Acute on Chronic Liver Failure. Antioxidants (Basel). 2021;10(4):504.
23 Fan M, Zhang X, Song H, Zhang Y. Dandelion (Taraxacum Genus): A Review of Chemical Constituents and Pharmacological Effects. Molecules. 2023;28(13):5022.
24 Di Napoli A, Zucchetti P. A comprehensive review of the benefits of Taraxacum officinale on human health. Bull Natl Res Cent. 2021;45(110):1–7.
25 Maliakal PP, Wanwimolruk S. Effect of herbal teas on hepatic drug metabolizing enzymes in rats. J Pharm Pharmacol. 2001;53(10):1323-1329.
26 Tenório MCDS, Graciliano NG, Moura FA, Oliveira ACM, Goulart MOF. N-Acetylcysteine (NAC): Impacts on Human Health. Antioxidants (Basel). 2021;10(6):967.
27 Burton GJ, Jauniaux E. Oxidative stress. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. 2011;25(3):287-299.
28 Cline JC. Nutritional aspects of detoxification in clinical practice. Altern Ther Health Med. 2015;21(3):54-62.
29 Hodges RE, Minich DM. Modulation of Metabolic Detoxification Pathways Using Foods and Food-Derived Components: A Scientific Review with Clinical Application. J Nutr Metab. 2015;2015:760689.
30 Wang WY, Liaw KY. Effect of a taurine-supplemented diet on conjugated bile acids in biliary surgical patients. JPEN J Parenter Enteral Nutr. 1991;15(3):294-297.
31 Deters M, Siegers CP, Strubelt O. Influence of glycine on the damage induced in isolated perfused rat liver by five hepatotoxic agents. Toxicology. 1998;128(1):63-72.
32 Kröger H, Dietrich A, Ohde M, Lange R, Ehrlich W, Kurpisz M. Protection from acetaminophen-induced liver damage by the synergistic action of low doses of the poly(ADP-ribose) polymerase-inhibitor nicotinamide and the antioxidant N-acetylcysteine or the amino acid L-methionine. Gen Pharmacol. 1997;28(2):257-263.
33 Colovic MB, Vasic VM, Djuric DM, Krstic DZ. Sulphur-containing Amino Acids: Protective Role Against Free Radicals and Heavy Metals. Curr Med Chem. 2018;25(3):324-335.
Napi 1 kapszula szedése javasolt, étkezés közben, bő folyadékkal.
A napi adag igény szerint 2 kapszulára növelhető
Hatóanyag A napi adag taralmaz (1 kapszula) A emelt napi adag taralmaz (2 kapszula) Indol-3-karbinol 200 mg 400 mg Gyermekláncfű gyökér kivonat (Taraxacum o icinale) (10:1) 50 mg 100 mg Taurin 37,5 mg 75 mg N-acetil-L-cisztein 37,5 mg 75 mg Metionin 37,5 mg 75 mg Glicin 37,5 mg 75 mg
Összetevők:
indol-3-karbinol, növényi kapszulahéj (hidroxipropil-metilcellulóz, nátrium-réz-klorofillin), kalcium-glükonát, gyermekláncfű gyökér kivonat (Taraxacum officinale), taurin, N-acetil-L-cisztein, L-metionin, glicin, tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), csomósodást gátló anyag (zsírsavak magnéziumsói).
A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.