A Netamin Szerves Magnézium 3-féle magnéziumsót tartalmaz, méghozzá kizárólag szerves kötésű, jól hasznosuló formákat. Ennek köszönhetően kiemelkedik az átlagos magnéziumkészítmények közül: a 3 forma optimális felszívódást és egyedi biológiai előnyöket biztosít a szervezet számára! A magnézium több mint 300 enzimrendszer működéséhez szükséges,1 melyek különböző biokémiai reakciókat szabályoznak, például fehérjeszintézis, izom és idegfunkciók, vércukor-kontroll, vérnyomás-szabályozás, hormontermelés, és immunitás.2 Vitathatatlanul nélkülözhetetlen a megfelelő egészséghez, hiányában például a hormonrendszer és a termékenység is komoly károkat szenved, mégis a legtöbb nő nem jut elegendő magnéziumhoz. A fejlett országokban a magnézium hiánya gyakori jelenség, egyes adatok szerint a D-vitamin-hiány után a második leggyakoribb.3 Ennek két fő oka van: a termőtalajok magnéziumtartalmának kimerülése, illetve megváltozott táplálkozási szokásaink. A magnéziumhiányt nehéz megállapítani, mivel a szervezet a magnézium jelentős részét a csontokban és lágy szövetekben tárolja, és csak nagyjából 1% található a vérben. Emiatt nincs olyan vérvizsgálat, ami 100%-osan megbízható lenne.
OGYÉI szám: 21832/2019. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél mint étrend-kiegészítő készítmény. A nálunk vásárolható termékek mindegyike minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készül a Te egészségedért.
1 Fox C, Ramsoomair D, Carter C. Magnesium: its proven and potential clinical significance. South Med J. 2001 Dec;94(12):1195-201.
2 ods.od.nih.gov/factsheets/Magnesium-HealthProfessional/ 3 examine.com/supplements/magnesium/
Tudnivalók, érdekességek a termékben található hatóanyagokról, a legújabb vizsgálatok és tudományos eredmények tükrében.*
Az alacsony magnéziumszint számos női egészségügyi probléma gyökere lehet, de a Netamin Szerves Magnézium napi szedése jelentősen hozzájárul a magnéziumhiány elkerüléséhez. A hatékony magnéziumpótlás érdekében 3 különböző szerves magnéziumsót tartalmaz, melyek kíméletesek a gyomorhoz, kiváló felszívódással és optimális biológiai hasznosulással bírnak:
A magnézium nélkülözhetetlen a nemi hormonok termeléséhez, beleértve a progeszteront és az ösztrogént. Ezenkívül fontos szerepe van a pajzsmirigyhormonok és a boldogságérzetért felelős szerotonin előállításában is, valamint a D-vitamin aktiválásában (mely szintén a hormonrendszer egyik bázisa).
Magnézium hiányában kevesebb termelődik a női szervezetben olyan hormonokból, mint az FSH (tüszőérlelő hormon), az LH (luteinizáló hormon) vagy a TSH (pajzsmirigyserkentő hormon). Ezen hormonok alacsony szintje rendszertelen menstruációt, termékenységi problémákat és pajzsmirigyzavarokat okozhat. Emiatt a megfelelő magnéziumbevitel elengedhetetlen lépése bármilyen női hormonális probléma természetes kezelésének és a hormonális egyensúly helyreállításának.
A policisztás ovárium szindróma, röviden PCOS, a leggyakoribb női endokrin – hormonrendszert érintő – betegség, ami a termékeny korban lévő nők közel 20 százalékát érinti. A férfi nemi hormon, az úgynevezett androgén túlsúlyából ered, következménye a túlsúly, megnövekedett arc- és testszőrzet, hajhullás, rendszertelen vagy teljesen hiányzó menstruáció, meddőség.
Egy, a Journal of Gynecology and Endocrinology című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint a PCOS-ben szenvedő nők körében 19-szer nagyobb a magnéziumhiány előfordulásának az esélye!5 Miért van ez? Olvass tovább, és megtudod!
Köztudott, hogy a PCOS szorosan összefügg az inzulinrezisztenciával. Az esetek túlnyomó többségében az inzulinrezisztencia következményeként alakul ki a PCOS, illetve a tünetek rosszabbodásához is hozzájárul. Amikor a sejtek rezisztensek, azaz érzéketlenek az inzulin hatására, a szervezet többet kezd el belőle termelni, ettől megemelkedik a vércukorszint, és idővel cukorbetegség alakul ki.
A PCOS-es nők 65-70 százalékánál inzulinrezisztencia állapítható meg, függetlenül a testtömeg-indexüktől (BMI).6-7 Ez azt jelenti, hogy ennyien állnak a 2-es típusú cukorbetegség „előszobájában” és ha kezeletlenül maradnak, akkor 5 éven belül 80%-uk cukorbeteg lesz.
Az inzulinrezisztenciában, metabolikus szindrómában és 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők nagyon gyakran magnéziumhiányosak.8-9Ennek okára több elmélet is létezik, egyik az, hogy a magas inzulin- illetve vércukorszint (mely ezeket az állapotokat jellemzi) csökkenti a magnézium szintjét. Ezeknek a betegségeknek hatására tehát a magnézium nagyobb mértékben ürül a vizelet útján a szervezetből.
Következtetésként szinte 100%-ig biztos, hogy PCOS esetén szükséges a magnézium kiegészítés. De nem csak a hiánytünetek elkerülése miatt fontos, maga a PCOS állapota is javítható vele!
Javítja az inzulinérzékenységet
A magnéziumnak kulcsszerepe van a vércukor- és inzulinszabályozásban, mivel segíti a vércukor (glükóz) sejtekbe történő bejutását, ahol az energiaként kerül felhasználásra. A nem megfelelő magnézium ellátottság oda vezethet, hogy a vércukor nem tud elegendő mennyiségben a sejtekbe jutni. Ennek eredményeképp az inzulinrezisztens betegek azt tapasztalják, hogy fáradékonyak és szervezetük nehezen képes a vércukorszintjüket szabályozni.
Egy 2013-as tanulmány alapján azoknál a – cukorbetegséget megelőző – prediabétesz állapotában lévő betegeknél, akik a legtöbb magnéziumot vitték be, 71 százalékkal csökkent a vércukor- és metabolikus problémák kockázata.10 Egy másik tanulmány szerint a magnézium szedés lassítja a prediabéteszből cukorbetegségbe történő átmenetet.11
Egy 2006-os, több mint 2700 ember részvételével végzett tanulmány szerint a magasabb magnéziumbevitel javítja az inzulinérzékenységet és csökkenti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának a kockázatát.12
Csökkenti a vérnyomást
A PCOS betegek körében gyakori a magas vérnyomás, mely fokozza a szívbetegségek kockázatát. A magnézium többek között felelős a vérnyomás szabályozásáért, és kimutatták, hogy a magnéziumban gazdag étrend segít csökkenteni a vérnyomást. Egy 2017-ben publikált áttekintő tanulmány megállapította, hogy minél több magnézium van a sejtekben, annál alacsonyabb a magas vérnyomás kockázata.13
A magnézium úgy is ismert, mint stresszellenes ásványi anyag. Természetes méregtelenítő és izomlazító, segít a székrekedés és fájdalmas görcsök enyhítésében.
A magnézium bevitel enyhítheti a premenstruációs szindróma (PMS) tüneteit, például a hangulatingadozást, ingerlékenységet, depressziót, szorongást, puffadást, vízvisszatartást, mellérzékenységet, cukor utáni sóvárgást, fejfájást és az alvászavarokat. Egy tanulmányban a magnézium és B6-vitamin jelentős mértékben csökkentette a PMS tüneteit,17 míg egy korábbi vizsgálatban a magnézium pozitívan befolyásolta a szorongásos és depressziós tüneteket, valamint a hányingert és székrekedést is.14
Egy 192 nő részvételével készült tanulmányban napi 400 mg magnézium szedésétől az alanyok 95 százaléka kevesebb mellfájdalmat és súlygyarapodást tapasztalt, 89 százalékuk kevesebb ideges feszültséget érzett, és 43 százalékuknak kevesebb fejfájása volt.15
Emellett a magnézium szedése a PMS-hez kapcsolódó hangulatváltozások, cukor iránti sóvárgás, alacsony vércukorszint és a szédülés kezelésében is hatékonynak bizonyult.16-17
A menopauzás nők különösen veszélyeztetettek a csontritkulás szempontjából, mert alacsony az ösztrogénszintjük, ami a csont sűrűségének fenntartásáért felelős. A magnézium nélkülözhetetlen a csontoknak, és fontos szerepe van a csontritkulás megelőzésében (a D-vitamin és a kalcium mellett). Egy tanulmány a csontritkulásban szenvedő menopauzás nők 84%-ánál magnéziumhiányt mutatott ki.18
A magnézium emellett a menopauza gyakori tünetét, a hőhullámokat is csökkentheti. Egy tanulmány eredményei alapján a magnézium kiegészítő szedése legalább 50 százalékkal csökkenti a naponta előforduló hőhullámok számát!19
Nem véletlen, hogy a magnéziumot „stressz-ellenes ásványnak” tartják. Számos tanulmány igazolja, hogy a szervezet magnézium-tartalma és a stressz szintje között nagyon szoros összefüggés áll fenn. A magnéziumhiány hozzájárulhat a stressz, szorongás, depresszió és álmatlanság kialakulásához. Másfelől a stressz rendkívüli módon növeli a magnézium ürülését a szervezetből, alacsony magnéziumszintet okoz, ami tovább fokozza a negatív tüneteket.20 A stressz nem csak termékenységre lehet negatív hatással, de számos egyéb folyamatot negatív irányban befolyásolhat már meglévő betegségek (pl. endometriózis) esetén.
Amennyiben a stressz úgy érzed már komoly problémát jelent, nézd meg a Szerves Magnézium Triót is tartalmazó Stressz STOP csomagunkat ide kattintva >>bővebben a csomagról.
* Kijelentjük, hogy a termékeinkben található hatóanyagokról szóló írásaink kizárólag ismeretterjesztő és tájékoztató célokat szolgálnak. Az általunk közzétett információk nem minősülnek hatásállításoknak, sem orvosi tanácsnak, illetve nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A hatóanyagokat a legújabb, releváns, lektorált tudományos szakirodalmi adatok alapján mutatjuk be, általános érvényűen, nem termékspecifikusan. Szakértőink törekednek arra, hogy átfogó képet nyújtsanak a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatokról és azok eredményeiről mindazoknak, akik erre fogékonyak és ismereteiket bővíteni szeretnék.
1 Akram M. Citric acid cycle and role of its intermediates in metabolism. Cell Biochem Biophys. 2014 Apr;68(3):475-8.
2 Barbera M, Tsirgiotis A, Barbera M, et al. The importance of citrates in treatment and prophylaxis of calcium oxalate urinary stones. Arch Ital Urol Androl. 2016 Dec 30;88(4):343-344.
3 Razak MA, Begum PS, Viswanath B, et al. Multifarious Beneficial Effect of Nonessential Amino Acid, Glycine: A Review. Oxid Med Cell Longev. 2017;2017:1716701.
4 Zeana C. Magnesium orotate in myocardial and neuronal protection. Rom J Intern Med. 1999 Jan-Mar;37(1):91-7.
5 Sharifi F, Mazloomi S, Hajihosseini R, et al. Serum magnesium concentrations in polycystic ovary syndrome and its association with insulin resistance. Gynecol Endocrinol. 2012 Jan;28(1):7-11.
6 DeUgarte CM, Barolucci AA, Azziz R. Prevalence of insulin resistance in the polycystic ovary syndrome using the homeostasis model assessment. Fertil Steril. 2005;83:1454–1460.
7 Mathur R, Alexander CJ, Yano J, et al. Use of metformin in polycystic ovary syndrome. Am J Obstet Gynecol. 2008;199:596–609.
8 Volpe SL. Magnesium, the metabolic syndrome, insulin resistance, and type 2 diabetes mellitus. Crit Rev Food Sci Nutr. 2008 Mar;48(3):293-300.
9 Song YQ, Dai Q, He K. Magnesium intake, insulin resistance, and type 2 diabetes. N. Am. J. Med. Sci. 2013;6:9–15.
10 Wang J, Persuitte G, Olendzki BC, et al. Dietary magnesium intake improves insulin resistance among non-diabetic individuals with metabolic syndrome participating in a dietary trial. Nutrients. 2013 Sep 27;5(10):3910-9.
11 Hruby A, Meigs JB, O’Donnell CJ, et al. Higher magnesium intake reduces risk of impaired glucose and insulin metabolism and progression from prediabetes to diabetes in middle-aged americans. Diabetes Care. 2014 Feb;37(2):419-27.
12 Rumawas ME, McKeown NM, Rogers G, et al. Magnesium intake is related to improved insulin homeostasis in the framingham offspring cohort. J Am Coll Nutr. 2006 Dec;25(6):486-92.
13 Han H, Fang X, Wei X, et al. Dose-response relationship between dietary magnesium intake, serum magnesium concentration and risk of hypertension: a systematic review and meta-analysis of prospective cohort studies. Nutr J. 2017 May 5;16(1):26.
14 Fathizadeh N, Ebrahimi E, Valiani M, et al. Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. Iran J Nurs Midwifery Res. 2010 Dec;15(Suppl 1):401-5.
15 Quaranta S, Buscaglia MA, Meroni MG, et al. Pilot study of the efficacy and safety of a modified-release magnesium 250 mg tablet (Sincromag) for the treatment of premenstrual syndrome. Clin Drug Investig. 2007;27(1):51-8.
16 Werbach M. Premenstrual syndrome: magnesium. Townsend Letter for Doctors. June 1995: 26.
17Facchinetti F, Borella P, Sances G, et al. Oral magnesium successfully relieves premenstrual mood changes. Obstet Gynecol. 1991 Aug;78(2):177-81.
18 Cohen L, Kitzes R. Infrared spectroscopy and magnesium content of bone mineral in osteoporotic women. Isr J Med Sci 1981;17:1123–5.
19 Park H, Parker GL, Boardman CH, et al. A pilot phase II trial of magnesium supplements to reduce menopausal hot flashes in breast cancer patients. Support Care Cancer. 2011 Jun;19(6):859-63.
20 Vink R, Nechifor M, editors. Magnesium in the Central Nervous System [Internet]. Adelaide (AU): University of Adelaide Press; 2011.
Napi 1 tabletta szedése javasolt, bő folyadékkal.
Hatóanyag A napi adag tartalmaz
(1 tabletta) NRV%* Magnézium (szerves sókban)
összesen:
magnézium-citrátként
magnézium-biszglicinátként és
magnézium-orotátként 200 mg 53%
*=NRV%: Napi beviteli referencia érték százaléka (felnőttek esetén) -=NRV%: Nincs napi beviteli referencia érték.
Összetevők:
magnézium-citrát, magnézium-biszglicinát, maltodextrin, magnézium-orotát, emulgeálószerek (nátrium-karboximetil-cellulóz, hidroxipropil-metilcellulóz), bevonat, csomósodást gátló (zsírsavak magnéziumsói).
A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.