Az alfa-liponsav (ALA), más néven tioktánsav, egy kéntartalmú szerves vegyület, amely szerepet játszik a sejtek energiatermelésében, illetve a sejtek oxidatív stresszel szembeni védelmében. Kis mennyiségben a szervezet is képes előállítani, illetve bizonyos élelmiszerekben (pl. belsőségekben) is előfordul, de ez jellemzően nem elegendő ahhoz, hogy jótékony hatásait ki tudja fejteni.
A szervezetnek szüksége van alfa-liponsavra:
Az ALA a sejtek energiatermelő központjában, a mitokondriumban keletkezik. Kofaktorként részt vesz többek között az egészséges vércukor-anyagcserében és a fehérjék, szénhidrátok és zsírok energia-anyagcseréjében.
A legfrissebb kutatások szerint az ALA számos területen hasznos lehet, például inzulinrezisztencia, cukorbetegség, fogyás, PCOS és meddőségi problémák.1-5
OGYÉI szám: 24090/2020. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél, mint étrend-kiegészítő készítmény. A Netamin termékek minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készülnek a Te egészségedért.
1 Salehi B, Berkay Yılmaz Y, Antika G, et al. Insights on the Use of α-Lipoic Acid for Therapeutic Purposes. Biomolecules. 2019 Aug 9;9(8):356.
2 Fruzzetti F, Fidecicchi T, Palla G, et al. Long-term treatment with α-lipoic acid and myo-inositol positively affects clinical and metabolic features of polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol. 2020 Feb;36(2):152-155.
3 Masharani U, Gjerde C, Evans JL, et al. Effects of controlled-release alpha lipoic acid in lean, nondiabetic patients with polycystic ovary syndrome. J Diabetes Sci Technol. 2010 Mar 1;4(2):359-64.
4 Ibrahim SF, Osman K, Das S, et al. A study of the antioxidant effect of alpha lipoic acids on sperm quality. Clinics (Sao Paulo). 2008 Aug;63(4):545-50.
5 Rago R, Marcucci I, Leto G, et al. Effect of myo-inositol and alpha-lipoic acid on oocyte quality in polycystic ovary syndrome non-obese women undergoing in vitro fertilization: a pilot study. J Biol Regul Homeost Agents. 2015 Oct-Dec;29(4):913-23.
Tudnivalók, érdekességek a termékben található hatóanyagokról, a legújabb vizsgálatok és tudományos eredmények tükrében.*
Kutatási eredmények alapján az ALA segíthet a meddőség és hormonális zavarok hátterében meghúzódó leggyakoribb okok enyhítésében:
A pontos hatásmechanizmus ugyan még nem tisztázott, de számos kutatás eredménye igazolta már, hogy az ALA segíthet a fogyásban, illetve a testzsír csökkentésében. Állatkísérletekben azt mutatták ki, hogy az ALA csökkenti az AMPK enzim aktivitását, ami az éhség csökkenésével és fokozott kalóriaégetéssel jár.1-4
Egy 12 klinikai vizsgálat eredményeit összesítő elemzés szerint az ALA-t szedő emberek átlagosan 1,27 kg-mal többet fogytak, mint a hatóanyagmentes placebót szedők, egy 23 hetes átlagos időtartam alatt.5
Az ALA nagyon fontos szerepet játszik az egészséges glükóz- vagyis vércukor-anyagcserében. A szervezetben inzulin-utánzó anyagként viselkedik: egyszerre képes csökkenteni a vércukorszintet és növelni a sejtek inzulinérzékenységét.6-8 Ennek köszönhetően nagyon hasznos tápanyag magas vércukorszintben, inzulinrezisztenciában és cukorbetegségben szenvedők számára.
Egy 24 klinikai vizsgálat eredményeit összesítő elemzés szerint az ALA szedése csökkenti az éhgyomri vércukorszintet, az inzulinszintet, az inzulinrezisztenciát, és a hosszú távú vércukorszintet jelző HbA1c értékét is.9
Mint köztudott, az inzulinrezisztencia és a policisztás ovárium szindróma (PCOS) szinte minden esetben kéz a kézben járnak. A PCOS ráadásul a női meddőség leggyakoribb oka. Az ALA testsúlyra, illetve inzulinrezisztenciára gyakorolt jótékony hatásai révén a PCOS tüneteinek enyhítésében is segíthet. Előszeretettel kombinálják mio-inozitollal is.10-13
Tudományosan bizonyított tény, hogy a túlzottan nagy mértékű oxidatív stressz negatívan befolyásolja a női és férfi termékenységet is. A jelentős fizikai vagy mentális terhelés, a lelki problémák, a mozgásszegény életmód, a dohányzás vagy éppen a környezetszennyezés hatására megnövekszik a szabad gyökök száma a szervezetben, ami károsítja a petesejtet, ovulációs zavarokat idézhet elő, csökkenti a spermiumok számát és minőségét.
Az ALA rendkívül erős, univerzális antioxidáns: zsír- és vízoldékony vegyületekkel is reakcióba tud lépni, így a sejteken kívül és belül is ki tudja fejteni jótékony hatását. Fontos tudni, hogy a legtöbb antioxidáns zsírban vagy vízben oldódik, csak néhány olyan van, mely mindkettőben.
Másik különleges képessége az ALA-nak, hogy regenerálja és újrahasznosítja önmagát és egyéb antioxidánsokat a szervezetben, például a C- és E-vitamint és a Q10 koenzimet.14,15
Kutatások szerint az ALA segíti a spermiumok DNS-ének védelmét, növelheti a spermaszámot, a spermakoncentrációt és a spermiumok motilitását (mozgási tulajdonságát).16
* Kijelentjük, hogy a termékeinkben található hatóanyagokról szóló írásaink kizárólag ismeretterjesztő és tájékoztató célokat szolgálnak. Az általunk közzétett információk nem minősülnek hatásállításoknak, sem orvosi tanácsnak, illetve nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A hatóanyagokat a legújabb, releváns, lektorált tudományos szakirodalmi adatok alapján mutatjuk be, általános érvényűen, nem termékspecifikusan. Szakértőink törekednek arra, hogy átfogó képet nyújtsanak a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatokról és azok eredményeiről mindazoknak, akik erre fogékonyak és ismereteiket bővíteni szeretnék.
1 Kim MS, Park JY, Namkoong C, et al. Anti-obesity effects of alpha-lipoic acid mediated by suppression of hypothalamic AMP-activated protein kinase. Nat Med. 2004 Jul;10(7):727-33.
2 Kola B. Role of AMP-activated protein kinase in the control of appetite. J Neuroendocrinol. 2008 Jul;20(7):942-51.
3 Wang Y, Li X, Guo Y, et al. alpha-Lipoic acid increases energy expenditure by enhancing adenosine monophosphate-activated protein kinase-peroxisome proliferator-activated receptor-gamma coactivator-1alpha signaling in the skeletal muscle of aged mice. Metabolism. 2010 Jul;59(7):967-76.
4 Cantó C, Gerhart-Hines Z, Feige JN, et al. AMPK regulates energy expenditure by modulating NAD+ metabolism and SIRT1 activity. Nature. 2009 Apr 23;458(7241):1056-60.
5 Kucukgoncu S, Zhou E, Lucas KB, et al. Alpha-lipoic acid (ALA) as a supplementation for weight loss: results from a meta-analysis of randomized controlled trials. Obes Rev. 2017 May;18(5):594-601.
6 Ziegler D, Gries FA. Alpha-lipoic acid in the treatment of diabetic peripheral and cardiac autonomic neuropathy. Diabetes. 1997 Sep;46 Suppl 2:S62-6.
7 Yang Y, Li W, Liu Y, et al. Alpha-lipoic acid attenuates insulin resistance and improves glucose metabolism in high fat diet-fed mice. Acta Pharmacol Sin. 2014 Oct;35(10):1285-92.
8 Jacob S, Streeper RS, Fogt DL, et al. The antioxidant alpha-lipoic acid enhances insulin-stimulated glucose metabolism in insulin-resistant rat skeletal muscle. Diabetes. 1996 Aug;45(8):1024-9.
9 Akbari M, Ostadmohammadi V, Lankarani KB, et al. The effects of alpha-lipoic acid supplementation on glucose control and lipid profiles among patients with metabolic diseases: A systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Metabolism. 2018 Oct;87:56-69.
10 Fruzzetti F, Fidecicchi T, Palla G, et al. Long-term treatment with α-lipoic acid and myo-inositol positively affects clinical and metabolic features of polycystic ovary syndrome. Gynecol Endocrinol. 2020 Feb;36(2):152-155.
11 Cappelli V, Di Sabatino A, Musacchio MC, et al. Evaluation of a new association between insulin-sensitizers and α-lipoic acid in obese women affected by PCOS. Minerva Ginecol. 2013 Aug;65(4):425-33.
12 Fruzzetti F, Benelli E, Fidecicchi T, Tonacchera M. Clinical and Metabolic Effects of Alpha-Lipoic Acid Associated with Two Different Doses of Myo-Inositol in Women with Polycystic Ovary Syndrome. Int J Endocrinol. 2020 Mar 19;2020:2901393. doi: 10.1155/2020/2901393. PMID: 32256570; PMCID: PMC7106925.
13 Tenazzani AD, Despini G, Santagni S, et al. Effects of a combination of alpha lipoic acid and myo-inositol on insulin dynamics in overweight/obese patients with PCOS. Endocrinol Metab Synd 2014;3:3.
14 Salehi B, Berkay Yılmaz Y, Antika G, et al. Insights on the Use of α-Lipoic Acid for Therapeutic Purposes. Biomolecules. 2019 Aug 9;9(8):356.
15 Packer L, Witt EH, Tritschler HJ. alpha-Lipoic acid as a biological antioxidant. Free Radic Biol Med. 1995 Aug;19(2):227-50.
16 Dong L, Zhang X, Yang F, et al. Effect of oral alpha-lipoic acid (ALA) on the treatment of male infertility: A protocol for systematic review and meta-analysis. Medicine (Baltimore). 2019 Dec;98(51):e18453.
Felnőtteknek napi 1 kapszula, lehetőleg két étkezés között.
Hatóanyag A napi adag tartalmaz (1 kapszula) Alfa-liponsav 200 mg
Összetevők:
alfa-liponsav, cellulóz, csomósodást gátlók (magnézium-sztearát, szilícium-dioxid).
A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.