A cink esszenciális nyomelem, ami azt jelenti, hogy ugyan nagyon kis mennyiségben, de létfontosságú az emberi szervezet számára. Jelenlegi ismereteink szerint a cink az emberi test több mint 300 enzimjében van jelen, és elengedhetetlen ezek normális működéséhez.
Mivel a cinket az emberi szervezet nem csak előállítani, de tárolni sem tudja megfelelően, ezért egészségünk érdekében minden nap gondoskodnunk kell a megfelelő bevitelről.
A cink jótékony hatásai*
*Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság (EFSA) által tudományosan bizonyított, és az Európai Bizottság (EC) által engedélyezett állítások.
12 jel, ami cinkhiányra utalhat
A szerves kötésű ásványi anyagok felszívódási aránya, hasznosulása jobb, mint a szervetlen kötésűeké (melyek lerakódnak a szervezetben). A szerves kötésű vegyületek kímélik az emésztőrendszert, nem okoznak gyomorbántalmakat.1
A Netamin Szerves Cink tabletta a cinket szerves kötésben tartalmazza! Kutatás is igazolta, hogy a Netamin Szerves Cink tablettában található forma, a cink-citrát felszívódásának mértéke jobb a cink-glükonáténál és a cink-oxidénál is.2
OGYÉI szám: 34521/2024. Ez mit jelent? Azt, hogy a termék a jogszabályi előírásoknak megfelelve be lett jelentve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetnél mint étrend-kiegészítő készítmény. A nálunk vásárolható termékek mindegyike minden esetben magas minőség-biztosítási követelmények mellett, kiváló alapanyagokból készül a Te egészségedért.
1 https://www.integrativepractitioner.com/topics/digestive-health/a-review-of-mineral-absorption-with-special-consideration-of-chelation-as-a-method-to-improve-bioavailability-of-mineral-supplements/
2 Wegmüller R, Tay F, Zeder C, et al. Zinc absorption by young adults from supplemental zinc citrate is comparable with that from zinc gluconate and higher than from zinc oxide. J Nutr. 2014 Feb;144(2):132-6.
Tudnivalók, érdekességek a termékben található hatóanyagokról, a legújabb vizsgálatok és tudományos eredmények tükrében.*
A cink több módon is hasznára válik a női szervezetnek: cinkre szükség van az ösztrogén és a progeszteron termeléséhez, a petesejt-termeléshez, a pajzsmirigy megfelelő működéséhez, és az egészséges terhességhez is.
A cink az alábbi területeken támogatja a nők reproduktív egészségét:
A cink létfontosságú a magzat számára is a terhesség alatt! A méhlepény nagy mennyiségben elraktározza a cinket, mivel szerepe van a sejtosztódásban, a magzat növekedésében.
Mivel a cink hatással van a női nemi hormonokra, valamint a pajzsmirigy-hormonok előállításához is szükség van rá, kutatások jelenleg is foglalkoznak a különböző hormonális betegségekre gyakorolt kedvező hatásával. A szakirodalomban találhatunk több olyan cikket is, melyek a PCOS (policisztás ovárium szindróma)4-6, az endometriózis7, illetve a PMS (premenstruációs szindróma)8-9 kapcsolatában vizsgálják a cinkbevitel jelentőségét.
A megfelelő cinkbevitelnek szerepe lehet a pajzsmirigy-alulműködést okozó Hashimoto thyreoiditis és egyéb autoimmun betegségek megelőzésében és kezelésében.10,11 Több kutatás is azt találta, hogy a cinkpótlás pozitívan hathat a Hashimoto thyreoiditisben, pajzsmirigy-alulműködésben szenvedő betegek állapotára, javítja a pajzsmirigyük működését.12-14 Pajzsmirigybetegeknek érdemes a cinket szelénnel is kombinálni.
A megfelelő cinkbevitel nagyon fontos szerepet játszik a férfi termékenységben. Tanulmányok kimutatták, hogy a cink alacsony szintje vagy hiánya összefüggésbe hozható az alacsony tesztoszteron szinttel, a gyenge sperma minőséggel és a férfi meddőség megnövekedett kockázatával.15
Kutatások bebizonyították, hogy alacsony cinkszint esetén egy cink-kiegészítő szedése statisztikailag szignifikáns mértékben képes növelni a sperma mennyiségét, a spermiumok motilitását (mozgékonyság), illetve a normál alakú spermiumok arányát.16-17
* Kijelentjük, hogy a termékeinkben található hatóanyagokról szóló írásaink kizárólag ismeretterjesztő és tájékoztató célokat szolgálnak. Az általunk közzétett információk nem minősülnek hatásállításoknak, sem orvosi tanácsnak, illetve nem pótolják az orvosi kivizsgálást és kezelést. A hatóanyagokat a legújabb, releváns, lektorált tudományos szakirodalmi adatok alapján mutatjuk be, általános érvényűen, nem termékspecifikusan. Szakértőink törekednek arra, hogy átfogó képet nyújtsanak a rendelkezésre álló klinikai vizsgálatokról és azok eredményeiről mindazoknak, akik erre fogékonyak és ismereteiket bővíteni szeretnék.
1 Kim AM, Vogt S, O'Halloran TV, et al. Zinc availability regulates exit from meiosis in maturing mammalian oocytes. Nat Chem Biol. 2010 Sep;6(9):674-81.
2 Ménézo Y, Pluntz L, Chouteau J, et al. Zinc concentrations in serum and follicular fluid during ovarian stimulation and expression of Zn2+ transporters in human oocytes and cumulus cells. Reprod Biomed Online. 2011 Jun;22(6):647-52.
3 Favier AE. The role of zinc in reproduction. Hormonal mechanisms. Biol Trace Elem Res. 1992 Jan-Mar;32:363-82.
4 Abedini M, Ghaedi E, Hadi A, et al. Zinc status and polycystic ovarian syndrome: A systematic review and meta-analysis. J Trace Elem Med Biol. 2019 Mar;52:216-221.
5 Jamilian M, Foroozanfard F, Bahmani F, et al. Effects of Zinc Supplementation on Endocrine Outcomes in Women with Polycystic Ovary syndrome: a Randomized, Double-Blind, Placebo-Controlled Trial. Biol Trace Elem Res. 2016.Apr;170(2):271-8.
6 Hopkinson ZE, Sattar N, Fleming R, et al. Polycystic ovarian syndrome: the metabolic syndrome comes to gynaecology. BMJ. 1998. Aug 1;317(7154):329-32.
7 Messalli EM, Schettino MT, Mainini G, et al. The possible role of zinc in the etiopathogenesis of endometriosis. Clin Exp Obstet Gynecol. 2014;41(5):541-6.
8 Chocano-Bedoya PO, Manson JE, Hankinson SE, et al. Intake of selected minerals and risk of premenstrual syndrome. Am J Epidemiol. 2013 May 15;177(10):1118-27.
9 Siahbazi S, Behboudi-Gandevani S, Moghaddam-Banaem L, et al. Effect of zinc sulfate supplementation on premenstrual syndrome and health-related quality of life: Clinical randomized controlled trial. J Obstet Gynaecol Res. 2017 May;43(5):887-894.
10 Sanna A, Firinu D, Zavattari P, Valera P. Zinc Status and Autoimmunity: A Systematic Review and Meta-Analysis. Nutrients. 2018;10(1):68.
11 Morley JE, Gordon J, Hershman JM. Zinc deficiency, chronic starvation, and hypothalamic-pituitary-thyroid function. Am J Clin Nutr. 1980;33(8):1767-1770.
12 Betsy A, Binitha M, Sarita S. Zinc deficiency associated with hypothyroidism: an overlooked cause of severe alopecia. Int J Trichology. 2013;5(1):40-42.
13 Mahmoodianfard S, Vafa M, Golgiri F, et al. Effects of Zinc and Selenium Supplementation on Thyroid Function in Overweight and Obese Hypothyroid Female Patients: A Randomized Double-Blind Controlled Trial. J Am Coll Nutr. 2015;34(5):391-399.
14Khan SZA, Lungba RM, Ajibawo-Aganbi U, et al. Minerals: An Untapped Remedy for Autoimmune Hypothyroidism?. Cureus. 2020;12(10):e11008.
15Colagar AH, Marzony ET, Chaichi MJ. Zinc levels in seminal plasma are associated with sperm quality in fertile and infertile men. Nutr Res. 2009 Feb;29(2):82-8.
16Zhao J, Dong X, Hu X, et al. Zinc levels in seminal plasma and their correlation with male infertility: A systematic review and meta-analysis. Sci Rep. 2016 Mar 2;6:22386.
17Ahmadi S, Bashiri R, Ghadiri-Anari A, et al. Antioxidant supplements and semen parameters: An evidence based review. Int J Reprod Biomed (Yazd). 2016 Dec;14(12):729-736.
Felnőtteknek napi 1 tabletta szedése javasolt, bő vízzel lenyelve. Termék szedésével kapcsolatos figyelmeztetés: terhesség vagy szoptatás alatt kérje ki kezelőorvosa véleményét a termék szedése előtt!
Hatóanyag A napi adag tartalmaz
(1 tabletta) NRV%* Cink (szerves kötésben) 20 mg 200%
*=NRV%: Napi beviteli referencia érték százaléka (felnőttek esetén)
Összetevők:
csomósodást gátlók (dikalcium-foszfát, zsírsavak magnéziumsói, szilícium-dioxid), cink-citrát-dihidrát, tömegnövelő szer (mikrokristályos cellulóz), bevonat (hidroxi-propil-metil-cellulóz, titán-dioxid, polietilén-glikol, talkum)
A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.