Tavasszal végre elkezd színesedni a zöldségesek hazai kínálata. Érdemes akár kikapcsolódás gyanánt szombat reggel kinézni a helyi piacra, kiélvezni az egyre erősebb napsütést és bevásárolni immunerősítő és egészséges ételekhez való friss alapanyagokból. Egyik legizgalmasabb koratavaszi étel a medvehagyma, amit semmiképpen nem érdemes kihagyni, ha meglátod a standokon.
Miből mennyi van a medvehagymában?
Ezek a vitaminok és ásványi anyagok találhatók jelentősebb mennyiségben a medvehagymában:
Vitamin/ásványi anyag 100 g tartalmaz NRV % Kalcium 75 mg 9,4% Magnézium 20 mg 5,3% Foszfor 50 mg 7,1% Vas 2,9 mg 20,7% Kálium 330 mg 16,5% C-vitamin 150 mg 187,5% Folát 15 μg 7,5% béta-karotin 1200 μg -
NRV%: Napi beviteli referencia érték százaléka (felnőttek esetén)
- NRV%: Nincs napi beviteli referencia érték.
Forrás: lowcarbcheck.com/foods/wild-garlic/
A medvehagyma-fogyasztás előnyei
A medvehagyma antioxidánsok és fitotápanyagok (például klorofill és karotinoidok, valamint fenolos vegyületek) tárháza. Nem is csoda, hogy a népi gyógyászat is régóta használja. Rendszeres fogyasztását ajánlják magas vérnyomás esetén, szívvédelemre, emésztési gondok ellen és az általános vitalitás fokozására. Antioxidáns, antibakteriális és gombaellenes hatóanyagai révén csökkentheti a gyulladásokat a szervezetben. Fogyasztása javíthatja a keringést.
A sikertelen fogantatásnak rengeteg oka lehet, ha sikerül a termékenységtől (elvileg) független problémákat rendbe tenni, már sokat tettél a sikeres terhesség érdekében. Általában azt javasoljuk, próbáld meg elérni a lehető legegészségesebb formád - nem "babaprojektben" gondolkodva, hanem a mindennapok szintjén, önmagadért. Ebben pedig segítségedre lehetnek az olyan szuperélelmiszerek, mint például a medvehagyma.
Hogyan készítsd el?
A medvehagyma kiváló alapanyag, de rengeteg fogást fel lehet dobni vele fűszerként használva is. Nyersen vagy belefőzve, belepirítva az ételbe is nagyon finom.
FONTOS: nagyon óvatosnak kell lennünk, ha a medvehagymát mi magunk gyűjtjük be, mert kísértetiesen hasonlít a gyöngyvirág levelére, ami halálosan mérgező is lehet. Hogy biztosak legyünk benne medvehagymát rakunk a kosarunkba, érdemes a két tenyerünk között összedörzsölni egy levelet. Ha a tenyerünk fokhagymára emlékeztető szagot áraszt, jó úton járunk.
Levesekhez
Elkészítheted szinte bármelyik póré- vagy fokhagymakrémleves receptet medvehagymából. Egy kevés olajon a megmosott, felvágott leveleket fonnyaszd meg, majd öntsd fel vízzel, adj hozzá néhány megtisztított és felkockázott krumplit. Sózd, borsozd ízlés szerint és főzd addig, amíg a krumpli meg nem puhul. Ha tartalmasabb levest szeretnél belőle, adhatsz hozzá tejszínt vagy kókusztejet, illetve egyéb fűszereket - attól függően, milyen ízvilágra vágysz. Végül botmixerrel turmixold simára és kész is vagy.
Húsleves jellegű sűrítetlen levesekhez is használhatod főtt hagyma helyett, vagy tálaláskor szórhatod aprítva a kész leves tetejére.
Salátákba
Itt sincs konkrét szabály, mindenbe tehetsz hagyma vagy fokhagyma helyett medvehagymát. Jól megy a joghurtos, majonézes salátákhoz (bár ezeket kevésbé ajánljuk általában, mivel túl olajosak). Sima kevert salátákhoz, görög salátához, gyümölcsös-pikáns salátákhoz is kitűnően illik. Tálaláshoz díszítésnek és extra íznek is bátran használd - csak úgy, mint a levesekhez.
Köretekhez
Összepiríthatod bármilyen serpenyőben hirtelen sütött zöldséggel, amihez jól menne a fokhagymás íz. Petrezselymes krumpli módjára készíthetsz köretet belőle úgy, hogy a petrezselyem egy részét (vagy az egészet) medvehagymára cseréled.
Mártogatósnak
Készíts avokádókrémet és apríts bele friss medvehagymát, vagy használd pesto alapjaként bazsalikom helyett. Ehhez a megmosott leveleket tedd aprítóba, adj hozzá fenyőmagot, kesudiót, mandulát vagy diót, ha éppen az van otthon. Jól daráld össze az egészet, sózd, borsozd ízlés szerint. Tehetsz bele darált parmezánt vagy grana padano sajtot, majd a végén öntsd le annyi olíva vagy egyéb hidegen sajtolt magolajjal, hogy ellepje a mixtúrát.
Zöldfűszeres túrókrémmel és humusszal is jól harmonizál az íze.
Szendvicsbe
Dobd fel a szendvicsed néhány levél friss medvehagymával. Sajtokhoz, sonkához, vékonyra szelt sült húshoz vagy halhoz is érdemes hozzátenni szendvicsben, de mellé természetesen használhatsz egyéb zöldségeket, salátákat is, hogy ne a kenyér legyen a domináns.
Tojásos ételekbe
Ha több időd van kényelmesen elkészíteni a reggelit, próbáld ki a medvehagymás omlettet vagy rántottát. Tehetsz bele az apróra vágott medvehagyma mellé előpirított gombát, vékonyra szelt zöldpaprikát, vagy csak simán friss petrezselymet. Tálald friss zöldséghasábokkal vagy koktélparadicsommal és rukkolával például.
Sós süteményekbe
A medvehagyma igazán finom apróra vágva pogácsatésztába keverve, házi kiflibe csavarva tölteléknek, de quicheket is ízesíthetsz vele. Túrós, juhtúrós töltelékekhez ajánljuk, de gyakorlatilag mindenben megállja a helyét, amibe hagymaféléket vagy fokhagymát tennél.
Van, akinek nem ajánlott a medvehagyma fogyasztása?
A medvehagyma étrendi mennyiségű fogyasztása biztonságosnak tekinthető. Vérhígító hatása miatt azonban nem ajánlott azoknak nagyobb mennyiségben, akik vérhígító gyógyszert szednek, illetve azoknak, akik allergiásak a fokhagyma-félékre.
A FODMAP diétában tiltott fokhagyma helyettesítésére kis mennyiségben meg lehet próbálni használni a medvehagymát. Van, akinek a szervezete jobban tolerálja, mint a sima fokhagymát - de ez egyéni, mindenkinek magának kell kitapasztalni.
A FODMAP-ról >ide kattintva< olvashatsz bővebben.
Miért olyan fontos az egészséges(ebb) táplálkozás?
Számtalan hosszú távon kialakuló egészségügyi probléma megelőzhető volna egészséges életmóddal, és ennek jelentős része az egészséges táplálkozás. A már kialakult betegségek, kóros állapotok pedig sokszor személyre szabott étrenddel jól kordában tarthatók, visszafordíthatók is lehetnek.
Ha szeretnél szakértői segítséget kapni a babavárással, vagy bármilyen hormonális problémával kapcsolatban, ajánljuk Neked Hormonegyensúly tanácsadó szolgáltatásunkat. Kattints ide, a részletekért!