fbpx
Loading...
Cikkek
Inzulinrezisztencia - okok, tünetek, kezelés
PCOS - étrend, gyógynövények, tanácsok

Spontán terhesség PCOS esetén? Lehetséges!

PCOS terhesség/meddőség

„Lehet természetes úton gyerekem, ha PCOS-ben szenvedek?” Gyakran érkezik ilyen kérdés a babalesz.hu e-mail címére, de világszerte nagyon sok nő szeretné tudni a választ, hiszen a PCOS óvatos becslések szerint is több mint 10 millió nőt érint. A jó hír az, hogy a válasz IGEN! A PCOS egyáltalán nem zárja ki a sikeres terhességet, azt azonban nem árt tudni, hogy a termékenység javításához néhány természetes változtatást érdemes megtenni.

Ebben a cikkben választ találsz minden gyakori kérdésre, ami a PCOS és a termékenység témáját érinti, és eláruljuk azt is, hogy PCOS esetén milyen életmódbeli változtatások segíthetnek a megtermékenyülésben.

Mi az a PCO vagy PCOS?

A PCOS (policisztás petefészek szindróma) a fogamzóképes korú nők leggyakoribb hormonális megbetegedése, a 18-44 éves kor közötti nők 5-10%-át érinti és a meddőség egyik leggyakoribb okaként tartják számon. A PCOS pontos okai még nem teljesen ismertek, de azt már tudjuk, hogy az öröklött genetikai hajlam mellett az életmód is nagy szerepet játszik benne. A betegség egyik jellemzője az androgén (férfi) hormonok megnövekedett mennyisége a szervezetben, ez pedig számos kellemetlen tünetet okozhat.

A kutatók a PCOS-t az inzulinhoz is kapcsolják, mivel sok ezzel küzdő nő szervezetében túl sok inzulin található, azaz inzulinrezisztens lesz. Az inzulin túl magas szintje arra serkenti a petefészket, hogy több férfi nemi hormont termeljen.

A PCOS leggyakoribb tünetei:

  • pattanásos, zsíros bőr
  • rendszertelen női ciklus (kevesebb, mint 22 napos vagy több, mint 35 napos), esetleg pecsételő vérzés
  • terméketlenség
  • hajhullás, esetleg férfiakra jellemző megjelenésű kopaszodás
  • túlsúly vagy elhízás
  • erőteljesebb szőrnövekedés (arc, mellbimbók környéke, kar, has)
  • ciszták megjelenése a petefészekben
  • magasabb inzulinszint a vérben

A PCOS diagnózis felállítása

A policisztás ovárium szindróma “pcos” sok esetben későn derül ki, vagy megbújik ezért diagnosztizálása nem mindig könnyű. Ahhoz, hogy kiderüljön, érint-e bennünket ez az állapot, először is szükséges lehet labor (vérvétel), endokrinológiai kivizsgálás, nőgyógyászati kivizsgálás, majd a vizsgálati eredmények tükrében kezdődhet meg a kezelés PCOS esetében is.

A menstruációs zavarok és a nem rendszeres tüszőérés esetén a vizsgálatok része a női és férfi nemi hormonok szintjének mérése, a prolaktin szint vizsgálata, és a pajzsmirigy funkció mérése is. Szükség lesz terheléses vércukor mérésre is. A hormon vizsgálatokat érdemes a ciklus 7. és 21. napjain is elvégeztetni.

A terápia része lesz az életmódváltás, a megfelelő táplálkozás és étrend összeállítása dietetikussal (PCOS diéta), részét kell, hogy képezze valamilyen személyre szabott mozgásterápia, mozgásforma is, illetve ne feledkezzünk meg a lelki egyensúly rendbetételéről sem.

Az életmód megváltoztatása mellett szükséges lehet akár gyógyszeres kezelésre is, hogy a PCOS gyermekvállalás esetén ne okozzon gondot. A szindróma terápiája hosszú folyamat, sok egyéni vizsgálatra lesz szükség közben is, nem lehet megjósolni a teherbeesés gyorsaságát. Az orvostudomány napról napra fejlődik, és a természetes megoldások, az életmód is jó hatással lehet, tehát a megfelelő kivizsgálás majd gondozás, a jól beállított anyagcsere és hormonszintek és az odafigyelés esetén normál terhesség is létre jöhet, akár komplikációk nélkül.

Abban az esetben, ha a kísérő állapotok, szövődmények nem teszik lehetővé a spontán teherbeesést, akkor PCOS-szel is gondolkodhatunk a mesterséges megtermékenyítésben.

Milyen hatással van a PCOS a termékenységre?

A PCOS egy olyan összetett betegség, ami a hormonális rendszert érinti, így hatással van a petesejt érésére, illetve a meg nem termékenyített petesejt kilökődésére is.

A három legfontosabb ok, amiért a terhesség létrejötte, illetve a terhesség megtartása jóval nehezebb lehet a PCOS-ben szenvedő nők számára, az alábbi:

  • Az ovuláció hiánya.
  • Rendszertelen vagy kimaradó menstruáció.
  • Ha és amennyiben az érett petesejt kilökődik, az endometrium (méhnyálkahártya, ami a méh belsejét belülről borító szövet) nem biztos, hogy elég fejlett ahhoz, hogy a terhességet végig kibírja.

Jó hír ugyanakkor, hogy a PCOS tünetei, a komplikált hormonális egyensúlytalanságok, az esetek nagy részében kezelhetőek és a fogantatás esélyei növelhetőek.

Hogyan tudom PCOS esetén természetes módon növelni a teherbeesés esélyét?

Ezt a kérdést halljuk legtöbbször. A PCOS kezelésére számos módszer közül választhatsz – beleértve hagyományos és természetes módszereket, melyek segítenek normalizálni a hormonokat és növelni az egészséges terhesség esélyét. A babalesz.hu a természetes megoldások híve és a szakértők is úgy vélik, hogy a táplálkozás- és életmódbeli változtatások elengedhetetlenek minden PCOS-ben szenvedő nő esetében. Mi a következő természetes lépéseket javasoljuk:

Kövess alacsony glikémiás indexű étrendet!

A glikémiás index (GI) megmutatja egy tápanyag vércukorszint emelő hatását a cukorhoz képest. Az alacsony glikémiás index értékű étrend alapvető fontosságú az inzulinrezisztencia javításában, a nemi hormonok egyensúlyba hozásában és a termékenység növelésében.

Az étrend alapja, hogy a szénhidrátbevitelt étkezésenként 16 grammban kell limitálni, ha nassolásról van szó, akkor 7 grammban. Ha fizikailag aktívabb vagy, akkor lehet ennél kicsivel magasabb is a szénhidrátbevitel (étkezésenként kb. 30 gramm). A glikémiás index alacsonyan tartása érdekében a szénhidrátokat párosítsd rosttal, fehérjével, és/vagy egészséges zsírokkal.

Javasoljuk a következők teljes kiiktatását az étrendből: magas fruktóztartalmú kukoricaszirup, cukor, fehér liszt, fehér rizs, fehér burgonya, és egyéb magasan feldolgozott, finomított cukrok és keményítők. A finomított szénhidrátok óvatos mérséklése kulcsfontosságú a termékenység szempontjából, mert csökkenti az inzulinrezisztenciát és az androgének mennyiségét, illetve rendszeresebb peteérést és menzeszt eredményez.

Konkrét étrendi javaslatokat szeretnél? Fordulj bizalommal hormonegyensúly-és táplálkozási-tanácsadónkhoz, Évához - ide kattintva találod a részleteket.

Tarts fenn egészséges testsúlyt és légy fizikailag aktív!

Bármilyen rendszeresen végzett testmozgás segít csökkenteni az inzulinrezisztenciát. Emellett a mozgás egyfajta dominó-effektusként további pozitív hatásokkal is bír a hangulatra, az alvásra és a stressz-szintre. A rendszeres edzés az egészséges testsúly fenntartásában is segít. A túlsúly a PCOS-es nők 35-60%-ánál komoly probléma és a magas derék-csípő méretarány összefüggésbe hozható a magas inzulin-, androgén- és ösztrogén-szinttel, ami gátolja a normál ovulációt és termékenységet. Már akár 5%-os testsúlyvesztés helyreállíthatja a rendszeres menstruációs ciklust és ovulációt. Mozgás mellett a szénhidrátbevitel csökkentése is sokat segít az egészséges testsúly elérésében. Ha szeretnél többet tudni arról, hogy támogasd a fogyásod PCOS mellett kattints ide >> ebben a cikkünkben leírtuk a fontosabb tudnivalókat.

Állítsd vissza a szervezeted egyensúlyát vitaminokkal, gyógynövényekkel!

A hormonális és anyagcsere problémák helyreállításában fontos szerepet játszik a táplálkozás. Sajnos napjainkban a legtöbb ember nem eszik elég változatosan, elegendő zöldséget és gyümölcsöt, ráadásul a feldolgozott élelmiszerek sem nevezhetők éppen tápanyagban gazdagnak. Ezért javasolt egy nyomelemekben és antioxidánsokban gazdag multivitamin szedése.

Az inzulinrezisztenciát enyhíteni képes mikrotápanyagok még a B-vitaminok, mint a B3 (niacin), B6, B9 (folsav), B12, a C-vitamin, a D-vitamin és az E-vitamin; valamint különösképpen az olyan ásványi anyagok, mint a vanádium, a króm, a magnézium és a mangán. Omega-3 kiegészítő szedésével csökkentheted a gyulladást, ami szinte kivétel nélkül mindig velejárója az inzulinrezisztenciának.

A hormonegyensúly elérését támogató gyógynövények: barátcserje, ligetszépe olaj, fűrészpálma, máriatövis, cickafark és palástfű tea. A stressz ellen hatékony lehet a maca, a szőlőmag és az ashwagandha.

Csökkentsd a stresszt és élj kiegyensúlyozott életet!

Gyakran figyelmen kívül hagyott tény, hogy sok PCOS-ben szenvedő nő panaszkodik a stresszel és feszültséggel teli életre. Még ha valaki nem is PCOS-es, a depresszió, szorongás negatívan befolyásolja a termékenységet. Ugyanakkor a depresszió sajnos következmény is lehet, amit a teherbeesési nehézségek okozhatnak. Az előző pontban említett tápanyagok egyúttal a stressz elűzésében is segítenek, de természetesen rengeteg egyéb megoldás létezik még. Stresszmentesítő, hangulatjavító tippek: testmozgás (pl. futás, séta, jóga, tánc), társasági programok, beszélgetés, olvasás, zenehallgatás, napi 15-30 perc relaxáció, citromfű és levendulaolaj párologtatása, akár elalvás előtt. Súlyosabb hangulatzavar esetén fordulj szakemberhez!

Méregteleníts!

Megfelelő táplálkozással (sok zöldség és gyümölcs, rostban, fehérjében és egészséges zsírsavakban gazdag, alacsony szénhidráttartalmú étrend) nemcsak az inzulinszabályozást lehet javítani, de a nemi hormonok optimális metabolizmusát, a méregtelenítést is segíthetjük. Érdemes ezenkívül a környezetünkben is körülnézni, és az endokrin rendszert károsító anyagokat kerülni. A petefészek bizonyítottan érzékeny a Biszfenol A (BPA) nevű anyagra, ami egy rendkívül gyakori, a polikarbonát műanyagokban előforduló kemikália. Kerüld a műanyagok használatát étkezésnél, főzésnél és élelmiszer tárolásnál! Ne igyál vizet műanyag flakonból, ha mindenképp szükséges műanyag termékeket használnod, akkor keresd a BPA mentes verziókat!

A PCOS veszélyeztetett terhességgel jár?

A policisztás petefészek betegség önmagában még nem jelenti azt, hogy nem tudunk egészséges terhességet kihordani vagy egészséges babát szülni, de bizonyos szövődmények kockázatát sajnos növelheti ez az állapot. A PCOS betegek esetén a korai vetélés aránya pl. 15% helyett akár 35% is lehet.

Az első trimeszter normál terhesség esetén is kritikus időszak, de akik PCOS-ben szenvednek, azoknál a várandós időszak vége is lehet veszélyes. Olyan kockázati faktorokkal kell ugyanis számolni a terhesség alatt, mint:

  • a terhességi diabetes,
  • magas vérnyomás,
  • veseelégtelenség,
  • koraszülést.

Kétségbe azért nem szabad esni, a PCOS után létrejött terhességből is teljesen egészséges gyermekünk születhet, és igaz ez az ikerterhességekre is, bár ez utóbbi további kockázattal járhat. Ha valaki tehát diagnosztizáltan PCOS terhességet hord ki, akkor a terhesgondozási időszak szigorúbb szakorvosi felügyeletet kíván meg.  Gyakoribb vizsgáltokra lesz szükség, több nyugalomra és a szülés megtervezése is komolyabb odafigyelést igényel, pláne ha tisztában vagyunk a fentebb említett rizikófaktorok meglétével.

Igen, rengeteget tehetsz természetesen is az egészségedért PCOS esetén!

Ha te is PCOS-ben szenvedsz és szeretnéd a teherbeesés sikerességét növelni, akkor mindenképpen érdemes a fenti táplálkozás- és életmódbeli tanácsok közül többet, vagy akár mindet kipróbálnod. Általában a változtatást érdemes legalább 6 hónapig fenntartani és ezután lehet a következő lépéseket is megtenni, ha a ciklusok rendszeresebbé váltak.

Nemzetközi kutatások támasztják alá, hogy az étrend betartása, a túlsúly leadása és a rendszeres testmozgás növeli a PCOS betegek fogamzási esélyét.

Felhasznált irodalom
womentowomen.com/pcos-insulin-resistance/pcos-infertility-answers-to-your-questions/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Fogantatás és terhesség PCOS-sel: 13 tipp a felkészüléshez
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna