fbpx
Azt érzékeltük, hogy kerested fel oldalunkat. Tudtad, hogy ebbe az országba is teljesítünk rendeléseket?
Részletek
Loading...
Cikkek
Női termékenységet támogató cikkek

Hátrahajló méh: befolyásolja a fogantatást és a terhességet?

Hátrahajló méh:

A hátrahajló méh nagyjából minden negyedik nőnél előfordul. Teljesen normálisnak számít, legtöbb esetben semmilyen problémát vagy kellemetlen tünetet nem okoz. Sokan mégis úgy hiszik, hogy ez valamilyen rendellenesség vagy betegség, pedig ez egyáltalán nincs így – legtöbben nem is tudják, hogy hátrahajló méhük van és így is boldogan, panaszmentesen élik a napjaikat. A közhiedelemmel ellentétben a hátrahajló méh a teherbeesést sem befolyásolja és a terhesség, illetve a szülés során is csak rendkívül ritkán jelent problémát. De ha bővebben is érdekel a téma, akkor olvass tovább!

A hátrahajló méh fogalma

A legtöbb nőnél a méh előrefelé dől, ráfekszik a húgyhólyagra, így a méhtest felső vége (a fundus vagyis méhfenék) a hasfal felé néz. Egyes nőknél a méh egyenes pozícióban helyezkedik el, így a méhfenék pontosan felfelé néz. Hátrahajló méhről pedig akkor beszélünk, amikor a méh hátrafelé dől, a méhfenék a gerincoszlop és a végbél irányába néz.

A hátrahajló méh különböző okai

Számos tényező szerepet játszhat a méh hátrahajlásában, például:

  • Genetikai adottságok. Egyes nők hátrahajló, mások pedig előrehajló méhhel születnek, ez a kismedence normális anatómiai variációjának számít.
  • Menopauza. Az életkor előrehaladtával az ösztrogénszint csökken, aminek eredményeképp a méhet tartó szalagok meggyengülhetnek, a méh pedig hátrafelé dőlhet.
  • Terhesség. A terhesség hatására megnyúlhatnak a méhet tartó szalagok, ettől pedig a méh hátrafelé dőlhet. Az esetek többségében a méh szülés után visszatér előredőlő helyzetbe, de néha ez nem történik meg.
  • Összenövések. A kismedencét érintő műtétek után előfordul, hogy szervek, szövetek között összenövések (adhéziók) jönnek létre. Ezek hátrafelé hajló pozícióba húzhatják a méhet.
  • Endometriózis. Endometriózis esetén a méhnyálkahártya sejtjeihez hasonló sejtek a méhen kívül kezdenek növekedni. Ezek a sejtek „hozzáragaszthatják” más szervekhez a méhet, ami ettől hátrafelé dőlhet.
  • Mióma. A miómák a méhizomzat jóindulatú daganatai, amelyek a méh alakját és méretét is megváltoztathatják, illetve hátrafelé dönthetik a méhet.
  • Kismedencei gyulladás. A kismedencei gyulladást bakteriális fertőzés okozza, rendszerint nemi úton terjedő betegség szövődménye. Hegszövetet és összenövéseket eredményezhet, ezek pedig hátrafelé dönthetik a méhet.

Hátrahajló, de mobilis méh esetén nem szükséges beavatkozás

Fontos megjegyezni, hogy a hátrahajló, de kellően mobilis méhet nem kell kezelni, hiszen a rendellenesség nem jár tünetekkel. Kizárólag akkor lehet szükség beavatkozásra, ha a méh nem kellően mobilis, illetve a hátrahajlást a belső nemi szervek vagy a hashártya gyulladása okozza. Továbbá akkor kerülhet sor operációra, ha a hátrahajló méh lenövése fájdalmakat okoz a mindennapokban – ilyenkor az orvos legfőbb feladata az összenövések megfelelő mértékű oldása.

A hátrahajló méh jelei, tünetei

A hátrahajló méh általában nem okoz semmilyen problémát. Ha mégis jelentkeznek észrevehető tünetek, annak jellemzően valamilyen kapcsolódó betegség, például endometriózis az oka.

Tünetek, amelyek jelentkezhetnek:

  • hüvely- vagy derékfájdalom szexuális együttlétkor
  • fájdalom menstruáció alatt
  • fájdalom vagy diszkomfort tampon használatakor
  • gyakoribb vizelési inger vagy nyomásérzés a hólyagban
  • húgyúti fertőzések
  • enyhe inkontinencia
  • alhas kitüremkedése

Teherbeesés hátrahajló méhhel

A hátrahajló méh nincs hatással a női fogamzóképességre, sem arra, hogy milyen hamar sikerül egy nőnek teherbe esnie. A meddőségnek természetesen lehetnek anatómiai okai, például a méhben vagy a petevezetékek körül kialakuló hegszövet, de a hátrahajló méh önmagában nem tartozik ezek közé.

Érdemes azonban figyelembe venni, hogy ha a hátrahajló méh egy betegség, például a kismedencei gyulladás, a mióma vagy az endometriózis eredménye, akkor az adott betegség okozhat meddőségi gondokat.

Hátrahajló méh esetén tehát nem kell rögtön a legrosszabbra, azaz a teherbeesés esélyének csökkenésére gondolni. Azonban ha babát tervezel, vagy eddig valami miatt nem sikerült a fogantatás, akkor érdemes minél hamarabb orvoshoz fordulni. Akkor is tanácsos felkeresni az orvost, ha kismedencei fájdalmat tapasztalsz, hogy minél hamarabb elkezdődjön a kezelés.

TIPP: A teherbeesés esélye növelhető, ha együttlét után a hasadra fekszel, hogy lerövidítsd a hímivarsejt útját. Ha eddig nem jött össze a baba, mindenképpen fogadd meg ezt a tanácsot.

Terhesség és szülés hátrahajló méhhel

Ha hátrahajló méhed van, nem kell aggódnod, mert rendkívül ritka, hogy bármiféle szövődményt okozna a terhesség során.

Az első trimeszterben néhány probléma azért előfordulhat a hátrahajló méh miatt:

  • A babát nehezebb megtalálni ultrahanggal. A hátrahajló méh ultrahang-vizsgálata nem egyszerű feladat, mivel a baba a kelleténél kicsit távolabb van. Hüvelyi (transzvaginális) ultrahang segítségével viszont megfelelő kép alkotható.
  • Felléphet hátfájás és vizelési nehézség. Ezek a tünetek ugyanakkor bármilyen terhességnél jelentkezhetnek, nem csak a hátrahajló méhhel rendelkező nőknél. A hólyagürítést segítheti az, ha vizelés közben hátrafelé dőlsz, hogy a méhed ne nyomja a hólyagodat.
  • Ha nehezen megy a hólyagürítés, akkor növekszik a húgyúti fertőzések kockázata, mivel a pangó vizelet táptalaja a baktériumoknak. Figyelj a fertőzéses tünetekre (pl. vizelés alatti égő érzés, alhasi fájdalom) és jelezd őket az orvosodnak, hogy terhesség alatt is biztonságos antibiotikumokkal kezelni tudjon.

Ezek a lehetséges problémák az első trimeszter után eltűnnek, a növekvő méh kiemelkedik a kismedencéből és a terhesség hátralevő részében már a tipikus előredőlő pozícióban marad.

Nagyon ritkán előfordul, hogy a méh beszorul a kismedencébe, ahelyett hogy kiemelkedne belőle. Ez 3000-10.000 terhességből egyszer történik meg, és a vetélés fokozott kockázatával jár. Tünetei általában a 12-14. hét között jelennek meg, fájdalmat és vizelési nehézségeket okozhat. A diagnózis idejétől függően az orvos megpróbálja manuálisan helyreállítani a méh pozícióját.

Szülés után a méh pozícióját több tényező is befolyásolja, például az is, hogy a szalagok terhesség alatt mennyire nyúltak meg, vagy hogy mennyivel nőtt a testsúlyod. De még ha a méhed vissza is tér a hátrahajló pozícióba, ez szinte garantáltan nem lesz hatással a későbbi terhességekre sem.

MIRE FIGYELJ, HA RENDSZERESEN SPORTOLSZ?

Természetesen a sportolást nem kell teljes mértékben abbahagynod, viszont néhány mozgásformát mindenképpen tanácsos kerülnöd. Hátrahajló méh esetén az emelő és toló mozdulatokat célszerű kiiktatni az edzéstervből, illetve a súlyzós edzést sem szabad erőltetni. Ugyanis ha a hüvelyfal gyenge, akkor nem képes megfelelő módon megtámasztani a méhtestet, ami erőfeszítés hatására még jobban a hüvelybe süllyedhet.

Az intimtorna sokat segíthet

Rendszeres intimtornával remekül erősítheted a hüvelyfalat és a méhet tartó szalagokat is, hogy minimálisra csökkentsd a méhsüllyedés kockázatát. Vedd fel bátran a kapcsolatot egy intim tornásszal, aki lépésről lépésre segít az akár otthon is végezhető gyakorlatok elsajátításában.

A statisztikai adatok alapján minden 4. nő hátrahajló méhhel rendelkezik, ez az eltérés pedig az esetek többségében nem jár tünetekkel. A hátrahajló méh oka általában genetikai, azonban az endometriózis és a fibróma sem zárható ki a lehetséges okok listájáról. Szerencsére a közhiedelemmel ellentétben a méh hátrahajlása önmagában nem csökkenti a teherbeesés esélyét, kivéve akkor, ha valamilyen betegség áll az elváltozás hátterében.

Felhasznált irodalom
babycenter.com/pregnancy/health-and-safety/tilted-uterus_40007932
betterhealth.vic.gov.au/health/ConditionsAndTreatments/retroverted-uterus
whattoexpect.com/pregnancy/tilted-uterus
americanpregnancy.org/getting-pregnant/tipped-uterus/
Kapcsolódó termékek
Ezt láttad már?
Mióma terhesség alatt és teherbeesés során: amit tudni kell
Partnerünk a Táplálkozás-Beállítás™ szakmai csapata Endometriózis Magyarország a Női Egészségért Alapítványtól

Jognyilatkozat

A babalesz.hu oldalon található termékek minden esetben a vonatkozó jogszabályoknak megfelelő készítmények, melyek élettani hatással rendelkeznek, de nem minősülnek a 2005. évi XCV. Tv szerint gyógyszernek, betegség gyógyítására, megelőzésére nem alkalmazhatóak és nem alkalmasak. Az emberi szervezetre gyakorolt kedvező hatás szintén nem azonosítható a gyógyhatással. Minden esetben figyelmesen olvassa el a termék csomagolásán lévő, illetve a termékhez mellékelt tájékoztatót! Az étrend-kiegészítők nem gyógyszerek, nem rendelkeznek gyógyhatással, nem alkalmasak betegségek kezelésére, sem megelőzésére. Az étrend-kiegészítő szedése nem helyettesíti a vegyes étrendet és az egészséges életmódot. Használatuk nem helyettesíti a gyógykezelést, illetve a szakszerű orvosi ellátást. Az ajánlott napi mennyiséget ne lépje túl. A termékek kisgyermekektől elzárva tartandóak. Az oldalon szereplő információk nem a babalesz.hu állításai, hanem EFSA (Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság) által elfogadott, és az egyes termékekben felhasznált összetevőkről a tudományos, lektorált (peer reviewed) szakirodalomban elérhető, általánosan elfogadott tudományos megállapítások, mérési eredmények, illetve egészségre vonatkozó állítások.

Babalesz Facebook oldal Babalesz Pinterest oldal Babalesz Youtube csatorna